Turunç, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı, mavi bayraklı Turunç Koyu, mavi tur teknelerinin ve yatların da popüler uğrak noktası, dalış, yürüyüş, tırmanma, dağcılık gibi pek çok aktiviteye imkân sağlayan eşsiz doğası ile şirin bir tatil beldesi. Marmaris’e karadan 20 km, denizden ise 8 km (5 mil) uzaklıkta bulunan Turunç, Marmaris denince ilk akla gelen bölge.

Marmaris’in hemen yanı başında çok güzel bir koya sahip Turunç, İçmeler’den sonra en popüler belde. Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, mavi yolculuk rotasında bulunuşuyla sahil boyunca demirlemiş pek çok yerli yabancı teknesi, sevimli restoranları ile yaz boyu kalabalık.

Turunç Nerede

Kumsallarında deniz keyfi sürebileceğiniz Turunç’ta, çam ormanlarıyla kaplı Palamut Tepesi’nde doğa yürüyüşü yapabilir, yakınlardaki Amos Antik Kenti’ni gezebilir, Kumlubük, Çiftlik ve Gebekse Koyu’na hareket eden tekne turlarına katılabilirsiniz. Aynı şekilde Dalyan ve İztuzu Plajı’nı günübirlik tekne turlarıyla keşfedebilir, balıkçılık merakınız varsa seyahatinizi balık popülasyonun iyi olduğu Nisan-Ekim ayları arasına denk getirebilirsiniz.

Turunç Nerede Nasıl Gidilir

Turunç’a hem minibüs ile hem de tekne turu ile gitmek mümkün. Orman ve denizi bir arada görebileceğiniz virajlı yolda Turunç yolunda manzara ise nefis. Adından da anlaşılacağı gibi Turunç’ta çok sayıda, çok kaliteli ve mis kokulu turunç ağacı bulunuyor.

Marmaris ilçe merkezine 20 km uzaklıktaki Turunç’a gelmek için öncelikle Marmaris’e ulaşmanız gerekiyor. Özellikle de yaz aylarında pek çok şehirden direkt otobüs seferleri ile gelebileceğiniz Marmaris’ten Turunç’a, taksiyle ya da şehir içi ulaşımı kullanarak dolmuş ve minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla gelmek isterseniz Marmaris’i geride bırakıp İçmeler üzerinden Turunç tabelasını takip ederek 20 km’lik nefis bir orman yolu ile 20 dakikada beldeye ulaşmanız mümkün.

Turunç Nasıl Gidilir

Muğla kent merkezine 75 km uzaklıkta olan Turunç’a en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Havalimanından saat başı ya da bazı zamanlarda 2 saatte bir hareket eden HAVAŞ servisi, Marmaris-Gökova-Köyceğiz-Ortaca güzergahını izliyor. Marmaris ilçe merkezinde indikten sonra, Turunç’a, taksiyle ya da şehir içi ulaşımı kullanarak dolmuş ve minibüslerle ulaşabilirsiniz. Havalimanından ilçe merkezine ulaşım yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Marmaris Bozburun Yarımadası’nın doğusunda, etrafı çamlarla süslü yüksek tepelerle çevrili bir köy olan Turunç’ta doğa yürüyüşü yapabilir, jeep-safari turlarına katılabilir ve dalabilirsiniz. Üstelik beldede dalış için gerekli tüm malzemeyi bulmak mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here