Tunus’u stratejik yeri ve verimli toprakları çok arzulanan bir bölge haline getirdi ve bu yüzden de defalarca kez istila edildi ya da edilmek istendi. Fenikeliler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve Osmanlılar kendilerine ait sayısız bina, tapınak ve kaleler bıraktı. Her birinin ayrı güzelliği bulunuyor, özellikle Kartaca, Thuburbo Majus, Dougga ve El Jem gibi yerlerde görülebilecekler asla unutulmayacak cinsten.

Son birkaç yılda Tunus seyahat acentelerinin broşürlerde sıkça bahsetmeye başladığı oldukça popüler bir destinasyon haline geldi. Sıcak iklimin bunda etkisinin çok büyük olmasının yanında bir diğer etki de ülkede yapılacak ve görülecek çok fazla yer olması. Tüm bunlar ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda olduğundan dolayı araç kiralamak çok mantıklı bir seçim olabilir. Özellikle zaman kısıtlamanız varsa ve tatilinizin içine hepsini dâhil etmek istiyorsanız. Şimdi görülmesi gereken en önemli on destinasyona birlikte bakalım.

Tunus’ta Yapılacak Şeyler

1. El-Jem’in Heybetinin tadını çıkartın

Tunus’ta Yapılacak Şeyler

Birçok ziyaretçi için UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan El-Jem Kolezyumu bu ülkenin tarihi olarak en önemli yapısı. 3.yy’da yapılmış bu devasa bina bir zamanlar 35,000 kişilik bir seyirci kapasitesine sahipti ve günümüzde şehrin tam ortasında tüm ihtişamıyla duruyor. Kuzey Afrika’nın en büyük amfi tiyatrosu olan yapı Roma İmparatorluğunun gücünün ve kollarının nerelere kadar uzanabildiğinin bir örneği olarak gösteriliyordu.

2. Kum Tepelerinde gezinti

Tunus Görülecek Yerler

Dev kum denizinin dalgaları ufuk çizgisinde dalgalanıyor. Bu hipnotize edici görüntü bir zamanlar “İngiliz Hasta” filminde de insanların karşısına çıktı ve o dönemden beri Sahra çölünün en meşhur yeri haline geldi. Bol tozlu ve kumlu bir merkez olan Douz’dan 4×4 araç ya da deve üzerinde bir tur ayarlanabiliyor. Kum kayağı ve kum arabası gibi seçenekler de bulunuyor.

3. Dougga’nın kalıntılarını keşfedin

Dougga’nın Kalıntılarını Keşfedin

UNESCO Dünya Mirasları Listesinde olan bölge Kuzey Afrika’nın en iyi korunmuş kalıntılarından biri. Buradaki kalıntıların hepsi Roma dönemine ait olsa da Dougga’nın tarihi 6.yy’a kadar uzanıyor. Tepede bulunan muhteşem lokasyonu ve heybetli devasa binaları ve tapınakları ile Tunus’un en etkileyici turistik bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

4. Sidi Bou Said’i keşfe çıkın

Sidi Bou Said’i Keşfe Çıkın

İhtişamlı şekilde göz alıcı ve etkileyici bir yer olan Sidi Bou Said beyaz ve mavi evlerin Akdeniz üzerine konmuş bir görüntüsüne sahip. Örme taşlardan yapılmış sokaklarında dolaşırken hemen köşe başlarında görebileceğiniz bir dükkânda meşhur Arap kahvesinin tadına bakmak ve eski moda sahillerin o huzurlu büyüsünde günün yorgunluğunu bırakmak. İşte Tunus’ta bir gün böyle geçiyor.

5. Chott El Jerid’de güç sizinle olsun

Chott El Jerid’de Güç Sizinle Olsun

5,000 m² büyüklükteki tuz düzlüğü o kadar ayrı bir dünyadaymış hissiyatı yaratıyor ki Star Wars filminde bile çekim yeri olarak kullanıldı. Yazları sıcaktan ve kuruluktan çatlayan tuzlu toprak güneşte parlamaya başlıyor. Kışın ise tamamen su ile kaplandığından buradan sadece tekne ile geçilebiliyor. Chott El Jerid’i ziyaret etmek isteyenler genellikle Tozeur’da kalıyor.

6. Ichkeul Gölü ile doğaya dönüş

Ichkeul Gölü ile Doğaya Dönüş

Ülkenin en kuzeyindeki göl Dünya mirasları listesinde yer alıyor ve kuş gözlemcileri ile doğaseverler için bir cennet niteliğinde. Aralık ve Mart ayları arası ziyaret için en uygun zamanlar çünkü bu mevsimler kuşların göç zamanına denk geliyor. Kuşlar arasında flamingolar, leylekler ve akbalıkçıllar da bulunuyor.

7. Monastir’da golf oynayın

Monastir’da Golf Oynayın

Monastir muhteşem deniz kıyısı ile meşhur olmasına karşın Monty Python filminin de çekildiği kaleye sahip olmasıyla da biliniyor. Günümüzde deniz kıyıları golf turizmine de açıldı ve Palm Links, El Kantaoui ve Flamingo Golf gibi kurslar da hizmet vermeye başladı.

8. Cap Bon Yarımadasında istediğiniz her şey

Cap Bon Yarımadasında İstediğiniz Her şey

Bu yarımadada hemen hemen herkesin istekleri karşılanabiliyor. Deniz, kum ve güneş sevenler Nabuel’in resortlarını seveceklerdir. Kültür avcıları ise Kelibia kalesini, Ghar el-Khabir’de ki eski Roma taş ocağını ve Punic buluntularını ziyaret edebilir. Ve tabi ki herkes El Haouaria’nın muhteşem sahil şeridini çok sevecektir.

9. Matmata

Tunus Görülecek Yerler Matmata

İlk Star Wars filminde çok önemli bir rolü olmasından dolayı her gün yüzlerce ziyaretçi akınına uğruyor. Berberiler tarafından 1000 yıl önce işgal edilen bu bölgenin günümüzdeki en önemli turistik bölgesi ise Hotel Sidi Driss, Star Wars filmindeki meşhur bar sahnesinin olduğu yer. Halen sürekli olarak filmin fanatikleri tarafından ziyaret ediliyor ve dilerseniz ilkel insanların o zamanlar uyuduğu şekilde burada kalıp uyuyabiliyorsunuz.

10. Bardo Müzesinde dayanışmanın gücünü gösterin

Bardo Müzesinde Dayanışmanın Gücünü Gösterin

Tunus’un en önemli müzelerinden biri olan Bardo 2015 yılında teröristlerin hedefi olmuştu. Bir hafta sonra ise arttırılan güvenlik önlemleriyle tekrar açıldı ve çok büyük bir insan topluluğu Tunis’e doğru yürüyüşe geçti. Müzede ülkenin farklı dönemlerinden kalma muhteşem mozaikler ve antik çağlardan kalma sayısız kutsal eşyalar bulunuyor.

11. Başkentte hayatın ritmini yakalayın

Başkentte Hayatın Ritmini Yakalayın

Yüzyıllar boyunca Osmanlı, Arap ve Fransız sömürgesi altında kaldıktan sonra günümüze muhteşem bir karışımla çıkan başkent Tunis karanlık arka sokakları, nargile için tavla oynayan yaşlı amcalarının yanında Fransız tarzı caddeleri, modern kent görüntüsü ve gençlerin laptopları ile kafeleri doldurduğu bir yer halinde.

12. Hamamda terleyin

Hamamda Terleyin

Tunus’a gelince en sık yapılan aktivitelerden biri de geleneksel bir Türk hamamına girmektir. Yarı sauna yarı banyo gibi olan hamamlarda eski usul yıkanma geleneği halen sürdürülüyor. Sıcak kaynak sularının çok rağbet gördüğü Roma yıllarına kadar dayanan geçmişi artık beş yıldızlı tüm SPA hizmetlerinin vazgeçilmezlerinden biri olmuş durumda.

13. Bulla Regia’da zamanda geriye gidin

Bulla Regia’da Zamanda Geriye Gidin

Yarı zemin haldeki Roma İmparatorluğu dönemine ait Bulla Regia harabeleri Tunus’un en etkileyici arkeolojik bölgelerinden biri. Romalılar bu yeraltı mimarisini aşırı sıcaktan korunmak için yapıldı ancak bu alışılmadık tasarım aynı zamanda şehri de zaman karşı daha dayanıklı hale getirmesiyle birlikte günümüzde ziyaretçilere çok ender bulunan bir Roma tarzı villaları görme şansı sunuyor.

14. Sousse’a destek verin

Sousse’a Destek Verin

Aynı Bardo gibi Sousse da 2015 yazında bir terörist saldırıya uğradı. Öncesinde çok canlı bir deniz kenarı kentiyken, özellikle uzun beyaz kumlara sahip Boujaffar Plajı, turizm çok kötü bir şekilde yara aldı. Fakat Sousse Fenikelilere bile dayanmış bir tarihe sahip, bu zorluğu da atlatacak güçte.

15. Djerba’da keyfinize bakın

Djerba’da Keyfinize Bakın

Fjerba Akdeniz rüyasını bembeyaz badanalı evleri, zanaatçıları, palmiye ağaçları altında yatan küçük sahilleri ile yaşatan bir yer. Her şeyden uzaklaşmak ve kafa dinlemek, taze deniz ürünlerinin tadını çıkartmak ve kumlarda uzanmak için kusursuz bir destinasyon.

16. Sahra Çölü’nde maceraya atılın

Sahra Çölünde Maceraya Atılın

Tunus’a gelip de güney kısmının neredeyse hepsini kaplayan çölü görmeden gitmek büyük bir ayıp olurdu. Birçok firma Sahra çölüne turlar düzenliyor ve bu turlar birkaç saatlik deve sırtında gitmekten tüm günü orada geçirebileceğiniz programlara kadar çeşitli alternatiflere sahip.

17. Tabarka’da denizin altını keşfedin

Tabarka’da Denizin Altını Keşfetmek

Tabarka Tunus’un en meşhur şnorkel ve dalış bölgesi. Kentin kendisi çok zarif ve sevimli bir deniz kenarı yerleşim bölgesi ve eski tarz bir yaşam stiline sahip. Eğer gelip biraz dinlenmeyi tercih edecekseniz burası doğru bir seçim olurdu. Kıyıdan çok da fazla uzakta olmayan büyüleyici su altı dünyasına sahip Galite Adaları dalış için gelenlerin ilk tercihi oluyor.

18. Matmata’da uzak, çok uzak bir galaksiyi ziyaret edin

Matmata’da Uzak, Çok Uzak Bir Galaksiyi Ziyaret Edin

İlk Star Wars filminde çok önemli bir rolü olmasından dolayı her gün yüzlerce ziyaretçi akınına uğruyor. Berberiler tarafından 1000 yıl önce işgal edilen bu bölgenin günümüzdeki en önemli turistik bölgesi ise Hotel Sidi Driss, Star Wars filmindeki meşhur bar sahnesinin olduğu yer. Halen sürekli olarak filmin fanatikleri tarafından ziyaret ediliyor ve dilerseniz ilkel insanların o zamanlar uyuduğu şekilde burada kalıp uyuyabiliyorsunuz.

19. Kutsal Kairouan

Kutsal Kairouan

Kairouan’ın gökyüzüne uzanan minareleri İslam mimarisinin harika birer örnekleri olsa da nefes kesici güzellikteki 9.yy camisi kadar etkileyici değil. 670 yılında bulunan şehir İslam’ın Mağriplerde ki başlangıcına kadar dayanıyor ve İslam’ın en kutsal dördüncü yeri konumunda bulunuyor. Kutsal bölgeler dışında pastel renklerde evlerin her yerde bulunduğu sokaklarda dolaşırken zaman kavramını kaybedebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here