Tunus Cumhuriyeti çoğunlukla sadece Tunus olarak anılıyor ve ziyaretçilerine hiç beklenmedik birçok farklı taraflarını sunuyor. Uzun kumsallardan onlara bakan şeker küpü gibi evlere, dev antik kalıntılardan uçsuz bucaksız Sahra çölüne kadar Kuzey Afrika’da görülebilecek ne varsa hepsini Tunus’ta bulmak fazlasıyla mümkün.

Tunis şehrinin tarihi bölümü Medina’nın labirent gibi sokaklarında kaybolun, Kairouan’ın Mağrip camisini keşfedin ve göz alıcı Chott El Jerid tuz gölünün üzerinde unutulmaz bir yürüyüş yapın. Sokak pazarlarında dolaşıp taze yiyeceklerin kokusunu içinize çekin, El Jem’de kendinizi bir gladyatörmüş gibi düşünerek dev amfi tiyatro içerisinde gezin ve bir devenin sırtına atlayıp çöle doğru yola çıkın.

Kairouan, TunusTunus Gezi Rehberi

Afrika’nın en kuzeyinde bulunan İslam ülkesi 19.yy’ın sonlarında Fransız sömürgesi altına girdi. Günümüzde bağımsız bir cumhuriyet olan Tunus etkisinde kaldığı akımların her birinden alabileceği en iyi tarafları aldı ve şu anki haline geldi.

Tunus’un geçmişi çok fazla kültüre ev sahipliği yaptı ve bu da ziyaretçiler için bulunmaz bir nimet niteliğinde. Fenikeliler, Yahudiler, Romalılar, Vandallar, Araplar, Osmanlılar ve Müslüman İspanyollar hepsi Tunus’un geçmişinde bir yere sahipler.

Tunus Gezi Rehberi

Başkent Tunis, Medine Meydanı gibi muhteşem güzellikte bir inciye ve aynı zamanda sürekli gelişmekte olan metropolise sahip. Nüfusun büyük bir kısmı Müslüman ancak Arap ülkeleri arasında en liberal ülkelerin başında geliyor; alkol yasak değil ve batı dünyasının modası çoğunlukla sokakta karşımıza İslami kıyafetlere uyarlanmış olarak çıkıyor. Günümüz Tunis’i bir zamanlar antik Akdeniz dünyasının en önemli şehirlerinden olan Kartaca’nın mirasını sürdürüyor.

Geleneksel olarak güneş ve deniz peşinde olan turistlerin hepsi Tunus’un muhteşem Akdeniz sahilleri için her yıl ülkeye akın ediyorlar. Modern tatil merkezleri çok uygun ve başarılı olsa da daha fazla değişiklik isteyen ziyaretçiler küçük sahil kasabalarını ziyaret edebilir, balıkçıların günlük hasatlarını almak için yola çıkışlarını izleyip tüm günü sessiz sakin bir kumsalda geçirebilirler.

Tunus Gezi Rehberi

Fakat Tunus sadece bir deniz kenarı destinasyonu olmaktan çok uzak bir ülke. Bir kafede oturup camiden okunan ezan sona erdiğinde bunun farkına daha kolay varılıyor. Ya da elma aromalı nargileyi tüttürüp yaşlı adamların domino oynayışını seyrederken de çok daha fazlası olduğu hissediliyor. Diğer yandan, hamama gidip mermer taş üzerine yatıp tüm vücudunuza kese attırabilir ya da pazara gidip bir yandan naneli çayınızı içerken diğer yandan satıcının verdiği yüksek fiyatı olabildiğince indirmeye çalışabilirsiniz. Kısaca söylenebilir ki, Tunus’ta yüzyıllar öncesinden kalma gelenekler halen canlılığını en güzel şekilde koruyor.

Tunus’ta Görülecek Yerler

Kartaca, Dougga ve El-Jem ülkedeki en önemli Roma İmparatorluğu kalıntıları ve burada birçok turisti de görmeniz mümkün olacaktır. Eğer biraz yalnız kalmak istiyorsanız gideceğiniz yer tabi ki Tunus’un o uzun ve güzel sahilleri olacaktır. Başta biraz sıcak gelebilir ancak Akdeniz’in muhteşem sularında tüm sıkıntılarınız yok olacaktır.

1. Tunis Medina

Tunus Tunis Medina

Ülkenin en güzel yeri eski Arap duvarlarıyla çevrili olan ve aynı zamanda Medina olarak da bilinen başkent Tunis. Arap mimarisinin ve canlı pazarların en güzel örneklerini bulabileceğiniz şehirde ev eşyasından altın ve mücevherlere kadar her şeyi bulabilirsiniz ve hepsi de pazarlığa tabidir. Atmosfer insanın içine işliyor ve 12.yy ile 16.yy arasında Arap yaşamının nasıl olduğu hakkında olabilecek en muhteşem hissiyatı yaşatıyor.

2. Chebika

Tunus Chebika

Tabi ki zevk meselesi ancak görülebilecek en orijinal ve güzel yerler bazen şehir merkezlerinden çok uzaklarda da olabiliyor. Djebel el Negueb dağının eteklerinde yatan Chebika bu bağlamda en güzel örnek olarak gösterilebilir. Bir vahayı çağrıştıran muhteşem şelaleler, gizemli mağaralar ve taşlı tepelerde yetişen hurma ağaçları olağanüstü bir görüntü sunuyor ve doğal olarak da birçok turisti kendine çekmeyi başarıyor.

3. Hammamet

Tunus Gezi Rehberi Hammamet

Limon ağaçlarıyla çevrili bir zamanların mütevazı balıkçı köyü günümüzde sayısız otellerin bulunduğu muhteşem bir tatil bölgesi oldu. Aslına bakılırsa Tunus’un ilk turist destinasyonu olan şehir sıcak suları, muhteşem plajları ve su sporları meraklılarını tatmin edecek organizasyonları ile yılın her dönemi canlılığını koruyor. Her şey dâhil otellerin olmasının yanında Hammamet’in harika bir şehir merkezi de bulunuyor.

4. Sidi Bou Said

Tunus Gezi Rehberi Sidi Bou Said

Akdeniz’e tepeden bakan bir görüntüsüyle Tunus’un en sevimli şehri kesinlikle Sidi Bou Said. Geleneksel beyaz evleri ile mavi rengin kusursuz birleşimine sahip şehirde bohem bir hayat uzun süredir hüküm sürüyordu fakat son zamanlarda birkaç trend butik oteller açılmaya başladı ve biraz daha zengin kitleyi hedef almayı planlıyor. Birçok dar ve taş örme sokaklara sıralanmış kafeler, sanat galerileri ve çiçeklerle bezenmiş hediyelik eşya satıcıları görebilirsiniz. Kartaca’yı ziyaret etmek isteyenler içinse günübirlik gidip gelinebilecek ve kalmak için çok uygun bir yer.

5. Sahra Çölü

Tunus Gezi Rehberi Sahra Çölü

Gerçekten biraz sıcağa katlanabilecek her ziyaretçi için harika bir destinasyon. Güneyde Sahra Çölü Tunus’u yutuyor. Doğu Kum Denizi olarak da bilinen çöl güney Tunus’un çok büyük bir kısmını kaplıyor ve Star Wars ile İngiliz Hasta filmlerinden de hatırlayabileceğiniz gibi muhteşem manzaralara sahip.

Çölü en iyi cip ya da deve ile dolaşabilirsiniz fakat geleneksel bir çadırda kalacağınız gecenin romantizmini hiçbir yerde bulamazsınız. En muhteşem kum tepelerinden biri olan Nefta’yı görmeyi sakın ihmal etmeyin.

Her gelenin mutlaka görmesi gereken yerler listesinde bir numarada olmayı hak eden dünyanın en büyük çölüne hemen hemen ülkenin her yerinden turlar yapılıyor.Dilerseniz katılabileceğiniz dört çeker cip safarileri bulunuyor. Evet, filmlerde görmeye alıştığınız üstü açık macera turlarına benzemiyor ancak dışardaki sıcak ile içerideki klimalı ortamı düşündüğünüzde emin olun şikâyet etmeyeceksiniz.

6. Matmata & the Ksour

Tunus Matmata the Ksour

Star Wars hayranları Matmata’nın mağara evlerini hemen tanıyacaktır. Film yönetmeni George Lucas burayı ziyaret ettiğinde o kadar hayran kaldı ki filmde de buraya da yer vermeye karar verdi. Eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu söylemek gerek. Ghorfas adını verdikleri petek biçiminde tahıl ambarları ve berberi zamanından kalma mimarisiyle gerçekten başka bir gezegen izlenimi veriyor.

7. Sousse

Tunus Gezi Rehberi Sousse

UNESCO dünya mirasları listesinde de yer alan şehir ülkenin sağ kıyı şeridinde yer alıyor. Eskiden askeri bir limana da sahip olan kent altın gibi kumsalları ile meşhur. Hem çok turistik bir tatil yeri hem de kusursuz bir şekilde korunmayı başarmış.  Sousse İslam’ın çıktığı ilk yüzyıllardan bugüne kadar gelen harika bir örnek. Aralarında Ftata Camisinin de bulunduğu Arap-Müslüman ve Akdeniz mimarisinin enfes örneklerini görebilirsiniz.

8. Tamerza

Tunus Gezi Rehberi Tamerza

Terkedilmiş bir şehir merkezine de sahip ve ziyaretçiler tarafından da sıkça tercih edilen bir başka destinasyon. Tuz gölünün kuzeyindeki dağlarda bulunuyor ve iki şelale, bir vaha ve derin geçitleri ile öne çıkıyor. Burayı ziyaret ettiğinizde hemen yakınında bulunan bir diğer dağlık vaha olan Mides’i de ziyaret etmenizi öneririz, gerçekten olağanüstü bir kanyona sahip.

9. Kairouan

Tunus Gezi Rehberi Kairouan

UNESCO dünya mirasları listesindeki bir diğer şehir olan Kairouan ülkenin en önemli kutsal şehirlerinden biri. 670 yılında bulunan ve canlı pazarları, hareketli merkezi ile zengin mimari ilk bakışta ziyaretçileri etkisi altına alan özelliklerin başında geliyor. Büyük Okba Camisi Tunus’ta ki en büyük ve en eski camilerden biri. Görülmesi gereken bir diğer yer ise 9.yy’a ait olan Üç Kapı Camisi (Mosque of the Three Gates).

10. Cap Bon

Ülkenin kuzeydoğusunda kalan yarımada o kadar güzel ki çoğunlukla “Tunus’un Bahçesi” olarak biliniyor. Aynı zamanda çok popüler bir tatil merkezi ve bu popülerliğinin de bir sebebi var. Muhteşem bir güneş, tertemiz masmavi bir deniz, termal kaplıcalar, okaliptüs ağaçları, yemyeşil palmiyeler ve her daim burnunuza gelen tatlı kokular Cap Bon’u Tunus’un en güzel yerlerinden biri yapmaya yetiyor.

Tunus Gezi Rehberi Cap Bon

Arap baharı yüzünden turizm oldukça kötü bir yara aldı ancak ziyaretçiler yavaş yavaş geri dönmeye başladılar ve sayıları her geçen gün artıyor.

Tunus’a ne zaman gidilir

Tunus’un kuzeyi genellikle tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak kuru, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Türkiye ve Mısır gibi Akdeniz güneşinden güzel bir pay alan Tunus için de Haziran – Temmuz arası aylar kıyı bölgeleri için ideal seyahat zamanları.

İlkbahar ve sonbahar da kendi içlerinde güzel bir iklim sunuyorlar ancak turist yoğunluğu yaza göre nispeten daha az oluyor. Güney bölgesindeki çöl arazilerine gidecekseniz en uygun aylar bu zamanlar. Sahra yazın dayanılmaz sıcaklara, kışın ise geceleri dondurucu soğuğa sahip oluyor.

Kış sezonu Tunus’un en düşük zamanı ve otel fiyatları Aralık-Şubat arası oldukça düşer. Gün içinde güneş kendini sıkça gösterir ancak güneş battıktan sonra çok aşırı soğuk ve yağmur görülebiliyor.

Tunus alışveriş

Tunus’un en büyük şehirleri olan Tunis, Kairouan, Sous ve Sfax otantik ürün alışverişi için çok uygun yerler ve seçenekler çok fazla ancak iyi pazarlık yapmanız gerekiyor. Eğer pazarlık size çok zor geliyorsa Société de Commercialisation des Produits de l’Artisinat adında çalışma atölyeleri bulunuyor. Bu atölyelerde sabit fiyatlar üzerinden satış yapılıyor. Hediyelik eşya için ise hemen her yerde dükkânlar var fakat çok kaliteli bir ürün beklentiniz olmasın.

Ne alacağınız ile ilgili olarak Tunus bakır ve gümüş işçiliği, zeytin ağacı oymacılığı, dericilik, parfüm yağları, çanak çömlek ve seramik, gümüş ve nargile konusunda meşhur. Sidi Bou Said ise dekoratif kuş kafesleri ile biliniyor. Nabeul’da en sık denk geleceğiniz eşyalar çanak çömlek işçiliği ürünleri ve seramik olacaktır.

Tunus'a Ne Zaman Gidilir

Halı ve kilimler için merkez sayılan yer ise Kairouan ve burada sayısız dükkân bulabilirsiniz. Satıcıların çok büyük bir kısmı halı konusunda uzman ve tam olarak nasıl bir şey almak istediğiniz ile ilgili olarak yardımcı olacaklardır. Ve tabi ki arada dolandırıcı ve yalancılar da bulunuyor, o yüzden halı alırken çok dikkatli olun.

Tunus halıları genellikle daha cesur bir geometride tasarlanmış ve diğer benzer ülkelerdeki emsallerine nazaran daha yumuşak renklere sahip. Dokuma ve örme olarak iki farklı türe sahip. Alloucha adı verilen daha geleneksel Berberi modelleri bulmaya çalışın ve halı üzerinde bulunan etikette kalitesi ile ilgili bilgiler bulunmakta. Bu etiketleme nispeten yardımcı olacaktır çünkü Ulusal Zanaatçılar Birliği tarafından çok sıkı şekilde kontrol edilmekteler. Verebileceğimiz en iyi tavsiye, sadece sevdiğiniz ve çok içinize sinen bir halıyı alın. Asla bir yığın üzerinde gördüğünüz halıyı incelemeden almayın.

Tunus gece hayatı

Yerel insanların akşamları tüm eğlencesi kafe kültürü üzerine kurulu. Akşam gün batar batmaz en küçük kasabadakiler bile kafelere gidip orada vakit geçiriyorlar. En güzel atmosfer ise müşterilerine sandalye yetiştiremeyen dükkân sahiplerinin nargileleri kaldırım taşlarının yanına koyması ve insanların da oralarda oturup tavla oynayıp eğlendikleri zamanlar.

Tunis, Sfax ve Sousse gibi daha büyük şehirlerde bu tarz geleneksel yerler çoğunlukla medina etrafında bulunuyor. Şehrin yeni bölgeleri çoğunlukla daha modern ve Avrupai tarzda bir atmosfere sahip ve hatta çoğu zaman alkol servisi dahi var. Geleneksel kafede geçireceğiniz güzel bir akşam sizi Tunus’a çok daha çabuk ısıtacaktır.

Sinema Tunuslular tarafından çok seviliyor. Filmler genellikle Arapça ya da Fransızca, aynı şekilde Tiyatrolarda da durum böyle. Turistler için eğlence çoğunlukla restoranlar ya da otel barlarındaki canlı müzik ve dansöz eşliğinde oluyor.

En çok turist çeken yerlerden bir diğeri de gece kulüpleri hem Tunuslu zengin gençlerin hem de eğlenmek isteyen turistlerin en sevdikleri mekânların başında geliyor. Yaz mevsimi sanat festivallerinin başlangıcı demek. Geleneksel ve uluslararası sanatçılar Tabarka, Kartaca, Hammamet ve Nabeul şehirlerine festivallere katılmak için her sene düzenli olarak geliyorlar. Yazın sonuna doğru ise birçok müzik festivali ile mevsim sonlanıyor.

Tunus Gece Hayati

Tunus mutfağı

Tunus mutfağı, Akdeniz, Fransız, Arap, Berberi, Fenike ve Türk kültürlerinden harmanlanmış baharatlı ve özellikle acı bir tada sahip lezzetler sunuyor.  En iyi bilinen Tunus mutfağı yemekleri ise kousksi bil ghalmi, shorba, chakchouka, slata, poisson complet, lablabi, khobz, tabouna yer alıyor. Ayrıca felfel mahchi, ojja, makboubeh, asida, baklava, makroudh, bambaloni, masfouf, mhalbiya, fricasse, birk, tajine, kiş merguez, kubeiba patties ve nane çayı sıklıkla tercih ediliyor. Kırmızı, beyaz ve pembe yerel şarapları da olan Tunus’un hurma likörü, fındık brendisi ve birası bulunuyor.

Tunus’a nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Tunisair ile İstanbul-Tunus arasında düzenlenen tarifeli direkt uçak seferleri bulunuyor. Tunus’a gidiş 2 saat sürüyor. Ayrıca Lufthansa, Air France, Tunisair, KLM, Egyptair, Alitalia ve British Airways gibi havayolları ile aktarmalı olarak Tunus’a gidilebilir.

Tunis şehir merkezine 7 km uzaklıktaki bulunan Kartaca Uluslararası Havaalanı’ndan otobüs ve taksi ile 20 dakikada ulaşım mümkün. SNT otobüsleri havalimanı ile şehir merkezi arasındaki güzergahta sefer yapıyor. 30 dakikalık sefer sıklığına sahip olan bu otobüsler ekonomik bir yolculuk sunuyor. Her 15 dakikada bir yolcu ağırlayan TUT otobüsleri ise ekspres ve biraz daha pahalı.

Akdeniz kıyılarının çekici ülkesi Tunus, berrak suları, altın kumlu plajlarıyla çölün Akdeniz’le buluştuğu dikkate değer bir tatil noktası. Bu yönüyle hem Afrika, hem de Akdeniz kenti olan Tunus’ta, Unesco’nun Dünya Mirası Listesine aldığı sekiz bölge, dünyanın en büyük mozaik sergisine ev sahipliği yapan Bardo Müzesi, eşsiz palmiye ormanları ve ilginç Berberi çadırları, egzotik sokakları ve sıcakkanlı insanlarıyla keşfedilmeye değer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here