İtalya’nın dağlık olmasına rağmen en verimli ovalarının bulunduğu Puglia, oldukça farklı yapıdaki evlere de ev sahipliği yapıyor. Konik şekildeki çatıları, gri taş duvarlarıyla dikkat çeken Trulli Evleri, bölgenin en önemli turistik alanlarından biri olarak adını duyuran yerlerden. Özellikle “Trulli Başkenti” olarak kabul edilen Alberobello şehri, neredeyse tamamen bu evlerden oluşuyor. Burada bulunan 400’den fazla değişik dizaynlı ev, yalnızca gezginlerin dikkatini de çekmiyor. Bölgedeki Trulli evleri aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası olarak da kabul ediliyor.

Tarımın altın çağı olarak bilinen 19. yy’da yapılan trullonun (trullinin çoğulu olarak kullanılıyor), işçiler tarafından geçici barınak ya da depo olarak yapıldığı biliniyor. Ayrıca, bu evler dönemin feodal düzenindeki vergi sistemine karşı da büyük bir karşı duruş olarak görülüyor.

Trulli Evleri, Puglia, İtalya

Vergi ödemek istemeyen kişilerin harç kullanmadan yaptıkları bu konik yapılı evler, hem rahat bir barınak hem de olası bir durumda yıkımı ve yeniden yapımı kolay bir model oluşturuyor. Bu yapım aşaması evlerin en önemli özelliğini oluşturuyor. Çünkü dönemin vergi sisteminde çatısız ve konik biçimli yapılar, konut olarak sayılmadığı için vergi ödeme zorunluluğuna dahil olmuyor. Herhangi bir teftiş esnasında yıkılan çatılar sayesinde ev halkı, vergi ödemekten kurtularak yaşamaya devam ediyor.

Trulli Evleri, Puglia

Aşınmaya çok müsait bir karstik arazi üzerinde bulunan bu evler, kayadan oluşan duvarlarıyla kışın sıcaklık yazınsa serinlik sağlamasıyla dikkat çekiyor. Çatıları haç, astronomik bir işaret gibi farklı sembollerle süslenen evler, günümüzde de inşa edilmeye devam ediyor.

Tam olarak geçerli bir nedeni olmasa da konut ya da tatil amaçlı yapımına devam edilen bu evlere olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Yaptıran ya da satın alan kişilerin kendi zevklerine göre iç restorasyonunu yaptığı evlerin her biri görenleri kendine hayran bırakıyor.

Trulli Evleri, Puglia, İtalya

Kendine has farklı bir yapıya sahip Trulli evleri, İtalya’nın en çok ilgi gören yerlerini ortaya çıkarıyor. Konik yapılı bu gri taş evler, özellikle Alberobello, Locorotondo, Fasano, Ostuni, Cisternino, Martina Franca ve Cegile Messapica çevresinde oldukça yaygın. Kubbe anlamına gelen Yunanca kökenli “Truddu” kelimesinden türeyen yapıların ismi zaman içerisinde “Trulli ya da Trullo” olarak değişerek yöreye özgü bir hal alıyor.

Trulli Houses, Puglia, İtalya

Bölge halkının vergi politikasından kaçmak üzere bulduğu bir formülle ortaya çıkan Trulli Evleri’nin hikayesi oldukça ilginç. Yapımında harç kullanılmayan evler, herhangi bir değişiklik ihtiyacında oldukça kolay bir şekilde sökülüp, yıkılabiliyor. Vergi denetimi sırasında çatıları sökülen evler, herhangi üst yapıya sahip olmamaları nedeniyle vergiden muaf. 14. yüzyılda başlayan bu gelenek günümüzde de devam ediyor.

Trulli Evleri

Aşınmaya karşı dirençsiz ve kolay eriyebilen karstik araziler üzerine kurulu bölge, kış yağmurlarıyla birlikte Adriyatik’e su yolları açmasıyla biliniyor. Bölge halkı bu değişik arazide suyla barışık bir yaşam tarzı bulmak zorunda kalarak çok sayıda sarnıç oluşturuyor. Her Trullo’nun içinde bulunan sarnıç, evin su kaynağını oluşturuyor. Aynı zamanda kazılardan çıkan kayalarla da dış duvarlar örülüyor. Harç kullanılmadan inşa edilen bu yapılar, görenleri etkilemeyi başarıyor.

Nedenleri kesin olmasa da son yıllarda gösterilen ilgiyle yapım oranı artan Trulli evleri, yabancılar tarafından satın alınarak, farklı tasarımlarla restore ediliyor. Oldukça farklı bir dizayna sahip bu evler, yapılan restorasyonlarla daha da çekici bir hale gelerek, konut ve tatil amaçlı kullanılmaya devam ediyor. Günden güne adını daha çok duyuran bu evler, kendi yaşam alanını yaratmak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasına girmeye başlıyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here