Dekoratif ve güzel sanatlar alanlarında dünyanın en önemli müzelerinden olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), gerek koleksiyonu ve gerekse de mimarisiyle oldukça etkileyici bir müze. Öyle ki Avrupa’nın en nadide kendi Viyana’da ziyaret edilmesi gereken müzelerin arasında bir inci gibi parlıyor.

Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından 1891’de açılan ve Habsburg hanedanlığının yüzyıllar boyunca topladıkları eşsiz eserler barındıran müzede, Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve Kütüphane bölümleri yer alıyor.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Yaklaşık bin yılı kapsayan bu geniş koleksiyonda, Mısır, Antik Yunan, Roma Antik eserleri ile Avrupa resim sanatının dönemlerini kapsayan galerisiyle Viyana Sanat Tarihi Müzesi ziyareti, benzersiz bir deneyim.

Müzenin gösterişli tavan ve sütunlarını, nefes kesici mermer kaplı giriş salonunu gördüğünüzde, bölümlerine doğru ilerledikçe insanlık tarihi boyunca estetik ve güzelliğe dair en değerli çalışmalara tanıklık edeceğinizi hissediyorsunuz. Cepheleri, heykelleri, kabartmaları ve muazzam Neo-Barok süslemeleriyle on dokuzuncu yüzyılın en görkemli yapısı olan müze yalnızca bu haliyle bile ilham verici.

Yıl boyunca oldukça fazla ziyaretçi almasına karşın rahat gezilebilen, ferah bir müze olan Sanat Tarihi Müzesi’nin girişte hemen sağ tarafında Mısır, Antik Yunan ve Roma Eserleri Koleksiyonu; sol tarafında ise Heykel ve Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu yer alıyor.

Sanat Tarihi Müzesi, Viyana

Birinci kat ise tarih boyunca resim sanatına damga vurmuş en başarılı ressamların başyapıtlarının sergilendiği Resim Galerisi. Sanat tarihi meraklılarının büyülenerek ayrılacağı bölümde, Rafael’den Caravaggio’ya, Rembrandt’tan Diego Velázquez’ye, Tiziano Vecellio’dan Pieter Bruegel’e dek hayranlığınızı katlayacak tüm eserleri bir arada görme fırsatınız var. Titian tarafından on altıncı yüzyıl Venedik resimleri, Verenose ve Tintorette’nin on yedinci yüzyıl Flaman resimleri, Sir Anthony van Dyck’in ilk Hollandalı resimleri ile Albrecht Dürer ve Lucas Cranach tarafından yapılan Alman Rönesans resimleriyle bu bölüm benzersiz.

Rubens, Rembrandt, Velazquez ve Titian’dan ayrılmak zor olsa da bina içerisinde, üst katta yer alan kafede soluklanıp kahve eşliğinde Apfelstrudel tadabilirsiniz. Müze Shop’u ziyaret edebilir, kendiniz gibi sanatseverlere satılan iyi replikalardan hediyelikler alabilirsiniz.

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)

Resim Galerisi’nin ardından Mısır ve Antik Roma Koleksiyonları da epey vakit ayrılması gereken bölümler. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olması nedeniyle, hızlı bir turun en az iki ila üç saatinizi alacağını, özel ilginiz varsa bir tam gününüzü ayırmanız gerektiğini aklınızda bulundurun. Girişte size verilen müze planını takip edebilir veya sesli anlatım alabilirsiniz zira Almanca bilmiyorsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, Avusturya

https://www.khm.at/en/

U2 ve U3 No’lu metro hattının “Volkstheater” durağında indiğinizde, yaklaşık beş dakikalık bir yürüme mesafesinin ardından müzenin önünde olacaksınız. Metrodan çıktığınızda tabelaları takip etmeniz yeterli. Bunun dışında 2A ve 57A No’lu otobüslerle veya D, 1, 2, 71 No’lu tramvaylarla da müzeye ulaşım mümkün. Giriş ücreti yetişkinler için 15 Euro.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here