Asya ve Avrupa arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alan Türkiye toprakları, tarih boyunca farklı medeniyetlerin yaşam alanı oldu. Zengin tarihi ve kültürel geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir coğrafya olan ülkemizde gezilecek, görülecek, keşfedilecek binlerce yer var.

Türkiye’de yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği, akın akın ziyaretçi çeken popüler turistik merkezlerin dışında, keşfedilmeyi bekleyen, hiç bilinmeyen muhteşem duraklar da var. Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen, belki de daha önce hiç duymadığınız yerler bu listede.

Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen Az Bilinen Yerler

1. Kral Kızı Hamamı, Yozgat

Az-Bilinen-Yerler-Kral-Kizi

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan Kral Kızı Hamamı, yakın geçmişte gün yüzüne çıkarılan en önemli tarihi yapılar arasında gösteriliyor. ‘Basilica Therma’ olarak anılan Roma hamamının antik havuzu, 2 bin yılı aşkın süredir çıkan 50 derece sıcaklıktaki su ile doluyor.

Dönemin Roma Kralı’nın kızı için yaptırdığı düşünülen hamam, özellikle kış mevsiminde kar yağışlı havalarda açık havada termal havuz keyfi yaşatıyor.

2. Buban Bacaları, Bingöl

Az-Bilinen-Yerler-Buban

Bingöl’ün Sancak beldesine bağlı Oğuldere Köyü’nde bulunan Buban Bacaları, Kapadokya coğrafyasında görmeye alışkın olduğumuz peri bacaları ile benzer görünümde.

Bingöl şehir merkezine 50 km uzaklıkta konumlanan Buban Bacaları ile ilgili bilimsel bir araştırma yapılmadığından yeryüzü şekillerinin oluşumu hakkında kesin bir bilgi yok. Ancak bacaların vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırarak peri bacasına dönüştüğü tahmin ediliyor.

3. Yavuzlar Köyü, Van

Az-Bilinen-Yerler-Van-Yavuzlar-Koyu

Kapadokya bölgesindeki peri bacalarının bir başka benzeri de Van’ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar Köyü’nde. Bölge halkı tarafından Vanadokya olarak isimlendirilen yapılar Van şehir merkezine 125 km uzaklıkta.

Ulaşım sorunu nedeniyle Yavuzlar Köyü’ndeki peri bacaları hak ettiği ilgiyi göremiyor.

4. Güdül Kirmir Vadisi ve İnönü Mağaraları, Ankara

Az-Bilinen-Yerler-Kirmir

Ankara’nın Güdül ilçesinde bulunan Kirmir Vadisi ve İnönü Mağaraları, Türkiye’nin az bilinen keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinden. Sakarya Nehri’nin kollarından biri olan Kirmir Çayı, Köroğlu Dağları’nın eteklerinden süzülüyor.

40 km’yi aşan Kirmir Vadisi’ni oluşturan çay, Süveri ve İlhan çaylarıyla birleşerek Sakarya Nehri’ni oluşturuyor. Vadi boyunca doğal yaşamın izleri ve İnönü Mağaraları, muhteşem bir yürüyüş rotasına sahip.

5. Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli

Az-Bilinen-Yerler-Honaz

Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı unvanına sahip (2 bin 528 metre) Honaz Dağı, bu özelliği ile Ege’nin çatısı unvanına sahip. 1995 yılında milli park ilan edilen Honaz Dağı Milli Parkı, Toros Dağları’nın batı ucunda yer alıyor.

Zengin doğal yaşamı ve tertemiz havasıyla bölgede yaşayan birçok insanın hafta sonları ziyaret ettiği milli park, Türkiye’nin az bilinen doğal koruma alanlarından.

6. Hitit Karabel Anıtı, İzmir

Az-Bilinen-Yerler-Hitit-Karabel

Hitit Karabel Anıtı, 13. yüzyıla uzanan tarihi ile İzmir’de Kemalpaşa-Torbalı Karayolu üzerinde, Gediz Havzası’nda bulunuyor. Kaya üzerine oyulan Hitit Anıtı’nın Hitit Krallığı’na bağlı varlıklı bir aile tarafından krallığın bölgedeki hakimiyetini simgelemesi amacıyla yaptırıldığı düşünülüyor.

Hitit Karabel Anıtı, Ege Bölgesi’nde Hititlere ait tek yapı olması ve Anadolu’nun en batısındaki kaya anıtı olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Kayanın üzerindeki erkek figürü 2.31 metre yüksekliğinde.

7. Sille, Konya

Az-Bilinen-Yerler-Sille

Konya’nın Selçuklu ilçesinde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, 5 bin yıllık tarihe sahip Sille Mahallesi, sivil mimarisi, ilginç yerleşim dokusu ve doğal görünümüyle bölgenin en etkileyici tarihi ve doğal güzelliklerinden.

327 yılında Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena’nın Hac için Kudüs’e giderken uğradığı Konya’da yaptırmaya karar verdiği kilise de Sille Mahallesi’nde. Sille, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait cami, hamam, çeşme, köprü yapılarıyla Anadolu coğrafyasındaki çok kültürlü yapıyı temsil ediyor.

8. Kilistra Antik Kenti, Meram, Konya

Az-Bilinen-Yerler-Kilistra

Konya Meram’da bulunan Kilistra Antik Kenti, görünümüyle Kapadokya coğrafyasını andıran yerleşim yerlerinden.

Helenistik ve Roma dönemlerine uzanan tarihi geçmişi, zengin doğal bitki örtüsü ve tarihi yapılarıyla antik kent orta çağ Hristiyan dünyasının izlerini taşıyor. Yeni adı Gökyurt olan Kilistra Antik Kenti’ndeki kayalara oyulan kilise ve şapeller görülmeye değer.

9. Çarpanak Adası, Van

Az-Bilinen-Yerler-Carpanak

Akdamar Adası ile tanınan Van’da en az Akdamar Adası kadar önemli bir başka ada daha var. Çarpanak Adası, Van Gölü’nün kuzeydoğusunda, Van’a bağlı Çitören köyünün karşısında yer alıyor.

Doğal yaşamın bozulmaması için koruma altına alınan adada Ktouts Manastırı en görkemli yapı.

10. İremit Camii, Artvin

Az-Bilinen-Yerler-Imerit-Camii

Artvin’in Borçka ilçesinde, Gürcistan sınırındaki Camili Havzası’nda bulunan İmerit Camii, 1850’li yıllarda Osmanlı tarafından inşa edilen kutsal yapı.

Ahşap iç mimarisi, renkli süslemeleri ve bölgedeki mimari yapıyı yansıtan dış kaplamalarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan cami Karadeniz’in en etkileyici kutsal mekanlarından.

1 YORUM

  1. Karabel Anıtı için artık yok diyebiliriz. Yakın zamanda aşağılık defineciler tarafından beton kırıcı ile büyük bir kısmı parçalandı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here