Türkiye‘nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda doğa harikası bulunuyor. Birçoğumuz bu güzelliklerin ne adını duyduk ne de yerlerini biliyoruz. Alternatif yerler keşfetmek isteyenlerin listesine giren, Türkiye’nin az bilinen doğa harikalarının her birinin kendine has özelliği ve hikayesi bulunuyor. Paylaşın lütfen!

Türkiye’nin Az Bilinen Doğa Harikaları

10Narman Peribacaları, Erzurum

Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan, su ve rüzgar erozyonunun milyonlarca yıllık etkisi sonucunda oluşan Narman Peribacaları, bölgede Narman Kanyonu olarak da biliniyor. Her yıl şenlik düzenlenen kanyon, Erzurum ve çevre illerden ziyaretçileri ağırlıyor. Görsel açıdan ülkemizin dünya çapında en nadide yerlerinden Kapadokya’ya benzeyen bu yer, halk arasında “kırmızı periler” olarak adlandırılıyor. Narman-Pasinler karayolu üzerinde bulunan Narman Peribacaları, ulaşım açısından oldukça rahat bir konuma sahip.

Kanyonun ABD’nin Arizona eyaletindeki her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çeken coğrafyaya az da olsa benzerlik göstermesi nedeniyle oldukça büyük bir turizm potansiyeli olduğu söylenebilir. Hiç olmazsa önce bizler Anadolu’nun bu zenginliğini görmeliyiz. Erzurum’un bu ilginç peribacaları, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde de yer alıyor.

Önceki

18 YORUMLAR

  1. Yabancı turistler deli gibi gidiyor fotoğraftaki Bitlis krater gölüne. Ben askerliğimi orada yaptım ne büyük hata ki gidip görmedim.

  2. Arkadaşlar bu bölgeyi (Nemrut Kalderası) gezmek isterseniz, Bitlis Adilcevaz Süphan Dost Kulübü’yle iletişime geçin.

  3. Allah askina paylasmayin boyle seyler ya… Dogal bir yerler kaldiysa birakin dogal kalsin … Aninda istila edilir simdi burasi.

    • Bu güzellikler yerinde duruyor. Bütün gezi bloglarını kapatalım o zaman. Gezi programlarını da. 😊

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here