Avusturya’nın başkenti ve nüfusuyla en büyük kenti olan Viyana, ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumunda. Çok yönlü bir kültüre sahip olan Viyana, müzeler, sanat, tarih, eğlence, spor dahası herkesin kendine uygun bir etkinlik bulabileceği, Habsburg Hanedanlığı’na ait pek çok mimari ve imparatorluk yapılarının yanı sıra çok sayıda yeşil alanın da yer aldığı önemli bir Avrupa kenti.

Viyana Görülecek Yerler

Yirmi üç bölgeden oluşan ve Birinci Bölge-Innere Stadt gibi numaralarla anılan Viyana’da mutlaka görmeniz gereken yerler, kentin sembolü olan Stefan Kilisesi, Leopold Museum, Museum Quartier Kunsthalle Wien, MUMOK, Zoom Kindermuseum ve Belvedere Sarayı olmakla birlikte, Viyana ziyaretinizi kesinlikle Viyana Devlet Operası‘nda izleyeceğiniz bir gösteriyle taçlandırın.

1. Schonbrunn Sarayı

Viyana Gezilecek Yerler

1744 ila 1749 yılları arasında Habsburg hanedanının devleti bizzat yöneten tek imparatoriçesi Maria Theresia tarafından yaptırılan ve kraliyet sarayı olarak kullanılan Schonbrunn Sarayı, bin dört yüz odasıyla iki ayrı tur seçeneği ile ziyaret edilebiliyor. Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in annesi Maria Theresia’nın eşyalarını, odasını da görebileceğiniz sarayın devasa bahçesini panorama treni ile gezebilir, bahçenin en güzel yeri olan botanik bahçesi Palmenhaus’u görmeden ayrılmayın.

2. Aziz Stefan Katedrali

Viyana Gezilecek Yerleri

Viyana’nın simgesi ve Hıristiyan dünyasının en önemli sembollerinden biri olan Aziz Stephan Katedrali, 1365’te Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından inşa edilmiş. Viyana piskoposluk ruhani dairesinin ana kiliselerinden olan yapı Viyana Başpiskoposu Christoph Schonborn’nun ikametgâhı konumunda. Viyana’nın merkezindeki Stephansplatz Meydanı’nda yer alan kilise, Roma Gotik tarzı mimar üsluba sahip.

3. Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı

Landstrasse’te yer alan ve iki Yukarı ve Aşağı Belvedere olmak üzere iki bölümden oluşan barok mimari stile sahip bir saray olan Belvedere Sarayı, 1668 ila 1745 yılları arasında Savoy Prensi Eugen’in emriyle mimar Johann Lucas von Hildebrand’a yaptırılmış. Yukarı ve Aşağı Belvedere bölümleri ise birbirine çok geniş ve göz alıcı bir bahçe ile bağlı. Yukarı Belvedere’in en önemli özelliği ise 15 Mayıs 1955’te Avusturya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olması. Muazzam eserlerin sergilendiği saray Viyana’nın en önemli yapıları arasında.

4. Kahlenberg Tepesi

Kahlenberg Tepesi

Viyana’nın en güzel manzarasının seyredildiği tepe olan Kahlenberg’e eskiden “Sauberg” yani domuz dağı denirmiş. Tuna manzaralı tepede, Viyana’nın Türklerden kurtuluşu şerefine St. Joseph Kilisesi yapılmış. Duvarında Osmanlı ordusunu yenerek şehri kurtaran Polonya Kralı Jan Sobieski’ye şükran tabelası bulunuyor. Kahlenberg Tepesi’ne çıkarken “heurigen” adı verilen şarap üreticileriyle ünlü Grinzing’e uğrayabilir, küçük bir Avrupa kasabası atmosferi yaşayabilirsiniz. 

5. Karl Kilisesi

Karl Kilisesi

Viyana’nın en güzel kilisesi olan ve Karlsplatz’da yer alan Karl Kilisesi, 1713’te İmparator VI.Karl tarafından cüzzam hastalığına yakalananların iyileşmesinde emeği olan Kardinal Karl Borromaeus adına yaptırılmış. Mimarları tarafından, dış yüzeyinde Yunan stili Portikus Tapınağı’ndan, iki büyük sütununun Roma Trajan Sütunlarından ve girişi de Roma barok stilinden esinlenilerek tasarlanmış.

6. Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun pek çok önemli üyesine ve hanedanına ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı, daha çok kışlık malikâne olarak kullanılırken Schonbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edilmiş. Fransız Kraliçelerinden Marie Antoinette’in dünyaya geldiği Hofburg Sarayı, 1654’te inşa edilmiş. Çok zengin bir tarihi eser koleksiyonu bulunan saraya internetten online bilet alarak, İmparatorluk Sarayı, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonunu gezebilirsiniz.

7. Viyana Parlamento Binası

Viyana Parlamento Binası

Viyana belediye meclisinin genel merkezi olan Viyana Parlamento Binası, Ring Caddesi’nde yer alıyor. Yüz yılı aşkın tarihinde farklı kamu kurumlarını barındıran yapı, ilk olarak Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun İmparatorluk Meclisi’ne ev sahipliği yapmış. Neo-Gotik mimari stilde 1874 ve 1884 yılları arasında inşa edilen yapı, 2012’de yenilenmiş. Viyana’daki önemli ve etkileyici binalardan biri olan yapının kulesinde kentin sembollerinden olan Rathausmann bulunuyor.

8. Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi, 1891’de Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açıldı. Mozart gibi sanatçıları insanlık ve sanat tarihine kazandıran Viyana, Avrupa’nın önemli bir kültür-sanat kenti. Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Dekoratif sanatlar Koleksiyonu ve Kütüphane gibi bölümlerden oluşuyor.

9. Viyana Hayvanat Bahçesi

Viyana Hayvanat Bahçesi

Schonbrunn Sarayı’nın içerisinde bulunan ve kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan hemen yanında bulunan Viyana Hayvanat Bahçesi doğal yaşam alanlarında bulunan hayvanların yer aldığı bir yer. Dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri olduğu düşünülen bahçede panda, koala, kutup ayısı, orangutan ve aslan gibi hayvanları görme şansınız var.

10. Albertina Müzesi

Albertina Müzesi

Viyana’nın ve Avrupa’nın önemli sanat müzelerinden biri olan Albertina Müzesi, kapılarını açtığı 1745’ten bu yana pek çok turist ağırlıyor. Daha çok baskı eserlerinin yer aldığı Albertina Müzesi’nde bir milyondan fazla eser bulunuyor. Modern grafik çalışmalarına da fazlasıyla yer veren bu müze dünyanın en geniş grafik eser koleksiyonlarından birine sahip.

11. Wiener Riesenrad

Wiener Riesenrad

Viyana’nın bir diğer eğlenceli ve renkli sembolü olan Wiener Riesenrad, Prater eğlence parkında bulunan dev bir dönme dolap. Leopoldstadt’ta yer alan ve geniş alanı dinlenme için olsa da, büyük bir bölümü hala koruma altındaki ormanlardan oluşan Prater, 1766’dan bu yana lunapark olarak kullanılıyor. 1896’da İmparator I.Franz Joseph’in tahta çıkışının 50. yılı dolayısıyla yaptırılan dönme dolap, şahane bir Viyana manzarası sunuyor ve kentin tüm fotoğraf karelerini süslemeye devam ediyor.

12. Viyana Opera Binası

Viyana Opera Binası

Kültürü ve sanatı, özellikle de konserleri ve operalarıyla ünlü bir şehir olan Viyana’nın, 1869’da yapılan ve oldukça etkileyici bir yapı olan Devlet Opera Binası, içerisinde Mozart, Beethoven, Schubert gibi önemli isimlerin heykellerinin yer aldığı tüm sanatseverleri büyüleyen bir yer. Göz alıcı performansların sergilendiği yapı, dünyanın en iyi opera binalarından biri olarak gösteriliyor. Siz de ne yapın yapın, bu sanat atmosferinde bir gösteri izlemeyi deneyimleyin.

13. Viyana Kelebek Evi

Viyana Kelebek Evi

Devlet Opera Binası’nın çok yakınında bulunan Viyana Kelebek Evi, doğal yağmur ormanları şeklinde tasarlanmış bir serada yüzlerce tropik kelebeğin serbest bir şekilde uçtuğuna şahit olabileceğiniz sıra dışı bir yer. Viyana’da görülmesi gereken en keyifli yerlerden biri olan ev, etrafta serbestçe dolaşan rengârenk ve birbirinden güzel birçok tropik kelebeğin uçuştuğu büyülü bir ev.

14. Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi, Avusturyalı sanatçı Hundertwasser tarafından dış ve iç cephesi tamamen farklı bir tasarımla yenilenen bir yapı. 1983 ila 1985 yılları arasında tasarımı tamamlanan apartmanda, 52 daire, 4 ofis, 16 özel teras ve 3 ortak teras yer alıyor. Diğer yandan da ağaçlandırma için 900 ton toprak ile 250 ağaç kullanılmış.

15. Graben Caddesi ve Karl Meydanı  

Graben Caddesi ve Karl Meydanı

Viyana’nın en güzel alışveriş caddesi olan ve aklınıza gelebilecek tüm uluslararası markaların yer aldığı Graben Caddesi’nde birçok ünlü kafe, pastane ve gurme market yer alıyor. Kısa ancak çok hareketli bir cadde olan Graben’de yer alan meşhur Veba Anıtı ise, sanat tarihi açısından barok döneme geçişi vurgulayan ve dönem heykel sanatını büyük çapta etkilemiş bir anıt. Viyana’nın en ünlü meydanı olan ve alışveriş mağazalarının, kafe ve restoranların, hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı Karl Meydanı ise, Opera Binası ve Aziz Stephan Katedrali arasında uzanıyor.

2 YORUMLAR

  1. Henüz görme fırsatım olmadı ama özellikle Viyana’da müzeleri gezmeyi, klasik müzik dinlemeyi çok istiyorum. Şu Schengen kalkar inşalla dilerim bir gün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here