Vatikan, yüz ölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi olsa da bu dar alanda sahip olduğu kiliseler, müzeler, bahçeler ve meydanlarla dünyada kendinden en çok söz ettiren ülkelerden biri aynı zamanda.

1929’daki Laterno Antlaşması’yla bağımsızlığını ilan eden ve Hristiyanlık’ın Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan, İtalya‘nın başkenti Roma şehir merkezinin batısında etrafı yüksek duvarlar ile çevrili, bine yakın nüfusuyla dünyanın dört bir yanından gelen Katolikler ile turistleri ağırlıyor. Özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan ülkenin gün içindeki nüfusu ise iki bine yaklaşıyor.

Vatikan Nasil Gidilir

Hristiyanlığın Kalbi: Vatikan Gezi Rehberi

Mutlak monarşiyle yönetilen ülkede devlet başkanı olan Papanın sözleri yasa hükmünde. Katolik kilisesinin ve Katolik mezhebinin ruhani lideri olan papa, aynı zamanda devlet başkanı olarak yasama, yürütme ve yargının da başkanı.

100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan küçük bir orduyla korunan ülke her adımınızda bir sanat eserinin bulunduğu bir  açık hava müzesini andırıyor. 1929’daki Laterno Antlaşması’yla resmi ülke dini Katoliklik ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edilmiş olan Vatikan’da ana meydan olan Aziz Petrus Meydanı’nın korumasını İtalyan polisi üstleniyor.

Vatikan Map

Vatikan Gezilecek Yerler

1. Aziz Petrus Meydanı

Vatikan Gezi Rehberi

Vatikan’ın en ünlü meydanı olan Aziz Petrus Meydanı, her yıl binlerce Katolik’in ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük meydanlarından bir olan Aziz Petrus, ülkenin surlarla çevrili olmayan tek alanı.

Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında inşa edilen meydandaki sütunlar ve ortasındaki elips alan çevresinde süslü fıskiyeli su havuzu oldukça etkileyici. Bernini’nin 11 yıllık çalışmasının ürünü olan bu ihtişamlı meydanı 284 adet sütun çevreliyor. İskenderiye’den getirilerek 1586’da meydana yerleştirilen obeliskin üzerindeki çapraz haçı görebilirsiniz.

2. Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikasi, Roma

Roma’nın en büyük dört bazilikasından biri ve Katolik inancının merkezi olan Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro), 60.000 kişilik kapasitesiyle de Hıristiyanlık’ın en büyük kilisesi konumunda. Kubbesi ile Roma’nın siluetindeki en önemli parçalardan bir olan Aziz Petrus Bazilikası, İsa’nın on iki havarisinden biri olan Petrus’un gömülü olduğuna inanılan yere dikilerek adını bu havariden alan bir kilise.

Bazilikanın en değerli eserlerinden biri de ünlü Rönesans sanatçısı olan Michelangelo’nun “La Pietà”sı. Çarmıha gerilen İsa’nın cansız bedeninin annesi Meryem’in kollarında yatmakta olduğu bu önemli heykel 1499’da yapılarak bazilikaya adım atıldığında sağdaki ilk şapelde yer alıyor.

3. Vatikan Müzeleri

Vatikan Muzeleri, Roma

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan ve Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir topluluk.

Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galerinin bulunduğu müzelerde yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim ve heykeller bulunuyor. Vatikan’da yer bu müze binaları, dönemin papaları için inşa edilmiş saraylar olmakla birlikte, avlular ve galerilerden de oluşuyor. Vatikan Müzeleri içinde yer alan en önemli bölümler Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları.

4. Sistine Şapeli

Sistine Şapeli, Roma

Vatikan Müzeleri kompleksindeki Michelangelo’nun muhteşem freskleri ile ünlü Sistine Şapeli (Cappella Sistina), Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1483 yılları arasında yaptırılan, papanın resmi ikametgâhı ve papalık seçimlerinin de yapıldığı mekân.

Papa’nın resmi ikametgâhı olan Apostolik Saray’da bulunan ve Cappella Magna olarak bilinen Sistine Şapeli, yapıldığı tarihten bu yana hem dini hem sivil papalık etkinliklerine ev sahipliği yapan bir yer. Günümüzde de halen papalık seçimlerine de ev sahipliği yapan Sistine Şapeli’nin şöhreti Michelangelo tarafından yapılan tavan fresklerinden geliyor.

5. Vatikan Bahçeleri

Vatikan Gezi Rehberi

Vatikan’ın güneyi ve kuzeybatısında bulunan ve ülkenin yarısından fazlasını kaplayan Vatikan Bahçeleri (Giardini Vaticani), Rönesans ve Barok dönemlerinde kurulmuş olmakla birlikte içerinde pek çok çeşme, heykel ve Vatikan Radyosu gibi bazı binaları barındırıyor.

İçerisinde park ve bahçelerin yer aldığı 23 hektarlık bir alanı kaplayan bahçeler 44 hektarlık bir alanı olan Vatikan’ın yarasından fazlasını oluşturuyor. Oldukça düzenli ve bakımlı olan Vatikan Bahçeleri yaklaşık bir saat süren ve ücreti 36 Avro olan rehberli turlarla gezilebiliyor.

Adres: 00120, Vatikan, Roma
Ulaşım: 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsler, 19 No’lu tramvay hattı, “Ottoviano” metro durağı.
Ziyaret Bilgileri: Bazilika 1 Ekim-31 Mart 07:00-18:30 ve 1 Nisan-30 Eylül 07:00-19:00
Hazine 19:00-18:15 (Ekim-Mart 17:15, giriş ücretli)
Vatikan Grottoları 07:00-18:00 (Ekim-Mart 17:00)
Kubbe Her gün 08:00-17:00 (Giriş 7 Avro)
Yakın yerler: Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli.

St Peter's, Vatican
St Peter’s, Vatican

Vatikan’a Nasıl Gidilir

Vatikan’a gitmek için öncelikle İtalya vizesi alarak, Roma’ya uçmanız gerekiyor. Vatikan’a girmek için ise ayrıca vize istenmiyor.

Roma’ya nasıl gidilir

Türkiye’den Roma’ya direkt uçan hava yolları Turkish Airlines, Pegasus Airlines ve Alitaliaile İstanbul’dan 2.5 saatlik bir seyahat sonunda Roma’ya ulaşım mümkün.

Roma’da Leonardo da Vinci Havaalanı (Fiumicino Uluslararası Havaalanı) ve Ciampino Havaalanı olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Alitalia yolcularını Fiumicino Uluslararası Havaalanı’na indiriyor. Daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların yapıldığı bir havalimanı olan Ciampino’ya Ryanair, Wizz Air ve EasyJet uçakları iniyor.

Vatican Gezi Rehberi
Vatican Spiral, Vatikan Müzelerii

Havalimanlarından şehir merkezine ulaşım

Fiumicino Uluslararası Havaalanı‘ndan şehir merkezine tren, taksi ve otobüs ile ulaşım sağlıyor. Leonardo Express isimli tren ile Roma’nın merkeze 30 dakikada, taksiyle de yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz. Havalimanı otobüslerini tercih ederseniz, şehşr merkezinde olma süreniz yine bir saat civarında.

Ciampino Havalmanı‘ndan ise her yarım saatte bir kalkan trenlerle Termini Tren İstasyonu‘na gidebilirsiniz. Yaklaşık yarım saatlik seyahatin sonunda indiğiniz istasyondan şehrin birçok noktasına metronun A ve B hattını kullanarak ulaşım mümkün.

Roma’dan Vatikan’a nasıl gidilir

Roma Termini Tren İstasyonu’ndan A metro hattına binerek Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani durağında inerseniz Vatikan’a yalnızca beş dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatif yine Termini Tren İstasyonu’ndan Battistini istasyonuna giden trene binip St. Pietro Meydanı için Ottaviano, Vatikan müzeleri için Cipro istasyonunda inebilirsiniz.

Ayrıca 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüslerle veya 19 No’lu tramvay ile Piazza del Risorgimento durağında inip Vatikan’a ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Bir arkadaşım uzun ve yorucu bir yolculuk sonunda Vatikan’a varmıştı. Kapıdaki kuyrukta bir kaç saat beklediğini, kapıya geldiğinde ise şortu çok kısa olduğu için ziyaret edemediğini anlatmıştı.
    Yazıyı okuyunca aklıma geldi.

  2. Merdivenlerin olduğu bölüm mükemmel görünüyor. Internette çok sık gördüğüm ama nereye ait olduğun bilmediğim bir yerdi. pek bir etkileyici.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here