Kuzey Afrika’nın politik olarak en ılımlı ülkelerinden biri olarak kabul edilen Tunus, geleneksel İslam kültürü ile modern hayatın harika bir şekilde dengeliyor. Antik Medine’nin yanında şehirlerde restoranlar, kafeler, barlar bulunuyor ve hepsi de gerçekten çok Avrupai bir havaya sahip.

Tunus, egzotik kültürü, lezzetli yerel mutfağı, sıcakkanlı insanları, tarihi yapıları ile farklı destinasyonlar görmeyi ve keşfetmeyi sevenleri memnun edebilecek bir zenginlikte.

Tunus mutfağıTunus mutfağı

Tunus mutfağı, zengin Arap ve Berberi mutfağı yanında Avrupa ve Orta Doğu lezzetlerinin harmanından oluşuyor. Yemekler zeytinyağı, anason, kişniş, kimyon, karaman tohumu, tarçın, safran ve nanenin yanında portakal çiçeği suyu ya da gül suyu ile harmanlanıyor. Tüm yemeklerin yanında harissa adı verilin baharatlı ve sarımsaklı bir çeşni de bulunuyor.

Bir deniz kıyısı kenti olan Tunus’ta, başta balık olmak üzere deniz ürünleri zeytinyağı ve limonla birlikte ızgarada pişiriliyor. Çeşitli ot ve baharatlarla hazırlanan lezzetli salatalar eşliğinde servis ediliyor. Kıyı şehirlerinde çoğunlukla taze deniz ürünleri bulabilirken, güneyde kalan Sahra bölgesine indiğinizde menüler çoğunlukla Berberi yemekleri üzerine ve çoğunlukla gösterişsiz ama çok besleyici yahniler şeklinde oluyor. Kızarmış tavuk ve fırında kuzu ülkenin en sevilen ve bilinen yemeklerinin başında geliyor ve hepsinin yanında kuskus pilavı da bulunuyor. Salatalar ise yılın her dönemi yemekle birlikte geliyor, basit ve hafif oluyorlar.

Tunus yemekleri
Tunus yemeklerinden Lablabi

Eğer tatlı seven biriyseniz Tunus sizi fazlasıyla memnun edecektir. Düzinelerce Ortadoğu usulü fındıklı, ballı tatlılar ve kekler bulabilirsiniz. Hatta Fransız döneminden bu günlere kadar gelen birçok hamur işi tatlı da halen çok sevilerek tüketiliyor. Ağızda eriyen kruvasanlar ve çikolatalı tatlılar kendinizi tutmazsanız biraz kilo almanıza sebep olabilir.

Spesiyaller:

Kuskus: Genellikle et, balık ya da sebze sote sosu ile servis edilir.

Harissa: Acı biber, domates, baharatlar ve zeytinyağı ile hazırlanan bir ezme.

Salade mechouia: Kızartılmış sebze salatası, çoğunlukla biber, bazen de dilimlenmiş haşlanmış yumurta ekleniyor.

Tajine: Soğuk servis edilen baharatlı bir tür kiş. Aynı isimde bir Fas yemeği var, onla karıştırılmamalı.

Filfil MahshiBrik: Türk böreğinin Tunus versiyonu. Genellikle içinde ton balığı, yumurta, soğan, maydanoz bulunuyor ve derin yağda kızartılıyor.

Merguez: Çok baharatlı bir biftek sosu

Filfil Mahshi: İçinde biftek ve harissa olan biber.

Lablabi: Sarımsak ve kimyonun içine iyice yedirildiği bir nohut çorbası.

Marqa: Domates ve zeytin eşliğinde yavaşça pişirilen bir et ve sebze yahnisi.

Ojja: Yağda yumurta. İçinde ek olarak harissa, domates, biber ve bazen de et bulunabiliyor.

Tunus içecekTunus’ta ne içilir

Tunus’ta en popüler olan alkolsüz içecek nane çayı. Şehrin hemen her yanında kolayca bulunan çay ocaklarında, geleneksel nane çayını otantik demlik ve bardaklarda geleneksel olarak sunuluyor.

Tunus’ta sevilerek tüketilen bir içecek ise yakından tanıdığımız boza. Taze meyve suları, limonata ve badem sütü de, Tunus’ta içilebilecek alkolsüz seçenekler. Kola ile karıştırılarak ikram edilen hurma likörü olan thibarine ve boukha adı verilen fındık brendisi denenebilecek alkollü içeceklerden. Yerel bira markası Celtia da oldukça lezzetli bir içime sahip.

Tunus, kaliteli şarap üretimiyle zaman zaman ön plana çıkıyor. Romalılara ev sahipliği yapmış coğrafyada, üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimi çok eski zamanlara kadar uzuyor. Haut Mornag, Magon ve Sidi Saad rağbet gören kırmızı şarap markaları.  Beyaz şarapta ise Thibar, Koudiat, Muscat de Kelibia ve Blanc de Blanc oldukça ünlü.

3 YORUMLAR

  1. Tunus’da yediğim brik çok faklıydı, kesinlikle Türk böreklerine benzemiyor. İçine çiğ yumurta kırılarak derin yağda kızartılan çok ince yufkalardan yapılıyor. Yerken dikkat edilmeli çünkü yumurtayı akıtmadan yemeli, çok lezzetli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here