Vianden, Our Nehri boyunca uzanan ve Lüksemburg ile Almanya sınırı arasında bulunuyor. Lüksemburg’un kuzeyinde kalan, Lüksemburg Büyük Dukalığı’nda yer alan Diekirch’in yönetim merkezi Vianden Kasabası, kalesiyle ve doğal güzellikleriyle ünlü sevimli bir yer.

Vianden, LuksemburgVianden’de ziyaretçileri en çok etkileyen yapı kesinlikle 11.yy ve 14.yy arasında yapılmış olan ve 20.yy’da restore edilen kale. Şehre yukarıdan bakan kale tam 450 metre yükseklikte bir tepede bulunuyor.

Asansör ile çıkacağınız bir platformdan ise hem şehrin hem de kalenin üzerinden enfes bir manzaraya şahitlik edilebiliyor. Bu kalenin en güzel özelliklerinden biri de Vianden’den sadece 10 km kadar uzakta oluşu.

Vianden
Vianden Kalesi

Kalenin içinde bulunan küçük müze bölümünde; 11. yüzyıldan kalan goblenler, zırhlar, süslü mobilyalar göz kamaştırıyor. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, burada bir süre sürgünde kalmış. Bölgede, kendisinin sürgünde iken yaşadığı ev, günümüzde “Victor Hugo House” olarak düzenlenmiş ve 1935’ten bu yana müze olarak kullanılıyor. Müzede ünlü yazarın kişisel belgeleri, özgün eserleri ve mobilyaları sergileniyor. Ayrıca, Rodin tarafından yapılan bir büstü de eserler arasında.

Vianden tüm yıl boyunca birçok festivale de ev sahipliği yapıyor. Bu festivallerin büyük bir kısmı da tarihi geçmişlerini kutlamak üzerine hazırlanmış.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here