Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, dünyada metrekare başına en çok turistin düştüğü, Roma’nın kalbinde, etrafı duvarlarla çevrili İsviçreli askerler tarafından korunan şehir kadar küçük bir ülke. Ancak kendisi ne kadar küçükse yankıları o denli büyük. Katoliklerin dini merkezi olan Vatikan, Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası her biri sanat eseri olan Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleriyle her santimetre karesi sanatla, sanatçılarla yoğurulmuş özel bir bölge.

Vatikan Bahçeleri

Vatikan’ın güneyi ve kuzeybatısında yer alan ve ülkenin yarısından fazlasını kaplayan Vatikan Bahçeleri’nin (Giardini Vaticani) içerisinde bahçe, park ve Vatikan Radyosu gibi yapılar yer alıyor. Papaların dinlenmek için kullandıkları bahçelerin bakımını tam yirmi yedi bahçıvan üstleniyor. Vatikan Bahçeleri genellikle rehbersiz gezilemiyor ve bunun için aldığınız tur bileti, aynı zamanda Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri’ne de giriş imkânına sağlıyor.

Vatikan Bahçeleri, Vatikan

İnanılmaz bir atmosfere sahip olan bahçeler, yirmi üç hektarlık bir alanı kaplıyor. Kuzey, güney ve batıda taş duvarın çevrelediği bahçeler, Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplıyor. Bitki çeşitliliğine sahip bahçelerden yükselen mis kokular eşliğinde bahçeleri gezmek Vatikan’da sanatın dışında capcanlı bir yaşamın olduğunun da kanıtı. Rengarenk çiçeklerin süslediği bahçelerdeki yoğun bitki çeşitliliği biyotop olarak nitelendiriliyor.

malta

Rönesans ve barok döneminde kurulmuş olan bahçeler, içerisinde pek çok çeşme ve heykel barındırıyor. Roma şehir merkezinin batısında yer alan Vatikan, 1929’daki Laterno Antlaşması’yla bağımsızlığını ilan ederek tüm dünyanın devlet olarak tanıdığı bir ülke. 900 kişinin ikamet ettiği, 1377’den bu yana papaların ikametgahı olan ülke, dünyanın dört bir yanından, kutsal olarak kabul ettikleri toprakları görebilmek gelen Katolikleri ağırlıyor.

Vatikan Bahçeleri

Adeta bir açık hava müzesini andıran Vatikan, ne yöne baksanız heykellerin, anıtların, tablo ve fresklerin süslediği büyülü bir dünya. Tüm bunlara yakından bakabilmek için Piazza San Pietro, San Pietro Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Castel Sant’ Angelo sizi bekliyor.

Adres: Piazza San Pietro, Roma
Ulaşım: 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsler, 19 No’lu tramvay hattı, “Ottaviano” metro durağı
Rehberli tur fiyatı: 32 Avro
Yakın yerler: Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here