Ana sayfa Mersin Silifke Üç Güzeller Mozaiği

Üç Güzeller Mozaiği

50
2

Silifke’ye bağlı şirin koy Narlıkuyu’da köy meydanında bulunan Poimenious’un Hamamı ve tabanındaki mozaik koruma altına alınarak tek katlı küçük bir mozaik müzesine dönüştürülmüş. Müzede Roma devri ile ilgili çok renkli mozaik levhalar, tablolar ve figürler de bulunuyor.

Hamamın ise 4. yy Roma dönemine ait ve İmparatorluk yönetiminde etkin bir kişi olan Poimemios tarafından yaptırıldığını yazıttan öğreniyoruz. Yine Narlıkuyu’da yer alan Cennet Obruğu’nun dibinde sesi duyulan yeraltı deresinin denize ulaştığı tatlı su kaynağından yararlanılarak yaptırılan hamamın gizemli suyunun yöre halkına şifa sunması amaçlanmış.

Üç güzeller mozaiği

Hamamın yıkanma bölümünde, beyaz, siyah, kahverengi ve sarı renklerde olan mozaikte antik dönemin baş tanrısı Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia yöreye özgü kumru ve keklik kuşları ile birlikte çıplak bir şekilde dans ederken tasvir edilmiş.

Zeus’un bu kızları, güzelliği ile ünlü uyum tanrıçası Eurynome’den doğmuş. Üç erdem ya da üç rahmet, üç peri ya da üç yarı-tanrıça olarak da adlandırılan bu kız kardeşlerden en küçük kız Aglaea, güzelliği; ortanca kız Euphrosyne, sevinci; büyük kız Thalia ise cesaret ve sabrı temsil ediyor.

Bu üç güzelin temsil ettiği imgelerin Kilikya ve yöre insanının karakterlerini taşıdığına inanılıyor. Cömert, neşeli, tüm yaşam zorluklarına karşın sevinç ve mutluluklarını doyasıya yaşayan bu insanlara bu hamamda yıkanırlarsa sevinç, neşe ve mutluluk dolu bir gün, bir yaşam geçirecekleri inancı aşılanmış.

Üç güzeller

Mozaiğin üstündeki Grekçe yazıda “Ey konuk dost! Bu mucizeli suyu kimin bulduğunu, saklı kaynağını kimin gün ışığına çıkardığını merak ediyorsan, bil ki O, imparatorların dostu ve Kutsal Adalar’ın dürüst yöneticisi Poimenios’tur.” yazıyor. Hamamı yaptıran Poimenios yazıttan da anlaşıldığı gibi bugünkü Büyükada, Kınalıada ve Heybeliada’nın o dönemlerdeki yöneticisiymiş.

Müze görevlisinden öğrendiğime göre şimdi müzeye dönüştürülen ve mozaiğin olduğu bu alanda eskiden bir kahvehane varmış, tarih sever birinin şikayeti sonucu korumaya alınarak müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçilere açılmış.

Narlikuyu Müzesi

Narlıkuyu Mozaik Müzesi’ne nasıl gidilir?

Mersin ziyaretinizde mutlaka yer vermeniz gereken Narlıkuyu, Mersin’e 65 km uzaklıktadır. Mersin-Antalya yolu üzerinde Kızkalesi’ni geçtikten ve yaklaşık 4 km gittikten sonra göreceğiniz Narlıkuyu levhası ile ulaşabilirsiniz. Müze meydanda, balık lokantalarının yanında yer alıyor.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi giriş ücreti

Ziyaretin ücretsiz olduğu Narlıkuyu Mozaik Müzesi’nde mesai saatleri içerisinde orada olan ve aynı zamanda size rehberlik eden bir müze görevlisi bulunuyor.

2 YORUMLAR

  1. Burayi ziyaret etme firsatim oldu gercekten oldukca etkileyici mozaikler. Ancak bu degerli eserler yurtdisinda olsa nasil duyurulur ve etrafi nasil da bakimli olurdu diye dusunmekten alamiyorum kendimi…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here