Viyana, Tuna Nehri kıyısında kurulan dört başkentten biri. Avusturya’ya başkentlik yapan ve ülkenin en büyük şehri olan Viyana, klasik batı müziğine hayat veren, ziyaret ettiğinizde neredeyse tüm Avrupa kültürüne dair kapsamlı fikir sahibi olabileceğiniz bir kent. Coğrafi konumuyla birlikte, mimari ve kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel kentlerinden olan Viyana, tarih boyunca pek çok imparatorluğa başkentlik yapmış, halen de OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü gibi önemli uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yapan bir Avrupa kenti.

Habsburg Hanedanlığının başlıca yerleşim yeri olan Viyana bu dönem boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiş. Halen de bu izleri taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak kabul ediliyor.

Viyana Gezi Rehberi

Viyana Gezi Rehberi

Viyana’nın çok güzel bir geçmişi var ve günümüze de çok güzel bir şekilde yansımaya devam ediyor. İster yıllarca hüküm sürmüş Habsburg ailesinin hayranı olun, ister Mozart’ın senfonilerinin fanatiği olun ve hatta isterseniz de antikalardan hoşlanan biri olun bu şehirde sizi günlerce hiç durmadan oyalayacak birçok özellik var.

Tasarımın ve sanatın geçirdiği evrimin izini sürebileceğiniz, tarihe doyabileceğiniz Viyana’da sanata ve mimariye verilen önem şehrin her bir köşesinde karşınıza çıkıyor. Avrupa’nın en önemli krallığına hizmet eden Hofburg İmparatorluk Sarayı, Barok mimari tarzında yapılan Karlskirche Katedrali, mimarisi ve zengin içeriği ile dikkat çeken Güzel Sanatlar Müzesi, Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı şehrin tarihi ve kültürel zenginliğini göz alıcı şekilde gözler önüne seriyor.

Korunmuş, bilinçli olarak organize edilmiş ferah sokakları sadece gündüzleri değil, geceleri de hareketli. Viyana yaşam, gelenek ve tatlarının kalbi bu sokaklarda atıyor. Bütün bu gerçeklere bakarak tarihi Viyana şehrinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğuna da kuşkusuz şaşırmamak gerek.

Viyana Gezilecek Yerler

Orta Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri olan Viyana, gelişimini büyük oranda coğrafi konumuna borçlu. İlk olarak Tuna Nehri’nin güneyinde kurulan tarihi kent merkezi, günümüzde nehrin diğer kıyısına geniş biçimde taşarak, doğu-batı ve kuzey-güney doğrultularındaki eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuş.

1. Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın simgesi olan Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom), şehrin tam kalbi olan Stephansplatz Meydanı’nda, 1365’ten bu yana tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini selamlıyor. Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından yaptırılmış. Eklektik bir yapı olan katedralin Devler Kapısı ve Putperest Kuleler, Kule Külahı, Çinli Çatı, Singer Kapısı, Vaiz Kürsü ve Yüksek Altar gibi bölümleri bulunuyor.

2. Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı, Habsburg Hanedanı başta olmak üzere Viyana tarihine damgasını vurmuş imparatoriçe Sisi ile Avusturya tarihine yön veren güçlü ailelerinin yaşadığı, Fransız Kraliçesi Marie Antoinette’in doğduğu ve son olarak da İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in balkonunda konuşma yaptığı çok önemli bir saray.

3. Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Yazlık saray olarak kullanılan Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), halen hem kültürel hem de politik açıdan Avusturya’nın en önemli yapısı. Avusturya’nın en önemli kültürel eserlerinin bulunduğu ve ülkenin en çok ziyaret edilen yeri olan Schönbrunn Sarayı, 1441 odası, ağaçları, palmiye evi, labirent hayvanat bahçesi, Neptün çeşmesi, çiçeklerden oluşan tünelleri ve “gloriette” adı verilen sütunlarıyla unvanının hakkını veriyor.

4. Stephansplatz

Stephansplatz

Viyana’nın kalbi olan ve Birinci Viyana olarak geçen Stephansplatz, yalnızca kentin değil Avusturya’nın da en popüler meydanı olarak ülkenin en önemli simgelerinden. Viyana’nın en ünlü caddelerinden Kaerntnerstrasse‘nin de başlangıcı olan, sokak sanatçılarının ve turistlerin eşliğinde renklenen meydanda yer alan Cafe Hawelka’da kahve içip nefis çikolataların satıldığı United Chocolates’tan alışveriş yapın; Kaerntnerstrasse’in sonunda yer alan Karl Kilisesi’ni (Karlskirche) de görmeyi ihmal etmeyin.

5. Museums Quartier

Museums Quartier

İçerisinde mimarlık müzesi Architekturzentrum Wien, Kunsthalle Wien, Leopold Museum olmak üzere, sanat müzeleri, modern sanat müzesi “MUMOK”, interaktif çocuk müzesi “Zoom Kindermuseum” ve pek çok etkinlik alanının yer aldığı Museum Quartier kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

6. Viyana Sanat Tarihi Müzesi 

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), Habsburg hükümdarlarının yüzyıllarca topladığı sanat eserlerinin sergilendiği, Viyana’nın en önemli müzelerinden biri. Müzede, Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Heykel ve Dekoratif Sanat Koleksiyonu, Resim Galerisi ve Sikke Koleksiyonu gibi bölümlerde sergileniyor.

7. Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Otuz dokuz sergi salonuna sahip Avrupa’nın en büyük doğa tarihi müzelerinden biri olan Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum), yaklaşık dokuz bin metre karelik devasa bir alan üzerine kurulu. Arkeoloji, antropoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji sergilerinin yanı sıra, dünyanın en değerli taş koleksiyonlarından birine ve dinozor iskelet modellerine de ev sahipliği yapıyor.

8. Opera Binası 

Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper) sanatın başkenti Viyana’nın simge yapılarından biri. Tek gösteride iki bin yüz kişiyi ağırlama kapasitesi bulunan salonun bulunduğu yapı, İmparator Franz Joseph için Neo-Rönesans mimari tarzda inşa edilmiş. Rehberli turlarla gezebileceğiniz gibi düzenlenen performanslara bilet alarak da gezebilirseniz.

9. Albertina Müzesi

Albertina Müzesi

Albertina Müzesi, bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapan, Avusturya’nın olduğu kadar Avrupa’nın önde gelen resim müzelerinden biri. Müze, ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış baskı çalışması ve bir o kadar da modern grafik eserlerinin yer aldığı devasa koleksiyona sahip.

10. Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı, inşası 1745’te tamamlanan ve Barok tarzı mimariye sahip oldukça önemli bir saray. Yukarı Beldevere ve Aşağı Beldevere olmak üzere iki bölümden meydana gelen yapının yukarı bölümünde daimi, aşağı bölümünde ise geçici sergiler düzenleniyor.

Viyana otelleri

Viyana konaklama seçenekleri bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Binin üzerinde otelin yer aldığı şehirde, zevkinize, bütçenize ve seyahat tarzınıza göre seçim yapabileceğiniz pek çok turistik tesis var. Uygun fiyatlı otel ve hostellerden, beş yıldızlı lüks otellere dek dilediğiniz konaklama olanağını kullanabilirsiniz. Birinci Bölge olan Stephansplatz, Kärntner, Graben ve Mariahilfer bölgeleri gezilecek yerlere yakınlık ve metro ağı bakımından uygun. Bunun haricinde Try Oh Vienna, Way to Stay ve GAL Apartments, Vienna’da yine daire kiralamak için yerel siteler. My MojO, Believe it or Not, Kaiser23 gibi hosteller Yedinci Bölgede yer alıyor.

Ibis Hotels, dünya çapındaki 1.800 oteliyle, her türlü seyahat için ekonomik ve konforlu bir konaklama seçeneği. Ibis Wien Mariahilf, Viyana’nın en büyük alışveriş caddesi olan Mariahilfe Strasse’ye 500 metre uzaklıkta bulunuyor. Bar ve resepsiyonu 24 saat hizmet veren ve ücretsiz wi-fi imkânı sunan otel, U3 metro hattı ve ulusal tren yollarına erişim imkanı sunan Vienna West İstasyonuna 350 metre mesafede. St. Stephan Katedrali ise buraya 5 metro durağı uzaklıkta. Ibis Hotel aynı zamanda, Mariahilf’e 5 dakikalık yürüme mesafesinde. U6 hattı üzerindeki Gumpendorfer Straße Metro Station’dan Schönbrunn Palace’a 7 dakikadan ulaşılabildiği gibi, alışveriş merkezlerine de çok yakın bir konumda yer alıyor.

Viyana yeme ve içme

Viyana’da en çok tüketilen yemek olan “schnitzel” ile birlikte, meyveli imparator omleti, patates salatası, bir çikolatalı pasta olan “sachertorte”, lahana, havuç ve soğanla yapılan börek “strudel”, haşlanmış sığır eti, elma ve yaban turpu sosla servis edilen “tafelspitz” gibi oldukça çeşitli lezzetlerin olduğu bir mutfağı bulunuyor.

Lüks bir akşam yemeği için Im Stadpark’ın içinde yer alan Steirereck’e; schnitzel için Huth, Figlmuller, Silberwirt Restaurant, Die Schone Perle, Figlmüller Restaurant, Schnitzelwirt, Schweizerhaus, Palmenhaus, Figmüller, Schnitzelhaus, Wienerwald’a gidebilirsiniz. Alkol eşliğinde aperatifler ve lezzetli kahvaltılar için Nasch Market’te yer alan Deli. Ünlü Viyana kahveleri ve sachertorte için Hotel Sacher ve gündüzleri cafe akşamları da bar olarak tercih edebileceğiniz Square’de bulunan Leopold Cafe hoş vakit geçirebileceğiniz özel mekânlar. Gece hayatının popüler mekânları olarak ise, 25 Hours Hotel’in roof barı ve 1010 Viyana sayılabilir.

Avusturya’nın ucuz yemeği olan sosisli sandviç, Viyana’nın dört bir yanındaki Würstlstand adı verilen büfelerde; pek çoğu dilim pizza da satan kebapçıları ise Naschmarkt‘ta bulabilirsiniz.

Biz Türkler dünyanın dört bir yanına dağılmışız, bu gelenek Viyana’da da bozulmuyor. Viyana’da şöyle dolu dolu enfes bir şnitzel yemek isterseniz Soprano Wien’e uğrayın, üzerine de “sache torte” ısmarlamayı unutmayın!

Viyana'da alışveriş

Viyana’da alışveriş

Tuna Nehri’nin karşı kıyısında bulunan Donauzentrum’da, Viyana’nın en büyük alışveriş merkezleri yer alıyor: Donauplex, Lugner City, Simmering Centre, Gasometer City, Q19, Auhofcenter, Galleria Landstrasse, Millenium City ve Ringstrassen-Galerien bu alışveriş merkezlerinden bazıları.

Avrupa’nın pek çok kentinde de olduğu gibi popüler bitpazarları bulunuyor. Bunların en önemlileri olan Naschmarkt, Bauermarkt ve Flohmarkt’ta, yerel halkın kurduğu meyve sebze, et, peynir, zeytin, yumurta gibi gıda ürünlerinden; kıyafet ile çok çeşitli objelerin yer aldığı, cadde boyunca uzanan sağlı sollu stantlardan oluşan bitpazarına dek her şeyi bulabilirsiniz.

Alışveriş merkezleri ve pazarların haricinde, Viyana’nın popüler alışveriş caddeleri de bulunuyor. Uluslararası markaların mağazaları ve hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı bu caddeler, aynı zamanda Viyana’nın en turistik ve renkli caddelerinden. Karntnerstrasse ve Mariahilfer Strasse ile Neubaugasse, Lindengasse, Kirchengasse ve Lindengasse Caddeleri, lüks ve pahalı markaların yer aldığı merkezler. Vintage kıyafetler için Neubaugasse’ye uğrayabilir, paraya kıymaya kararlıysanız da ünlü Viyana mücevherlerine göz atabilirsiniz.

Viyana’dan yerel hediyelik olarak alınabileceklerin en başında lezzetli “Fürst” çikolataları olan “Mozartkugeln” ve “Mirabell” markaları ve “Manner” marka gofretler geliyor. “Trachten” adı verilen geleneksel kıyafetlerden ve Augarten porseleninden yapılmış çeşitli ürünler ve Mozart likörü de Viyana’ya özgü hediyelikler arasında.

Viyana’ya nasıl gidilir

Viyana’ya nasıl gidilir

Türk Hava Yolları ve Austiran Airlines ile haftanın yedi günü, yaklaşık iki buçuk saat süren direkt uçuşlarla Viyana Havalimanı’nda oluyorsunuz. Aynı şekilde, Pegasus, Austrian Airlines, Lufthansa, Tarom Airlines, AirBerlin ve AirBaltic’ın da direkt uçuşları bulunuyor.

Viyana şehir merkezinden yirmi kilometre mesafede yer alan havalimanından taksiyle, yaklaşık yirmi dakikada; her otuz dakikada bir hareket eden City Airport Treni ile de aynı sürede merkezde olabilirsiniz. Veya S7 Treni ile otuz dakikada Wien Mitte İstasyonu’nda ya da şehir merkezine hareket eden otobüslerle Morzinplatz’da olabilirsiniz.

Viyana şehir içi ulaşım

Oldukça geniş bir metro ağının bulunduğu Viyana’da, metro, tramway, banliyö gibi raylı sistemlerle dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Pek çok turistik yer ise yürüme mesafesinde. Oldukça planlı bir şehir olan Viyana, neredeyse her iki yüz metrede bir bulunan metro durakları ve sıfıra yakın trafikle, rahatlıkla gezebileceğiniz bir Avrupa kenti. Yaklaşık üç günde rahatlıkla gezilebilen Viyana’yı ziyaret etmek için, bahar ayları gayet uygun, zira hava koşulları İstanbul ile hemen hemen aynı.

2 YORUMLAR

  1. Tekrar gidesim ayni yerlere bir daha bakasim geldi. Kalemine saglik gercekten. Sehre gittigimizde cok vakit kaybetmemek ve sehri oykuleriyle ogrenmek icin lokal turk rehbehleri bulduk. Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri ve verdikleri tahsiyelerle tatil harika gecti.

  2. Sitedeki bilgiler benim için çok değerli. Kişisel bilgiye kaçmadan, şehri ülkeyi tanımak güzel. Emeği geçenlerin eline sağlık. Viyana Avrupa’da en çok görmek istediğim bir yer. Kuzenim de buraya yakın bir yerde oturuyor. Gideceğim inşalla.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here