Dünya üzerinde çok az şehir gerçekten eşsizdir. Masalsı atmosfere sahip, kartpostalı andıran güzel ve benzersiz bir başyapıt görünümündeki Venedik bu unvanın tam karşılığı. İtalya’nın bu güzel kentinde sokaklar kanal, araç ve trafik yok, Rönesans, Bizans ve Barok mimarisinin birleştiği bir rüyaya uyanmak gibi Venedik’te olmak.

‘Adriyatik’in Kraliçesi’, ‘Suların Şehri’, ‘Köprülerin Şehri’, ‘Kanalların ve Işıkların Şehri’, ‘Avrupa’nın En Romantik Şehri’ olarak anılan; romantizmin, sanatın, mimarinin ve tarihin başkenti olan Venedik, 118 adacık üzerine kurulu 160’tan fazla kanal üzerindeki 600’den fazla köprüden oluşuyor.

Her yanı ayrı bir sanat eseri olan Venedik, tarih kokan sokakları, görkemli sarayları, daracık kanalları, neşeli insanları, masal diyarını andıran müthiş mimarisiyle büyüleyici ve son derece hayranlık uyandıran bir şehir.

‘Dünyanın en güzel şehri’ sıfatını sonuna kadar hak eden Venedik’in kendine özgülüğü ve doğal sanat eseri görünümü tamamıyla rakipsiz. Dünya üzerinde kendisini ‘Kuzey’in Venedik’i’ ‘Afrika’nın Venedik’i’ gibi tanımlayan birçok şehre rastlamanız da bu yüzden.

Venedik Gezi Rehberi Grand Kanal

Avrupa’nın En Romantik Şehri

Adını MÖ 10. yüzyılda burada yaşayan Venetilerden alan ve İtalya’nın Veneto bölgesinin başkenti olan Venedik, geçmişte de Venedik Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapan, dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor. İlk yerleşimin 5. ile 6. yüzyıllarda başladığı düşünülen kentin tarih sahnesinde adını duyurması Venedik Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla başlıyor.

Orta çağ ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli güç olmakla birlikte, 13. ile 17. yüzyıl sonlarına dek sanatın ve ticaretin merkezinde olmuş, pek çok sanat akımının, senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynamış bir kent.

1797’de Fransızların eline geçen ve Milano’ya karşılık Avusturya’ya verilen Venedik, 1866’da Avusturya ile İtalya arasında çıkan savaş sonunda İtalya’ya bağlanarak günümüzdeki konumunu almış.

Yıl boyunca 12 milyon turist ağırlayan, tarih boyunca Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan kent, Bellini, Tiziano, Giorgione, Tintoretto, Vivaldi gibi pek çok değerli ve büyük sanatçının da yetiştiği bir dünya şehri.

Venedik Gezi Rehberi

Filmlerini izlemiş, fotoğraflarını incelemiş, hakkındaki bilgileri okumuş ve hatta pek çok kaynaktan araştırmış olsanız da gördüğünüz zaman asla şaşırmaktan kurtulamayacağınız bir kent Venedik. İlk görüşte aşık olacak ve piazzaların, mimarinin, kanalların güzelliği karşısında nefesiniz kesildiğine tanık olacaksınız.

Şık mağazalar, sofistike barlar, klas restoranlar, galeriler ve bunlar gibi ilgi çekici yerlerine rağmen hiçbir şey sizi dışarı çıkıp bir kanalın yanında durup şu ana kadar yaratılmış en güzel şehri izlemekten alıkoyamayacak.

Venedik’te Gezilecek Yerler

1. Piazza San Marco

Venedik Gezi Rehberi Piazza San Marco

İşte dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilen Piazza San Marco’dasınız! Meydanın tam ortasında durup San Marco Bazilikası‘nın görkemine şahit olduğunuzda, gerçekten de dünyanın en güzel meydanında olduğunuzu doğrulayacaksınız.

Büyük Kanal’a bakan muhteşem mimari örneklerini görmek için tren istasyonunun hemen dışından bir vaporettoya binip Piazza San Marco’ya kadar gidebilir, daha romantik bir deneyim için eski binalar arasında gondolla kanalda bir gezi turu yapabilirsiniz.

2. Palazzo Ducale

Venedik Gezi Rehberi Palazzo Ducale

Gotik tarzda yapılmış bir saray olan ve Venedik dükalarının köşkü olarak kullanılmış Palazzo Ducale’nin muazzam iç tasarımını görün. Venedik’in eski yönetim merkezi ve 9. yüzyıldan günümüze kadar gelen yapılarından biri olan sarayda, kentin tepeden görüntüsü için Campanile Kulesi’ne gidebilir ardından da Palazzo Ducale’nin ardında bulunan Ponte Dei Sospiri’nin içine girebilirsiniz. Bir başka muhteşem mimari başyapıt ise Ca D’Oro. Büyük Kanal’a bakan bu muhteşem 15. yüzyıl binasının olağanüstü bir dış cephesi bulunuyor.

Palazzo Ducale ziyaret saatleri ve giriş ücreti: 1 Nisan-31 Ekim (Pazar-Perşembe) 08.30-21.00, (Cuma-Cumartesi) 08.30-23.00; 1 Kasım-31 Mart (haftanın 7 günü) 08.30-18.30. Yetişkin bileti 25€, indirimli bilet 13€. Online bilet almak için tıklayın.

3. Grand Canal

Venedik Gezi Rehberi Grand Canal

Grand Canal’da bir vaporetto alıp gondolla şehri gezin. 4 kilometreden fazla uzunluğuyla Stazione Ferrovia Tren İstasyonu’ndan başlayan ve Basino di San Marco’da sona eren kanalı gezmek için her iskelede duran 1 No’lu vaporetto’lara binebilirsiniz.

Kanalın her iki yakasında ise 200’ün üzerinde çoğu 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış gösterişli mimari yapılar sıralanıyor. Binaların birçoğu günümüzde, devlet dairesi, otel, müze ya da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

4. Peggy Guggenheim Müzesi

Venedik Gezi Rehberi Peggy Guggenheim

Modern sanat için Peggy Guggenheim Müzesi‘ni ziyaret edin. Eğer Venedik’te sınırlı vaktiniz varsa ve yalnızca tek bir müze görebilecek durumdaysanız, Peggy Guggenheim’ı mutlaka görün. Avrupa’nın en iyi ve kapsamlı modern sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, Picasso’nun erken dönem çalışmaları, Chagall’ın eserleri ve Brancusi’nin “Boşlukta Bir Kuş” adlı eserleri en göze çarpan eserlerden.

Bunun dışında Pollock, Duchamp, Dali, Miro ve Magriette müzede eserleri bulunan sanatçılardan bazıları. Bahçesine çıkıp etrafa serpiştirilmiş gibi duran heykellere de göz atabilirsiniz.

Peggy Guggenheim Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Müze haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Giriş ücreti 15€. 26 yaş altındaki öğrenciler 9€, 65 yaş üzeri yetişkinler ise 13€. Online bilet almak için tıklayın.

5. Accademia Gallery

Venedik Gezi Rehberi Accademia Gallery

Accademia Gallery’deki Rönesans dönemine ait başyapıtları görün. Rönesans meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken müzelerden olan Accademia Gallery, kentin en önemli müzesi olmakla birlikte yüzyıllardır süregelen Venedik sanatını şahane bir perspektifle sunuyor.

14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış çalışmaları kapsayan koleksiyonu, 24 salonda kronolojik sırayla sergileniyor. Dünyaca ünlü ressamların en gözde eserlerinin sunulduğu galeride, Carpaccio’nun On bin Şehidin Çarmıha Gerilmesi, Mantegna’nın Aziz George, Giorgione’nin Yaşlı Bir Kadının Portresi, Veronese’nin Levillilerin Evinde Şenlik, Tintoretto’nun Aziz Markos’un Kaçırılışı, Tiziano’nun Pieta’sı koleksiyonundan bazı parçalar.

Accademia Gallery ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Pazartesi günleri 08.15-14.00, haftanın diğer günleri 08.15-19.15 saatleri arasında açık. Yetişkinler 12€, indirimli bilet ise 2€. Online bilet almak için tıklayın.

6. Meşhur Rialto Köprüsü

Venedik Gezi Rehberi Rialto Koprusu

Kentin simgelerinden biri olan Meşhur Rialto Köprüsü‘nü geçip arkasındaki mağazalarda dolaşın. Şehirde dolaşırken sürekli olarak Rialto’yu gösteren tabelalara rastlayacaksınız. Büyük Kanal’ı ikiye bölen ve üzerinde birçok mağazayı barındıran köprü aynı zamanda bir pazar. Venedikliler gibi siz de güne bu bölgeyi ziyaret ederek başlayın ve gece köprünün hemen arkasında bulunan gece hayatına hızlı bir giriş yapın.

7. Santa Maria Della Salute Kilisesi

Venedik Gezi Rehberi Santa Maria Della Salute

Santa Maria Della Salute Kilisesi‘nin kubbesinin altına gidin. 17. yüzyılda kentteki veba salgınından Tanrıya sığınarak kurtulmak için inşa edilen kilise, oldukça etkileyici bir yapıya ve olağanüstü bir kubbeye sahip. İtalya’nın en sanatsal kiliselerinden biri olarak kabul edilen ve son derece etkileyici bir yapı olan kilisenin kubbesi Venedik’in sembollerinden biri.

Santa Maria Della Salute Kilisesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Kilise her gün 09.30-12.00, 15.00-17.30 saatleri arasında açık. Giriş ücretsiz.

8. Palazzo Grassi

Venedik Gezi Rehberi Palazzo Grassi

Sanat sergileri için Palazzo Grassi’yi ziyaret edin. 18. yüzyılda Grassi ailesi için inşa edilen ve günümüzde bir moda okulu olan Palazzo Grassi’nin muhteşem mermer iç tasarımına düzenlenen sergilere bayılacaksınız.

Palazzo Grassi ziyaret saati ve giriş ücreti: Galeri salı hariç haftanın 6 günü 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 18€, öğrenciler için 15€. Online bilet için tıklayın.

9. Scuola Grande di San Rocco

Venedik Gezi Rehberi Scuola Grande di San Rocco

Scuola Grande di San Rocco’nun muhteşem resimlerini görün. İtalya’nın en önemli resim sergilerinden biri olan San Rocco’nun dekorasyonu için 1564 yılında Tintoretto görevlendirilmiş ve sanatçı hayatının kalan 23 yılını burada bulunan 65 resmi yapmakla geçirmiş. ‘Çarmıha Geriliş’ ve ‘Mısır’a Kaçış’ çalışmaları Tinterotto’nun en görülmeye değer eserlerinden.

Scuola Grande di San Rocco ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Her gün 09.30-17.30 saatleri arasında açık. Giriş ücreti alınmıyor ancak restorasyon çalışmalarına destek olmak amacıyla bağış yapılması bekleniyor.

10. Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi

Venedik Gezi Rehberi Santa Maria Gloriosa Dei Frari

Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi’ndeki sanat eserlerini ziyaret edin. İç tasarımıyla öne çıkan kilise, Santa Maria Della Salute ise olağanüstü dış görüntüsüyle barok dönemini yansıtıyor. Ticiano ve Bellini’nin başyapıtlarıyla süslü iç dekoruna ilaveten bir de Donatello’nun muhteşem ‘Vaftizci Yahya’ heykeli bulunuyor.

Tiziano’nun başyapıtı olarak değerlendirilen ‘Meryem’in Göğe Yükselişi’ ile ‘Madonna di Ca’Pesaro’ya da ev sahipliği yapıyor. Büyük Kanal’ın hemen her yerinden dev kubbesi görülebiliyor.

Santa Maria Gloriosa Dei Frari ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Pazar günleri 13.00-18.00, haftanın diğer günleri 09.00-18.00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 3€, online bilet satışı yok.

Venedik yeme ve içme

Venedik Gezi Rehberi Yeme Icme

Venedik’te yemek fiyatları seyahat bütçesini zorlayacak kadar yüksek. Bunun asıl sebebi ise malzemelerin ana karadan deniz yolu ile gelmesinden dolayı fiyatlardaki pahalılık. Sadece sandviç, dilim pizza ile idare edebilirim derseniz her şey daha uygun. Dilim pizzalar yaklaşık 2-3 euro civarında.

Venedik’te en çok tüketilen yemekler deniz ürünleri, mevsim sebzeleri, peynirden oluşuyor. İtalyan mutfağının en bilinenleri arasında pizza ve makarnalar da ön planda. Ancak pizza ve makarnalarda Güney İtalya’daki lezzeti bulmanız mümkün değil. Yemek için cüzdanınızı yakacak bölge San Marco Meydanı ve çevresi. Aşırı turistik olan Venedik’te artan turist talebi nedeniyle fiyatlar da her yıl artış gösteriyor.

Kalkan, levrek, çipura, fener balığı ve dülger gibi pek çok balık çeşidinin yanı sıra, kente özgü yerel lezzetlerden bazıları, limon, zeytinyağı ve ton balığı sosunda pişirilmiş yılan balığı olan ‘Anguilla Alla Veneziana’; kendi mürekkebinde pişirilip mısır püresiyle servis edilen mürekkep balığı olan ‘Seppia Al Nero’ ve şehrin en popüler et yemeği olan ‘Fegato Alla Veneziana’ tadına bakabileceğiniz lezzetlerden.

Venedik’te hemen hemen tüm restoran ve kafelerde sunulan ve bilindik tatlıları olan tiramisu ve dondurma ile içeceklerden sıcak çikolata, buzlu çay ile ‘Pinot Grigio’ ve ev şaraplarını deneyebilirsiniz.

Piazza San Marco’nun saray güzelliğindeki kafelerine göz attıktan sonra hemen kanalın etrafında bulunan turistik restoranları atlayıp daha yerel lezzetlerin bulunduğu ve nispeten kanallardan uzak arka sokaklarda bulunan restoranları keşfedebilirsiniz; zira en iyi yemekler buralarda bulunuyor.

Tiramisu, kahve ve espresso için Pasticceria Tonolo; öğle ve akşam yemekleri için Pronto Pesce, Bistrot de Venise ve Muro Vino E Cucina; en leziz deniz ürünleri için La Favorita ve Ristorante Garibaldi; makarna için Al Bacco Felice; gerçek İtalyan mutfağından lezzetler tatmak için A Beccafico ve Cantinone Gia Schiavi; denize karşı romantik bir akşam yemeği için Riviera; fast food tarzı ‘take away’ yiyecekler ve gün içinde hafif atıştırmalıklar için Al Mecra, Rizarrdini Cafe ve Hosteria Oca Golosa’yı tercih edebilirsiniz.

Venedik’te nerede kalınır

Başlangıç olarak söylemeliyim ki Venedik’te kalacağınız yerin pek bir önemi yok o yüzden merkezde olsun diye fazla paralar vermenize gerek yok. Yine de merkezde kalmak isteyenler için San Marco sizin en uygun bölge. Sırt çantalı gezginseniz, dilim pizzacıysanız sizi daha arka bölgelere alabiliriz.

Ben uygun konaklama için ana tren istasyonu St. Lucia taraflarını tercih ettim. Venedik’te tatil planı yapan herkes uygun konaklama olacağına inanıp yalnızca tren ile Venedik’e ulaşım sağlayabilecekleri Padova’da kalmayı tercih edebiliyorlar ancak bu şekilde Venedik’in keyfi çıkmıyor. Zaten Padova’da kalıp her gün Venedik’e gidiş-dönüş tren bileti almak yerine Venedik içerisindeki hostelleri tercih etmek daha mantıklı.

Venedik’e ne zaman gitmeli konusunda kafa karıştıran problemlerin başında Acqua Alta denilen su yükselmesi olayı geliyor. Şehir kanallarla birbirine bağlandığı için yoğun yağış aldığı dönemde sokaklar yürünemeyecek duruma geliyor. Bu ihtimali düşününce kışın gitmeden önce mutlaka yağış durumuna bakmanızı öneriyorum.

Hava koşulları dışında Venedik Karnavalı döneminde (şubat ayı) gitmek eğlenceli bir deneyim oluyor. Sosyal statü farklılıklarını yok saymak adına takılan birbirinden güzel maskeler, giyilen kostümler ile dolan sokaklarda eğlenceli bir ortam sizi bekliyor. Festival dışında kültür-sanat meraklıları için Venedik Bienali ve Venedik Film Festivali tarihlerinde de gitmek diğer bir seçenek. Güncel tarihler için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Venedik alışveriş

Venedik Gezi Rehberi Alis Veris

Herhangi bir İtalyan kentinde görebileceğiniz tüm dünyaca ünlü markaların şık mağazalarını Venedik’te de bulmanız mümkün. Piazza San Marco’nun batısında bulunan Calle Larga XXII Marzo’da vitrinleri gezip daha üst seviye alışveriş deneyimi yaşamak isterseniz Mercerie adı verilen sokaklara girin.

Ünlü İtalyan markalarını Ruga Rayano ve Calle Seconda dei Saoneri caddelerinde, özgün el işlerini ise Frezzeria’daki mağazalarda bulabilirsiniz. Fakat Venedik’teki fiyatların Roma ve Floransa’ya göre çok daha yüksek olduğunu aklınızda bulundurun. Şehirde yerli ve yabancı turistlerin en fazla alışveriş yaptığı yerler ise sokak sanatçılarının ürünleri.

Venedik yöresel eşyalar ve el sanatları bakımından rengârenk ve oldukça çeşitli. Özellikle Murano cam işlemeleri, Burano dantelleri ve Venedik Karnavalı’nın simgesi olan meşhur papier-mache maskeleri en fazla ilgi çeken ürünler. Bu tarz ürünleri satan çok fazla yer var ve ucuz olanların da hepsi genellikle Çin malı.

Fiyatına bakıp otantik Venedik ürünlerinden biri olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer astronomik bir rakamsa muhtemelen Venedik yapımıdır. Gerçekten orijinal ürünleri bulmak isterseniz biraz vakit harcayıp Murano’ya gitmeniz gerekiyor.

Her daim dolu olan Rialto Market’e gitmeden Venedik’ten ayrılamazsınız. Venediklilerin de taze meyve, sebze, balık ve peynirlerini buradan aldıklarını görebilirsiniz. İtalya’nın ünlü lezzeti makarnalardan Venedik’te paketlenmiş olarak bulmanız da mümkün. Gördüğünüz makarna çeşitlerine inanamayabilirsiniz!

Venedik Gezi Rehberi Ponte De Sospiri

Venedik havalimanı ve ulaşım

Türkiye’den Venedik’e direkt uçuşlarla hava yoluyla gidilebiliyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü her gün 3 seferi, Pegasus Hava Yolları’nın ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın 7 günü Venedik’e 2 seferi bulunuyor. İstanbul-Venedik uçuş süresi 2 saat 35 dakika.

Venedik Marco Polo Uluslararası Havalimanı‘ndan ATVO otobüsleri ile şehir merkezine, taksiyle ise 15 dakikada Piazzale Roma’ya ulaşmanız mümkün. Veya daha pahalı bir seçenek olan kanal taksilerini da kullanabilirsiniz.

Düşük bütçeli hava yolu firmalarının indiği Treviso San Giuseppe Havalimanı’ndan da yine ATVO otobüsleriyle gidebileceğiniz şehir merkezine yolculuk ise 1 saat 15 dakika sürüyor. Eğer Venedik’e tren ile geliyorsanız, indiğiniz Santa Lucia İstasyonu‘ndan kentin hemen hemen her yerine yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Venedik genel olarak yürüyerek her yeri gezilebilecek bir şehir ancak kanalları kullanmak isterseniz vaporettolardan birini tercih edebilirsiniz. Aslında ilk olarak turistik turları deneyebilir ve kentin görülmesi gereken tüm yerlerini görebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. İtalya’nın en görkemli şehirlerinden biri Venedik. Özellikle zengin tarihi geçmişi, yüzlerce yıllık muhteşem mimari yapıları, upuzun kanalları, her sokağında bulunan köprüleri, asırlık atölyeleriyle beni kendine hayran bırakan nadir şehirlerinden biri.

    Venedik’in benim için büyüleyici olan noktalarından bir diğeri ise San Marco Bazlikası’nın kapısının üzerinde bulunan dört adet at heykeli. Çünkü bu heykellerin ilginç bir hikayesi var. Venedik Dükası Enrico Dandolo liderliğinde İstanbul’a gelen Haçlılar, şimdi Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Hipodrom’un kapısının üzerindeki dört at heykelini gemilere yükleyip Venedik’e getirmiş ve San Marco Bazilikası’nın üzerine yerleştirmiş. Günümüzde bazilikanın kapısındaki heykeller gerçek heykellerin bir kopyası olsa da, orijinal heykeller bazilikanın içinde hala görülebiliyor.

    Enrico Dandolo’ya gelince kendisi İstanbul’da hayatını kaybetmiş ve cenazesi Aya Sofya’nın üst katına gömülmüş. İmkanınız varsa heykelleri ve Dodolo’nun mezarını mutlaka görmenizi tavsiye ederim!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here