Versay Sarayı, Paris’in 20 km güneybatısındaki konumuyla Fransa’nın en seçkin şatolarından biri. Şato yapılmadan önce Versay sadece küçük bir kasabaydı, şimdi ise burası Paris’in en üst gelirli bölgelerinden biri haline geldi. Versay, 17. yüzyılın sonlarında monarşinin en hakim olduğu bölge konumundaydı. Fransız Devrimi’nin başlamasıyla birlikte kraliyet ailesi Paris’e geri dönmek zorunda kaldı.

Fransız krallarının eski evi olan bu yer Eski Avrupa kraliyetinin zarafetinin bir örneği. Versay aslında 1631 yılında Louis XIII için yapılmış mütevazı bir avcılık eviydi. Ancak oğlu Louis XIV şu anki sarayı Paris’in dışına yaptırdı ve ülkenin yönetimini ve mahkemelerini de 1682 yılında Versay’a taşıdı.

Versay Sarayı, Paris

Versay, 1789’a kadar Fransız kraliyetinin merkez üssü olarak kaldı. Ta ki çoğunlukla kadınlardan oluşan devrimci bir grup saraya saldırıp Louis XVI ile kraliçesi Marie-Antoinette’i dışarı atana kadar. Bu grubun kraliyet çiftini Paris’e geri göndermesiyle başlayan kraliyet çiftinin yolculukları boyunlarının vurulmasıyla son buldu.

Versay’ın mimari özellikleri

Fransa’nın önemli mimari yapılarından biri olan saray, ilk defa 1624 yılında -barok tarzdaki İtalyan villalarından esinlenerek- bir av köşkü olarak inşa edilmiş. 1631 yılında Louis XIII tarafından yeniden yaptırılan bu mimari yapı, sonraki dönemlerin siyasilerince de giderek genişletilmiş. Saray bugünkü şeklini mimar Louis Le Vau, iç dekoratör Charles Le Brun ve peyzaj tasarımcısı Andre Le Notre sayesinde almış.

Toplamda 110.000 metrekarelik bir alanı kaplayan sarayda 700 oda, 67 merdiven ve 200’den fazla pencere bulunuyor. İç tasarımı altın kumaşlar, ağır yıldızlı alçı kaplama ve ebru ile yapılmış sarayın içinde farklı yüzyıllardan kalma sayısız el yapımı heykel, resim, eşya ve mobilyalar yer alıyor.

Sarayın göze çarpan yerleri ise Aynalar Salonu ve Gran Kanalı. Versailles Sarayı’nın merkez galerisi ve dünyadaki en ünlü salonlardan biri olan Aynalar Salonu, bahçelere bakan ve 17 ayaklı pencereyi yansıtan 17 aynalı kemer serisiyle dikkat çekiyor. Aynalar Salonu ayrıca 1919 yılının Haziran ayında, İtilaf Devleri ve Almanya arasında imzalanan ve I. Dünya Savaşını bitiren Versay Barış Antlaşması’nın yapıldığı yer olarak da büyük ilgi görüyor.

Göz alıcı bahçelerin arasından geçen Gran Kanal ise Venedik’teki Grand Kanal’dan esinlenerek tasarlanmış. Zamanında Venedik’ten alınan yatlar, gondollar ve gondolcuların hizmet ettiği bu yapay kanal sarayın turistler tarafından büyük ilgi gören önemli yerlerinden.

Versay Sarayı, Paris

Versay Bahçeleri

Versay Sarayı’ndaki bahçeler tarihin en gösterişli tasarımlarından. Andre Le Notre öncülüğünde düzenlenen bahçeler yaklaşık 2.000 dönüm araziyi kaplıyor. Fransız bahçe stilindeki titizlikle bakılan çimenler, çeşit çeşit çiçekler, sayısız çeşme ve heykeller ile süslü bu bahçeler devasa sarayla muhteşem bir uyum içinde. Siz de saray içine girmeden sadece bahçelerinde gezip çeşmeleri ve çiçekleri gezerek bile çok keyifli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Louis XIV zamanında Versay’da hayatın bir başka parçası olan bir diğer bölüm de Grand Trianon. 17.yüzyılda yapılan bu yer, inanılmaz güzellikte pembe mermer binalardan ve büyüleyici bahçelerden oluşuyor. Yapıldıktan sonra Napolyon’un sık sık kaldığı yerlerden biri olan Grand Trianon’un kuzey bölümünü Charles de Gaulle ise resmi başkanlık konutu haline getirmiş. Günümüzde bu bölüm Fransa başbakanının misafirlerini ağırlamak üzere kullanılıyor.

19. yüzyılın başlarında ise muhteşem sarayın bazı kısımları Fransız halkı için Fransız Tarih Müzesi olmak üzere ayrılmış. Artık krallık olmasa da -Versay halen ülkenin hükumeti adına önemli bir yere sahip- Fransız yasama organları düzenli olarak burada toplanıyor.

Versay Sarayı, Paris

Versay Sarayı giriş ücreti

Müzenin, Müzikal Bahçeleri ve Müzikal Çeşme Gösterileri dışındaki kısımları 18 yaşın altındaki tüm gençlere ve 26 yaşın altındaki tüm Avrupa Birliği sakinlerine ücretsiz. Onun dışındaki kişiler saraya, Trianon’un mülkiyetine, geçici sergilere, bahçeler ve parklara, Müzikal Çeşme Gösterileri veya Müzik Bahçelerine 20 Euro karşılığında girebiliyor.

Kasım ayından mart ayına kadar her ayın ilk pazar günü turlar için, Devlet Daireleri ve Ayna Salonu, fuarlar, Dauphin ve Dauphine’nin daireleri, Mesdames’in Daireleri, Koridor Odası, Battles Galerisi, 1830 oda, Marie-Antoinette’in Büyük Trianon ve Malikanesi kısımlarına ücretsiz giriş imkanı sunuluyor. Ayrıca tüm ziyaretçiler için Audioguide da ücretsiz.

Versay Sarayı, Paris

Versay Sarayına nasıl gidilir

Versay Paris’ten 16 km uzaklıkta bulunuyor ve arabayla, taksiyle, otobüsle ya da trenle çok rahat bir şekilde ulaşılabiliyor.

Versay’ı ziyaret edilemeyecek bir zaman yok. Bahçe ve park sürekli açık ancak Versay’ın binaları pazartesi günleri kapalı. Geniş bahçelerinin en güzel zamanları ise bahar ve yaz ayları.

Versay her yıl 3 milyondan fazla insan tarafından ziyaret ediliyor. Kalabalığa kalmamak isterseniz sabah saat 09.00’da, yani açılmasından hemen sonra sarayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca unutmamak fayda var; Pazar ve salı gibi bazı günler Louvre ve birkaç müzenin kapalı olması dolayısıyla Versay diğerlerinden daha kalabalık oluyor. Bu yüzden ziyaret etmek için başka günleri tercih edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here