Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul gören evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli nedenlerle tahrip olan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin korunması için gerekli işbirliğini oluşturmak amacıyla, 17 Ekim-21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanan Konferansda, 16 Kasım 1972 tarihinde “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kabul edildi.

175’ten fazla ülke bir araya gelerek UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) antlaşmasını imzaladı.  Bu anlaşma ile UNESCO tarafından belirlenen kültürel ve doğal varlıklar Dünya Mirasları listesine alınarak gelecek nesillere aktarılması planlandı.

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamandı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi: İlk Kabul Edilen Yerler

1. Yellowstone Milli Parkı, ABD

Yellow-Stone-National-Park

Yellowstone Millî Parkı ABD’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alıyor. 1 Mart 1872’de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur.

2010’da 3.7 milyon ziyaretçi sayısıyla 2009 yılının 3.2 milyon olan ziyaretçi sayısını aşarak rekor kırmıştır. Yellowstone Ulusal Parkı’nın geniş doğal ormanı yaklaşık 9.000 km²’lik alanı kaplamaktadır; parkın %96’sı Wyoming, %3’ü Montana ve %1’i Idaho sınırlarındadır. Yellowstone, 10.000’den fazla oluşumu ile dünyanın bilinen jeotermal olgularının yarısını içermektedir. Ayrıca dünyanın en büyük gayzer topluluğu da (300’den fazla gayzerle dünya gayzerlerinin üçte ikisi) yine buradadır. 1978’de dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

Tarihte ilan edilen ilk milli park olma özelliğini taşımaktadır. Milli parkın büyüklüğü yaklaşık olarak 8,987 kilometre karedir. Amerika’nın Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinin kesiştiği yerde bulunur. Özellikle içinde bulunan çok büyük gayzerleri ile tanınır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı burada bulunur ve sayıları 10,000’den fazladır.

1 YORUM

  1. Görmek isteiğim ilk yerler bu listedekiler. Yellowstone National Park ise ilk sırada. The Home belgeselinde izlemiştim ve fotoraftaki görüntüler vardı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here