Uluru Kayası ya da Ayers Kayası (Ayers Rock), Avustralya’ın Alice Springs Kasabası’na yaklaşık 450 km uzaklıkta, Yulara yerleşim merkezinin yakınında bulunan büyük kumtaşından oluşan bir kaya. Yaklaşık 600 milyon yıl önce oluşan Uluru, Avustralya’nın en bilinen doğal harikası.

Büyük bir bölümü yer altında olmak üzere 348 m uzunluğa sahip Uluru Kayası’nın deniz seviyesinden yüksekliği ise 863 metre. Uzunluğu 3,6 km, genişliği 1,9 km, çevresi 9,4 km olan kültle toplam 3,33 kilometrekare alanı kaplıyor. İnanılmaz olmakla birlikte Uluru’nun 2,5 km kitlesinin yer altında bulunduğuna inanılıyor.

uluru kayası avustralya

Uluru Kayası, Avustralya

Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan Aborjinler’in Anangu Kabilesi, Uluru Kayası’nı kutsal kabul ederek saygı duyuyor. Katman katman kum taşından meydana gelen kayanın oluşumunda bulunan feldispat gibi çeşitli mineraller, güneşin durumu ve bulunduğu boyut nedeniyle inanılmaz güzellikte farklı renklerde görünüyor. Şafak vakti turuncu, gün içerisinde paslı kahverengi, gün batımında ise kızıl renge bürünen Uluru’nun turuncu-kırmızı rengi yüksek oranda demir içermesinden ileri geliyor. Aksi takdirde kaya daha gri görüntüye sahip olacaktı.

Uluru Kayası çevresinde, yüzeyi aşınmış vadilerde bitki örtüsü bulunmuyor ancak çok sayıda su kaynağı, küçük şelaleler, mağara ve oyuklarda eski duvar resimleri görmek mümkün. Northern Territory’deki çöl bölgesinde bulunan tek kaya Uluru değil. 36 büyük kayadan oluşan Kata Tjuta ya da The Olga Kayalığı, Uluru’nun 25 km batısında yer alıyor.

uluru kayası avustralya nasıl gidilir

1987’de UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Uluru, daha sonra 1997’de Dünya Doğa Mirası listesine alındı, her iki listeye dahil olan Uluru, dünyadaki nadir yerlerden biri.

Ulurunun özelliklerinden olan ve Aborjinler tarafından yapılan etkileyici kaya resimlerini ise mutlaka görmelisiniz. Aborjin geleneğine göre yalnızca yetişkin erkekler kutsal Uluru’ya tırmanabiliyor. Ancak 1964’te Avustralya hükümeti gelen turistlerin kayaya tırmanmasına olanak sağlayıp izin verdikten sonra, kaya üzerine tırmanmaya yardımcı demir zincirler koydurdu.

Uluru Kayası’na nasıl gidilir

uluru kayası nerede

Qantas Havayolları’nın Darwin, Sidney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Cairns ve Perth şehrinden Alice Springs’e düzenlediği günlük uçuşların yanı sıra, direkt Uluru uçuş seferleri de bulunuyor. Dieğr yandan Adelaide üzerinden The Ghan Railway treniyle de ulaşmak mümkün. Bu ünlü tren ile Alice Springe ulaşmanın maliyeti, uçak biletinden daha pahalı olabiliyor. Alice Spring’den karayolu ile de gidebilirsiniz.

Uluru Kayası’ndan yıldızları izlemek fevkalade etkileyici, dünyada en etkileyici gökyüzü sanki bu kaya üzerinde toplanmış hissi uyandırıyor. Avustralya ziyaretinizde fırsat bulup ziyaret edein.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here