1869’da Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle açılışı yapılan Avrupa’nın olduğu kadar dünyanın da en değerli operası olan Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), yılda yaklaşık altmış opera ve bale sunumunun gerçekleştirildiği, Viyana’nın müzik kültürünü gözler önüne seren bir yapı.

İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören ve on yıl içerisinde yeniden inşa edilerek, çağın teknolojik desteğinin de eklendiği bina, 5 Kasım 1955’te Beethoven’ın Fidelio’su ile bir kez daha açılmış. Yalnızca Noel ve Paskalya dönemlerinde birer gün kapalı olan operada, her gün her saat bir sunum bulunuyor.

Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası, yaptığı gösteriler kadar kendinden, içindeki zarafetten ve ince mimari detaylarından da söz ettirecek kadar güzel bir yapı. Ana girişteki merdivenlerin açıldığı görkemli salon, Joseph Gasser tarafından yapılmış ve yedi sanat dalını simgeleyen yedi heykel, Ana Sahne, Gustav Mahler Salonu, İmparatorun Çay Salonu ve Fuaye…

Bin beş yüz metrekarelik sahne alanına sahip olan opera binasında bir gösteri izlemek için günler öncesinden internet üzerinden bilet satın almanız gerekiyor. Gelen ziyaretçileri için ise, her koltuğun arkasında bulunan küçük monitörlerde altyazı seçenekleri bulunuyor.

Eğer koltuğunuza kurularak bir gösteri izlemek istiyorsanız yüzlerce Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor ancak bunun da bir alternatifi yok değil. Özellikle Eylül-Haziran dönemlerinde son dakika bileti veya ayakta bilet seçeneğiniz var. Bir diğer seçenek de yapıyı rehberli turlarla gezmek.

Viyana Devlet Opera Binası

Diğer yandan turistler için ayrılmış özel balkonlarda yaklaşık 10 Euro karşılığında da ayakta gösteri izleyebiliyorsunuz. Bir diğer güzellik de rehberli Opera Binası gezisi için aldığınız biletle Opera Müzesi’ni gezebiliyor oluşunuz. Opera Müzesi, Opera Binası’nın yan çaprazındaki Albertina Müzesi’nin olduğu sokakta yer alıyor.

Viyana’da geçireceğiniz saatler sınırlıysa veya bu güzel salonda opera izleme şansınız yoksa, Opera Binası’nın arka tarafındaki trafiğe kapalı olan caddede, bina üzerine sabitlenmiş dev projektörden içerideki sunum canlı olarak sokaktaki izleyicilere yansıtılıyor.

Viyana Devlet Opera Binası’na Nasıl Gidilir

Viyana Devlet Opera Binası’na nasıl gidilir

Hotel Sacher’in hemen yakınlarında, Albertina Müzesi’nin çaprazında yer alan Viyana Devlet Opera Binası Viyana’nın tam merkezinde, Kartnerstrasse’nin sonunda yer alıyor.

Wiener Staatsoper GmbH
Opernring 2, 1010 Viyana, Avusturya

Dünyanın sayılı güzellikteki operalarından biri olan Viyana Opera Binası‘nda sanat dehası direktörlerinin sahneye koyduğu, en başarılı ve ünlü opera ile bale sanatçılarının sunduğu gösterileri izlemenin, kostümler ve müzisyenler eşliğinde müziğin ruhunuza akmasına izin vermenin keyfi bambaşka. Bu hayranlık uyandıran binada izlediğiniz, dekorlarla bütünleşen, en kaliteli müzikle zenginleşen sunum, yıllar sonra bile “iyi ki yapmışım” duygusunu yaşatacak.

2 YORUMLAR

  1. Viyana’nın zarafetine yakışır güzellikte bir yapı. Viyana’yı ziyaret eden herkes mutlaka burada bir gösteri izleme deneyimini yaşamalı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here