Vatikan, 440 bin metrekarelik yüz ölçümü, bin kişilik nüfusu, yaklaşık yüz kişilik küçük ordusuyla Hristiyan dininin Katolik mezhebinin ruhani lideri olan papanın devlet başkanı olduğu bir ülke. İsviçreli Muhafızlar Kıtası olarak da bilinen geleneksel muhafızlardan oluşan 100 kişilik küçük bir orduyla korunan ülke, dünyanın en küçük ülkesi olsa da etkisi büyük. Mutlak monarşiye dayalı olan bir ülke olan Vatikan, her biri birer sanat eseri olan ve ince çalışmanın ürünü müzeleriyle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen ve dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir yapı. Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeriden oluşan müze topluluğu, duvarlarında Vatikan’da papalar tarafından kullanılan tablo gibi halılarla, tavanlarında altın varaklı ve yüzyıllara göre ayrılmış her bölümünde farklı tablo ve heykellerin yer aldığı büyüleyici bir yer.

Vatikan Müzeleri, Roma

Kendinizi bir zaman makinesine girmiş gibi hissettiğiniz odalar, 500 yıl önceki inşasında kullanılan mermerlerle tarihi izlerini koruyor. Dönemin papaları için inşa edilmiş saraylardan müzeye dönüştürülen bu yapıların en önemli bölümleri ise, Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları.

Lateran Müzesi gibi çeşitli müzelerden getirtilen Vatikan koleksiyonuna ait eserler, detayları, nefes kesici ince işçilikleri ile ziyaretçileri büyülüyor. Raphael Odalarında yer alan eserler Rönesans’ın en önemli eserleri olarak kabul ediliyor. Sistine Şapeli ise, papanın resmi olarak kendisine ayrılmış bölümü. Yeni ruhani lider seçimlerinde halen kullanılmakta olan bölümün duvarlarında Michelangelo’nun yapımına 1508’de başlayıp dört yılda tamamladığı ”Işığın Yaradılışı” ve ”Nuh’un Şarhoşluğu” eserleri yer alıyor.

Yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim ve heykellerin yer aldığı Vatikan Müzeleri, turistlerin ziyaretini kolaylaştırmak için, tek yön sistemiyle işaretlenip rotalar dört renk koduna ayrılmış. Renk kodlarının uzunluğu ise 90 dakikadan 5 saate kadar farklı gezi seçimlerini gösteriyor.

Roma, Vatikan Müzeleri

Pinecone Avlusu, Chiaramonti Galerisi, Braccio Nuovo, Pio-Clementino Müzesi, Sekizgen Avlu, Heykeller Galerisi, Belvedere Torso, Yuvarlak Salon, Sala e Croce Greca, Gregoryen Mısır Müzesi, Gregoryen Etrüsk Müzesi, Candelabra Galerisi, Kâğıt Galerisi, Harita Galerisi, Sala Sobieski, Raphael’in Odaları, Constantine Salonu, Heliodorus Odası, Segnatura Odası, Borgo Yangını Odası, Sala dei Chiaroscuri, Cappella Niccolina, Appartamento Borgia, Sistine Şapeli, Freskler, Tavan Kıyamet, Apostolica Vatikan Kütüphane Müzesi, Pinacoteca Vatikan, Gregoryen Profano Müzesi ve Pio Cristiano Müzesi Vatikan Müzesi’nin bölümlerini oluşturuyor.

Adres: Viale Vaticano 100, Roma
Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 No’lu otobüsler, “Ottaviano S. Pietro” ve “Cipro Musei Vaticani” metro durakları

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45
Her ayın son Pazar günü 09:00-14:00 saatleri arasında Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli girişi ücretsiz. Son giriş saati ise 12:30.
Kapalı: 1 ve 6 Ocak, 11 Şubat, 19 ve 31 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 25-26 Aralık

Normal ücreti 16 Avro olan Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne tek bir ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda ayrıntılı bilgi veren 2 saatlik (32 Avro) rehberli turlara artı 5 Avro ödeyerek San Pietro Bazilikası’nı da turunuza dâhil etmeniz mümkün. Bunların dışında farklı rehberlik seçenekleri olan pek çok turdan ve Roma Pass’tan da yararlanabilirsiniz.

Bilet ücretine ek olarak vereceğiniz 4 Avro ile online rezervasyon yaptığınızda, Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne girişte sıra beklemiyorsunuz. Ancak bunun için Vatikan resmi web sitesinden çıktı almanız gerekiyor. İade kabul edilmiyor fakat gün ve saat değişikliği yapabilirsiniz.

Dizleri ve omuzları açıkta bırakan kıyafetlere izin verilmiyor.
Yakın yerler: Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli, Vatikan Bahçeleri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here