Eşsiz tatlara sahip mutfağı ile lezzet avcılarının gözdesi haline gelen Türkiye, gastronomi turizminin vazgeçilmez rotalarından biri. Bugün Adana, Antep, Hatay, Elazığ, Konya ve birçok diğer şehrimiz doğanın bereketi ve mutfak kültürlerinin harmanlanması ile oluşmuş olağanüstü zengin yemek çeşitliliğine sahip.

Etli yemekleri, birbirinden farklı dolmaları, zeytinyağlıları ve tatlılarıyla, damaklarda unutulmayacak izler bırakan Türk mutfağı lezzetlerini tatmak istiyorsanız bazı küçük sürprizlere hazırlıklı olmalısınız. Zira yıllarca başka isimlerle bildiğiniz yemekler bile karşınıza çok ilginç isimler ve görüntülerle gelebiliyor.

Görüntüsü ve İsmiyle Şaşırtan 10 Yemeğimiz

10Dul Avrat Çorbası, Adana

Adını, eşi olmayan bir kadının evde kalan malzemeleri kullanarak, çocuklarına yaptığı çorbadan aldığı söylenen dul avrat çorbası, erişte, yeşil mercimek, nohut gibi bakliyatlar ile pişirilen bir lezzet. Bol acılısı makbul olan bu çorba, Adana yöresinde oldukça seviliyor.

Önceki

13 YORUMLAR

  1. keledoş van yöresinin bir yemeği kurut denilen yani kurumuş yoğurtnan aşurelik buğday nan yapılan bir nevi keşgek üzerine tereyağı dökülerek yenir

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here