Hayvanat bahçeleri insanların bilmediği hayvan türlerini tanıtmak, nesli tükenme tehlikesi taşıyan türlerin korunmasına yardımcı olma amacı taşıyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce hayvan türü insanoğlunun uygulamaları nedeniyle tehlike altında. Aşırı avlanma, nüfus artışı, doğal afet gibi durumlar gelecek nesillerin birçok hayvan türünü görememesi tehlikesini yaratıyor. Hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam parkları her yaştan ziyaretçinin vakit geçirdiği, bulunduğu şehrin en ilgi çeken gezilecek yerleri arasında.

Türkiye’nin En Büyük Hayvanat Bahçeleri

5Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Kocaeli‘nin Darıca ilçesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Türkiye’nin bu alanda en profesyonel organizasyonlarından birine sahip.

Kurulduğu 1991 yılında soyu tükenmekte olan kuşları korumak amacıyla yola çıkan merkez, 1993’ten itibaren farklı hayvan ve bitki türlerinin katılımıyla bugünkü haline dönüştü.

80,000 metrekarelik alanda ziyaretçilerini ağırlayan hayvanat bahçesinde 286 türde, 3,600’den fazla hayvan ile 600’ü aşkın bitki türü bulunuyor.

Önceki

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here