Budapeşte’nin şehir parkı lan Varosliget hem şehrin yaşayanları hem de ziyaretçiler için harika bir destinasyon. İçerisinde bulunan hayvanat bahçesi, müzeler, kale, şifalı kaplıcalar ve hatta bir lunapark ile kendi başına bir gününüzü ayırabileceğiniz bir yer.

1896’da Macaristan’ın 1000 yıllık tarihi adı altında düzenlenen eğlenceler kapsamında yapılmış bu 1.2 km karelik parkta her zevke göre bir eğlence bulunuyor. Küçük göletlerden tutun da ilginç tarihi yapılara kadar bir çok şey

1. Kahramanlar Meydan (Heroes’ Square)

Budapeşte Şehir Parkı Varosliget

Parkın ana girişi bu meydanda bulunuyor ve aynı zamanda Macaristan’ın Dünya Mirası bölgelerinden biri. Meydanda bulunan Milenyum anıtı, Güzel Sanatlar Müzesi ve Mücsarnok görülmeye değer yerler. Bunun dışında Macaristanda ki en iyi sergi mekanı olarak da biliniyor.

malta

2. Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad Kalesi

Varosliget’in bir başka önemli ancak bir o kadar da garip yerlerinden biri de Vajdahunyad Kalesi. Orijinalinde karton ve ahşap kullanılaraka milenyum için yapılmış. Yapı tarz olarak hem Romanesk hem de Gotik öğeler içeriyor ve Macarların gelişinden günümüze geçmiş olduğu her yüz yılı temsil ediyor. O kadar popüler oldu ki en sonunda tuğladan tekrar yapılmış.

3. Gölet

Varosliget, Gölet

Şehir Parkı’nın göleti ufak bi bot kiralayıp (en azından kurumadığı zamanlarda) dolaşmak için harika bir yer. Ancak eğer kışın Budapeşte’ye geldiyseniz buz pateni de yapabilirsiniz. Donduğu zaman Orta Avrupa’da ki en büyük buz pisti haline geliyor.

4. Meçhul Heykel

Meçhul Heykel

Sanat meraklılarının çok ilgisini çeken heykel, Winston Churchill ve George Washington heykellerinin yanında bulunuyor. İlginç bir şekilde hepsi soğuk savaş döneminden hiç bir çizik almadan kurtulmuş.

En meşhur  heykel nasıl olduysa 1903 yılında Miklos Ligeti tarafından yapılan keşiş heykeli. Bu keşiş hakkında çok az şey biliniyor ve adı bile bilinmiyor. Bu yüzden ona Meçhul Heykel deniyor. Bu mistik keşiş 20.yy’da  Kral Bela III’ün noteri olarak yaşamış. Tarihde Macarlar hakkında yazılan ilk kitabın sahibi olmasıyla biliniyor. Heykele dokunmanın iş ve okul hayatınızda başarı getireceğine inanılıyor.

5. Zaman Çarkı (Timewheel)

Zaman Çarkı (Timewheel)

Budapeşte’nin şehir parkının güney köşesinde iki modern anıt bulabilirsiniz. Zaman çarkı (Idökerek) dev granitten yapılmmış bir anıt ve 30 Nisan 2004 yılında, Macaristan’ın AB’ye girmesinden sonra halka açılmış. Anıt Mücsarnok’un hemen yanında, 1993 yılında kaldırılan Lenin Heykeli’nin olduğu yerde bulunuyor.

Zaman Çarkı altmış ton ağırlığında ve sekiz metre yüksekliğinde bulunuyor. Tasarımı Istvan Janaky, yapımı ise Janos Herner tarafından yapılmış. Zaman Çarkı bir kum saati gibi çalışıyor: kumlar tepeden aşağıya doğru küçük bir delikten akıyor. Her yılın sonunda çark 180 derece döndürülüyor.

6. 1956 Anıtı

1956 Anıtı

Batıya doğru biraz daha ilerlediğinizde 56*os emlekmü (56 anıtı) yada Ayaklanma Anıtı olarak da bilinen bir dev yapı ile karşılaşacaksınız. Anıt, Macarların 1956 yılında Sovyetlere karşı olan direnişini simgeliyor.

Üçgen şeklinde ve 56 derecelik bir açıya sahip. Anıt komünist rejimine karşı uzun süre direnerek birleşen Macar güçlerini temsil ediyor. Tasarımından dolayı Vaskefe (demir fırça) adını almış. Direnişin 50. Yılı olan 2006’da açılmıştır.

7. Széchenyi Kaplıcaları

Széchenyi Kaplıcaları

Varosliget’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri de kaplıcalar. Dünyanın en büyük ve en sıcak kaplıcalarından biri sayılan Szechenyi Kaplıcaları, Budapeşte’nin en gözde mekanlarından biri.

Görkemli girişi 1909 ve 1913 yılları arasında Gyözö Czigler ve Ede Dvorak tarafından neo-Barok tarzında tasarlanmış. Binanın önünde ise havuzları dolduran termal su kaynağını bulan jeolog Zsigmondo Vilmos’un heykeli bulunuyor. Bu sıcak su kaynakları sayesinde açık havuzlar tüm yıl boyunca hizmet vermeye devam ediyor.

8. Vidám Park ve Hayvanat Bahçesi

Vidám Park ve Hayvanat Bahçesi

Varosliget aynı zamanda Budapeşte’nin küçük ama tarihi eğlence parkı olan Vidam Park’a da ev sahipliği yapıyor. Parkta bir çok tarihi eğlence yerleri bulunuyor. 1906 yapımı atlı karınca, mağara treni (1912) ve en sevilenlerinden biri olan, Hulluymvasut, ahşap roller coaster. 1922 yılında yapılan roller coaster dünya’nın en eskisi olma unvanını taşıyor.

Vidam Park’ın hemen yanında bulunan Hayvanat Bahçesi (Allartkert) yine Budapeşte’nin önde gelen eğlence merkezlerinden biri. 1866 yılında yapılan hayvanat bahçesinin büyük bir kısmı 20. yüzyılda eklenmiş. Zaten gördüğünüzde dikkati çeken Art Nouveau tarzı yapıların sebebi de bu. Özellikle Fil Evi mutlaka görülmeye değer bir yer. Ancak burayı ziyaret edenlerin çoğunun ilgisi hayvanların üzerinde oluyor ve Budapeşte’de aralarında aslan, kutup ayısı, gorilla, timsah, fil, gergedan gibi hayvanları ve çok daha fazlasını görebilirsiniz.

Hayvanat bahçesinin hemen yanında ise yine çocukların çok seveceği: Büyük Budapeşte Sirki (Fövarosi Nagycirkusz) bulunuyor.

9. Ulaşım Müzesi

Ulaşım Müzesi

Ulaşım Müzesi parkın batı kısmında bulunuyor ve ulaşımın evrimini sergiliyor. Bir çok lokomotif, tarihi otomobiller ve tramvaylar sergide görebileceğiniz araçlar arasında yer alıyor. Hemen yanında bulunan Havacılık Müzesi ise ayrı bir müze ve içerisinde uçak ve uzay araçları bulunuyor. Hatta ilk Macar astronotu tarafından kullanılan uzay kapsülü de burada sergileniyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here