Günden güne birbirine yaklaşan dünya, gezginleri her an yeni yerler keşfetmeye davet ediyor. Çok sayıda hava yolu firması, uygun uçak bileti ile yolculukları kolaylaştırırken, birbirinden farklı rotalar da sunuyor. Rotaların bazıları kısa ve rahat olsa da bazıları oldukça uzun sürebiliyor. Bu yolculuklarda dikkat edilmesi gereken farklı unsurlar bulunuyor.

Genel olarak zaman dilimi atlanmasıyla yaşanan biyoritmin bozulması, basınç farkı nedeniyle yaşanan cilt ve sindirim problemleri ve akla takılan çok sayıda soru olabiliyor. Bu nedenle uçuş sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlere göz atmakta fayda var.

Uçakla seyahat sağlığı

Uçuş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Jet Lag

Jet lag sendromu, uzun uçuş yaparak zaman dilimi atlayan yolcuların ortak sorunu. Vücudun bioritminin bozulması olarak bilinen bu sendromun etkilerinin geçiş süresi yapılan uçuş uzunluğuna göre de değişiyor. Havada kalış süresinin yaklaşık 8 katı kadar devam eden sendromun en belirgin etkileri halsizlik, yorgunluk ve sindirim problemleri.

Bu etkilere en aza indirmek için gidilen yerin saat dilimine göre yaşamak en iyi tercihlerden biri. Yorgun hissedilse bile, gidilen yer gündüz saatlerini yaşıyorsa uyumak yerine ufak gezintiler yapmak diğer günleri daha verimli geçirmeye yardımcı oluyor. Vücudun su dengesini korumak, hafif yemekler yiyerek rahat kıyafetler seçmek de rahat bir yolculuk için oldukça önemli.

2. Basınç değişimi

Uçak kalkarken ve inerken çoğu yolcu kulaklarında tıkanma ve ağrı hissettiklerini söylüyor. Bunun nedeni o anlarda kabin içi basınçla vücudun basınç seviyesinin birbirinden farklı olması. Bu durum uçağın düz konuma gelmesiyle birlikte, kulaktan ağıza açılan östaki borusu sayesinde düzeliyor. Ancak grip ve nezle gibi bir soğuk algınlığı durumunda bu kanal açılamıyor ve rahatlık hissi yerine ağrıya neden oluyor.

Herhangi bir soğuk algınlığı hissinde uçuş yapılmaması yolcu için çok daha iyi bir seçenek. Yine de bu tıkanıklığı gidermek için yapılabilecekler arasında esnemek, yutkunmak, sakız çiğnemek ve burnu parmaklarla kapatarak hafifçe burundan nefes vermek bulunuyor.

3. Hamilelik

Hamileyken uçma konusunda uçuş firmasına danışmakta fayda var. Uluslararası kurallara göre hamileliğin yanında kanama, şeker, tansiyon ve erken doğum gibi ihtimallerin olmadığı yolcuların 36. haftaya kadar uçması serbest. Ancak bazı firmalar bu limiti 28. haftaya kadar indirebiliyor. Bu limitin nedeninin anne veya bebek için zararlı olmasından değil, hava yollarının olası bir erken doğum riskini almak istememesi.

Uçuştan önce uçmada bir sorun olmadığına dair doktordan alınacak bir belge de olası bir iptal durumunu engelliyor. Uzun uçuşlarda hareketsiz oturmanın kan dolaşımını etkilemesi nedeniyle ayaklarda şişlikle yaşanabiliyor. Bu nedenle hamile yolcuların ortalama 2 saatte bir koridorda yürümeleri oldukça faydalı. Otururken de ayakları ve bacakları hareket ettirmek, germek ve varis çorabı giymek de rahat bir yolculuk sağlamaya yardımcı oluyor.

4. Uçuş korkusu

Uçuş korkusu kısa mesafelerde bile yolcu için oldukça zorken, uzun rotalar seçmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Fakat uçuş korkusu kolaylıkla yenilebiliyor. Tıbbi yardım almanın yanı sıra verilen eğitimlere de katılarak bu durum aşılabiliyor. Yapılan araştırmalarla, katılanlardan %99,5 oranında olumlu sonuç alındığı belirtiliyor.

Eğitim ve tedavi haricinde uçuş öncesi ve havadayken yapılabilecek şeyler de mevcut. Kabin ekibini izlemek, müzik dinlemek, kitap veya dergi okumak, bulmaca çözmek gibi küçük aktiviteler beyni meşgul ederek tedirginliği azaltıyor. Uçuş esnasında duyulan bazı seslerin normal olacağını da unutmamak gerekiyor. Fakat yine de korkuyla başa çıkmakta zorlanılıyorsa, psikolojik olarak yardım almakta fayda var.

5. Vücuttaki değişimler

Uzun süren uçuşlarda vücutta kurumalar, sindirim sisteminde sorunlar ve bölgesel uyuşmalar görülebiliyor. Kabinlerdeki basıncın değişmesiyle değişen nem oranı vücudu büyük ölçüde etkiliyor. Uçuş esnasında bol su ve meyve suyu tüketerek çay, kahve ve alkol gibi içeceklerden uzak durulması vücuttaki nem oranını korumaya yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra nemlendirici bir krem kullanmak da oldukça faydalı. Ayrıca bu tür uçuşlarda kuru hava nedeniyle kontak lens kullanımının da sıkıntılı olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Cilt kurumalarının yanında basınç değişimi, mide ve bağırsakları da olumsuz etkiliyor. Bu nedenle gazlı içecekler, brokoli, portakal ve kepekli yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Uyuşmalar içinse bacak ve ayakları hareket ettirmek, arada koridorda yürümek ve gerinme hareketleri yapmak oldukça yararlı.

6. Kabin içi seviyeler

Uçuş sağlığı

Uçuş esnasında nadiren nefes almada zorluk çekildiği de belirtilen sorunlar arasında bulunuyor. Bu durumun ana sebebi, kabindeki havanın yaklaşık 25-30 kez değişiyor olması. Kimi zaman kabindeki oksijen miktarı düşebiliyor. Böyle hissedilen zamanlarda kabin görevlilerinden seviyeleri kontrol etmesi istenmesi sorunu çözmeye yetiyor.

Kabinlerin ısısı 20-25 derece arasında değiştiği için ince ve kat kat giyinmek iyi bir tercih oluyor. Isıya göre parça parça kıyafetlerin çıkarılması ya da giyilmesi ani değişimleri önleyerek hasta olmayı engelliyor. Yine de üşüme sürüyorsa, kabin memurundan bir battaniye istemek de mümkün.

7. Yol tutması

Hareket hastalığı olarak da adlandırılan taşıt veya yol tutması, birçok yolcunun yaşadığı sorunlardan bir tanesi. Fakat, alınacak birkaç önlem bu durumun etkilerini azaltmayı başarıyor. Öncelikle, koltuğun kanat kısmına yakın bölgelerden seçilmesi oldukça faydalı. Bu bölümün ortada bulununduğu için uçağın hareketleri diğer bölümlere göre daha az hissediliyor. Koltuk seçiminin yanı sıra uçak seçiminde de çift koridorlu büyük uçakların tercih edilmesi rahat bir uçuş sağlayabiliyor.

Taşıt tutmasının bir diğer nedeniyse mideyle alakalı olduğu için, uçuşlardan önce hafif yemekler yenmesi ve 1 gün öncesinden alkolden uzak durulması gerekiyor. Psikolojik açıdan da kemerin yol boyu takılı durması tedirginlik hissini ortadan kaldıracağı için bulantıyı da bir o kadar engelliyor. Yine de bu konu ciddi bir sıkıntı halini alıyorsa, tıbbi yardım almak önemli.

Dünya üzerinde seçilen bir noktaya gitmek uçaklarla her ne kadar kolay olursa olsun, uçuşlarda dikkat edilmesi gerekenler hayati önem taşıyor. Bu nedenle hareket etmeden önce akla takılan tüm soruların cevap bulması, rahat bir yolculuk için oldukça faydalı. Hamilelik durumundan, jet-lag sendromuna, cilt kurumasından, taşıt tutmaya kadar şikayet edilen sorunun çözümü aslında oldukça kolay.

2 YORUMLAR

  1. İlk sefer bindiğimde 18 li yaşlardaydım heycan herşeyin yerini almıştı kemer takın diyince ilk takanlardandık. Şimdi ise maraton geliyor iş güvenliğinn önemi kadar önemlidir tedbirli olmak gerekir uçuş yapıcak kişilerin sağlık sorunu varsa en uygun şekilde uçuşunu ayarlamalıdır. (Yazınızı yeni keşfettim yazmak istedim).

  2. Uçuş sağlığı aslında sık seyahat edenlerin fazla önemsemediği bir konu, ancak özellikle solunum yolu rahatsızlıkları esnasında çok dikkat etmek gerekiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here