Adını Borghese Ailesi’nden alan ve kentin kuzeydoğusunda bulunan bir Roma semti olan Borghese, içerisinde yer alan Villa Borghese (Borghese Bahçeleri), huzurlu, rahatlatıcı, mutluluk verici devasa bir park. Villa Borghese kazları, martıları, meşe ağaçları, papağanları, gölleri, koruları yürüyüş yolları, çeşmeleri ve heykelleriyle şehrin içinde, hayat dolu, cıvıl cıvıl ve çoğu Romalıya göre kentin en güzel parkı.

1700 dönümlük arazisiyle şehrin en geniş alanı olan Villa Borghese’te, ister sessizliği dinleyin, ister yürüyüş yapın, ister bisiklet kiralayın isterseniz de sandalla gölde kürek çekin bu şahane park herkese uygun pek çok alternatif sunuyor. Parkı faytonla gezebilir, göletinde sandalla kürek çekerek büyülenebilir, pek çok meydan, heykel, anıt ve yemyeşil doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm gününüzü bir an bile sıkılmadan geçirebileceğiniz Villa Borghese’te gün batımını izlemek isterseniz de, Roma kent meydanını tepeden görebilir, manzaraya karşı güzel bir fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Galeria Borghese, RomaRoma’nın dört bir yanı gibi turist akınına uğramamış, nispeten sakin kalabilmiş bir bölge olan Villa Borghese yalnızca gezmek ve spor yapmak ve hoşça vakit geçirmenin haricinde küçük fakat önemli eserlerin bulunduğu bir sanat galerisi olan Galleria Borghese’e sahip. Parkta bulunan pek çok bölümden en dikkat çekici olanı ise Pincio Bahçeleri. Parkın içinde Galleria Borghese’den başka bir iki müze, tiyatro, anıtlar ve hayvanat bahçesi de bulunuyor. Üstelik gece hayatı açısından önemli yere sahip mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

Piazza del Popolo’nun arka tarafındaki merdivenlerden çıkarak ulaşabileceğiniz park, İspanyol merdivenlerinin hemen üzerinde Roma’ya hâkim bir noktada bulunuyor. Villa Borghese’in şahane manzarasını bir kafede oturup espresso yudumlarken izleyebilirsiniz.

Villa Borghese, Roma

Borghese Galerisi

Villa Borghese içerisinde yer alan, Museo Borghese ve Galleria Borghese olmak üzere iki bölümden oluşan Galleria Borghese, Barok stili bahçelerle çevrili oldukça önemli bir müze.

Alman Mimar Jan Van Santen tarafından Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese için tasarlanan yapı, Kardinal Scipione Borghese’nin özel koleksiyonunu barındıran bir müzeye dönüştürülmüş. 1613 ile 1615 arasında inşası tamamlanan yapıda, gladyatörlerin hayvanlarla dövüşünü anlatan 4. yüzyıla ait mozaikler, Bernini ve Caravaggio gibi önemli sanatçıların eserleri sergileniyor. Galeride Hades ve Persephone (Bernini), Apollon ve Daphne (Bernini), Davut (Bernini), Yılanlı Madonna (Caravaggio) ve Pauline Bonaparte (Canova) gibi genellikle klasik, Rönesans ve Neo Klasik dönem çalışmaları sergileniyor.

Adres: Villa Borghese, Via Pinciana, Roma, galleriaborghese.it
Ulaşım: 52, 53, 116, 217 ve 910 Nolu otobüsler; Flamino, Spagna ve Barberini metro durakları
Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09:00-19:00, rezervasyon ile randevu alınıyor. Giriş Ücreti 8,5 Avro
Yakın yerler: Popolo Meydanı, Flaminio, Tiber Nehri

Kardinal Scipione Borghese’in özel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Galleria Borghese‘i ziyaret etmek için randevu almanız gerekiyor. İçeride iki saat kalınmasına ve sınırlı sayıda kişinin gezmesine izin verilen müzede heykeller, yağlı boya tablolar, seramikler bulunuyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here