Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum Wien), Avrupa’nın olduğu kadar dünyanın en önemli müzelerinden biri. Otuz dokuz sergi salonuna sahip Avrupa‘nın en büyük doğa tarihi müzelerinden biri olan müze, neredeyse dokuz bin metrekarelik bir alanda kurulu. On dokuzuncu yüzyıl tarihli müzede 30 milyon obje sergileniyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi, arkeoloji, antropoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji sergilerinin yanı sıra, dünyanın en değerli taş koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Böceklerden dinazorlara dek pek çok ilgi çekici serginin bulunduğu müzede simülasyonlar ve doldurulmuş hayvanlar da yer alıyor. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ve farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlayan müzenin bu bölümünde ilk insanların yaşamı canlandırılıyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Doğa Tarihi Müzesi, dünya ve üzerinde evrimleşen canlılarla ilgili birbirinden özel eserlerin sergilendiği, dünyanın en kapsamlı yaşam izini sürebileceğiniz devasa bir müze. Öyle ki, dünyada yalnızca burada görebileceğiniz değerli bir koleksiyona sahip. Bunların başında da, çok çok ender bulunan fosiller, değerli madenler, dinozorlar ve tarih öncesi kalıntılar yer alıyor.

Oldukça büyük olmasına karşın gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız müzenin en önemli eserlerinden biri, 1908’de Wachau Vadisi’nde bulunan dinozor iskeleti. Willendorf Venüsü adı verilen 25 bin yaşındaki bu iskelet, 4 No’lu salonda sergileniyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Avusturya

Müzenin, binlerce farklı taş ve göktaşının yer aldığı bölümde, 5 No’lu salonda dünyanın en geniş meteor koleksiyonuna tanıklık ediyorsunuz. Burada dünyaya düşen meteorların Mars’tan ve Ay’dan olmak üzere geldikleri yere göre sınıflandırıldığı yer. Farklı boyut ve hıza sahip meteorların dünyaya çarptıklarında nasıl bir etki bırakacağını gösteren simulasyon da bu bölümün ilgi çekici kısımlarından. Burada ayrıca J.G. Nestfell’in 1753’te Kraliçe Maria Theresa için yaptığı, o dönem bilinen gök cisimlerinin uzaydaki konumunu gösteren hareketli uzay saati de bulunuyor. Yine burada görebileceğiniz bir diğer önemli parça da, 82.5 karatlık bir elmas ve platinyum parçası.

Dinozor iskeletleri ve maketlerinin bulunduğu bölümde, gerçek boyutlarında dinozor replikalarını görmek mümkün. Devamında ise nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlara ve ne yazık ki dodo kuşları gibi tamamen tükenmiş ayrılan bölüm bulunuyor. Bu bölümün en değerli eserlerinden biri olan ve doldurulmuş halini de görebileceğiniz dodo iskeleti, aynı zamanda müzenin en değerli parçalarından.

İnsanın evrimini açıklayan salon ise en üst katta. Burada da, yüzlerce türden hayvanın doldurularak sergilendiği zooloji bölümü var. Her türden hayvanın doğal ortamlarında canlandırılmasıyla doldurulmuş halleri bu bölümü oldukça etkili kılıyor. Her biri canlı gibi.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

Adres: 7 Burgring 1010 Viyana, Avusturya
Web-site: www.nhm-wien.ac.at/en
Ziyaretçi girişi: Maria Theresa Platz, 1010 Wien
Tel: + 43 1 52177-0

Ziyaret Saatleri:
Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 09.00-18.30
Çarşamba 09.00-21.00
Salı günleri ve 25 Aralık ile 1 Ocak’ta kapalı.
Kapanış saatinden 30 dakika önce içeri ziyaretçi alınmıyor.
Bilet fiyatları: 19 yaşından küçüklere ücretsiz, tam bilet 10 €

Viyana Doğa Tarihi Müzesi’ne U2, U3 metro hatları; 1, 2, 46, 49, 71 No’lu tramvay hatları ve 48A otobüsüyle ulaşım mümkün. Müzede aynı zamanda engelsiz asansör ve tuvaletleri bulunduğu gibi, tekerlekli sandalye kiralama hizmeti de var.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here