Amsterdam Müzeleri ile sanatseverlerin başını döndürecek zenginliğe sahip bir şehir. Şehrin Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi‘ni gezmeden Amsterdam’ı gördüm demeyin.

Müzeler Bölgesi dışında kalan çok sayıda müzeleriyle inanılmaz bir koleksiyona sahip müzeler için en az 1 gün ayrılması iyi fikir. Resim, fotoğraf, arkeoloji ve daha fazlası hakkında zengin sergilere sahip müzeler, Amsterdam‘ın kültürel zenginliğini keşfetmek için iyi bir tercih.

Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi

Dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonuna ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi yalnızca Amsterdam’ın değil Hollanda’nın da en çok ziyaretçi alan, dünyanın da en çok ziyaret edilen 31. Müze konumunda.

1973 yılında kurulan ve Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan modern yapı Van Gogh’a ait pek çok resim, çizim ve mektubun yanı sıra çağdaşlarının Gogh ile aynı zaman diliminde ortaya çıkardığı eserleri de sergiliyor.

Van Gogh Müzesi Van Gogh Müzesi

Van Gogh’a ait 700 mektup, 500 çizim, 200 resim ve sanatçının Japonca baskılarının bulunduğu bu özel müzede en dikkat çekenler, Yatak Odası, Patates Yiyenler ve Vazodaki Ayçiçekleri…

Müze Rijksmuseum ve Stedejelik arasında bulunuyor ve Rijksmuseum çıkışındaki tabelalar takip edilerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bunun yanında Amsterdam tren istasyonunun 2 ile 5 numaralı tramvayları ile müzeye ulaşım mümkün.

Monet ve Corbet gibi dönemin popüler ressamlarının eserlerini de görebileceğiniz müzede Zaman zaman konsepti değişen farklı sergiler de buradaki ziyaretinize ayrı bir renk katıyor.

Amsterdam Müzelerini görmek istiyorsanız Turna.com sitesinde KLM uçak bileti kampanyalarını takip edin. 2 tam gün Amsterdam gezilecek yerlerin belli başlılarını ve bir çok müzeyi görmek için yeterli gelebilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here