Budapeşte şehrinin Buda tarafında, Danube Nehri’nin hemen kuzey paralelinde uzayan, sadece yayalara ayrılmış güzel caddede çok sayıda şirin dükkan ile kafe ve restoranlar sıralanıyor.

Vaci adıyla bilinen şehir 18. yüzyıldayapılmış ancak yol üzerinde bulunan büyük binaların çoğu 19. ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş.

Váci Utca Caddesi, Budapeşte

Bu cadde çok uzun yıllardır zengin ve ünlü Budapeştelilerin paralarını cömertçe harcadıkları ve ilk bakışta sadece alışveriş mekanı gibi görünen bir yer. Ancak son yıllarda giderek popülaritesini arttırmış ve akşamları erken saatlerde çıkıp yürüyüş yapılan ve dükkan kalitesinin de giderek yükseldiği bir cadde olmuş.

Dükkanların çoğu moda butikleriyken son günlerde Budapeşte’nin turizm endüstrisinin de gelişmesiyle artık hediyelik eşya dükkanları da eklenmeye başladı. Tişört yada “I love Budapest” yazan kupalar almak için ideal bir yer.

Váci Utca Caddesi, Budapeşte

Küçük çocuk çeşmesi (Little Boy Fountain)

Bir çok bar ve kafeyi de cadde üzerinde görebilirsiniz. Hemen hepsinde yemek ve alkol mevcut. Ana sokaklardan çıkıp biraz ufak dar sokaklara girerseniz eğer küçük lokal restoranları bulabilirsiniz. Bu tarz yerlerde daha yerel yiyeceklere ulaşabilir ve nispeten daha ucuza çıkabilirsiniz.

Vaci utca’ya bakan en ilginç binaları Vörösmarty meydanında bulabilirsiniz. The Thonet house aralarında en dikkat çekeni. Rengarenk cephesi Zsolnay çinileriyle yapılmış ve görmek isteyenler için No: 11 de bulunuyor. No:9 da ise Pest tiyatrosu bulunuyor. Dev bir neoklasik bina.

Váci Utca Caddesi, Budapeşte

Bir çok çeşme de alışveriş caddesine renk katıyor. En meşhuru Kristof Meydanında ki Balıkçı Kız Çeşmesi (Halaszlan-kut). 1862 yılında Laszlo Dunaiszky tarafından yapılmıi. Biraz ilerisinde ise 19.yy’a ait bir çeşmede Yunan tanrısı Hermesin bronz heykeli bulunuyor. Üçüncü bir çeşme de 1976 yılında Otto Szenczi tarafından yapılan Küçük Oğlan (Kisfius diszkut) çeşmesi. Tam orasında çıplak bir çocuğun heykeli bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here