Bursa’nın sevimli mi sevimli bir sahil kasabası Trilye. Mudanya ilçesine 11 km uzaklıkta yer alan bu kasaba eski bir Rum yerleşimi olarak biliniyor. Tarihi antik çağlara kadar uzanan ve tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başaran Trilye bir efsaneye göre adını üç papazdan alıyor.

İznik’te gerçekleşen Hristiyanlık’ın ilk konsili sırasında muhalif olan üç din adamı Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Sotiri aforoz edilmiş. Müritleriyle birlikte İznik’i terk etmek zorunda kalan bu üç din adamı Trilye’nin bulunduğu yere yerleşmiş. Bu yerde daha sonra Rumca ‘üç papaz’ anlamına gelen ‘Tri ilya’ olarak anılmaya başlamış.

Trilye-Nerede

1330’dan itibaren Osmanlı egemenliğine giren beldede 19.yüzyılın sonlarına kadar Türkler ve Rumlar bir arada yaşıyordu. Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşen Nüfus mübadelesinden sonra bölgedeki bütün Rumlar Yunanistan’a gönderildi. Trilyeli Rumlar Yunanistan’da aynı isimde bir köy kurdu. Onların bıraktıkları evlere de Yunanistan’dan gelen mübadil Türkler yerleştirildi.

  1. yüzyılın başında 19 yağhane, 7 kilise, 3 okul, 2 hamam ve 1 camiye sahip olan Trilye’de bu yapılardan bir kısmı günümüzde hala ayakta duruyor. Kültür varlıkları yanında zeytini ile de oldukça ünlü olan bu belde, özellikle günübirlik gezilerin vazgeçilmezleri arasında.

Trilye Gezilecek Yerler

1. Kemerli Kilise

Kemerli Kilise

Kemerli Kilise, Trilye’nin önemli kutsal yapılarından biri. Yunan haçı şeklinde tasarlanmış olan kilisenin, Hz. Meryem’e adandığı biliniyor. Eski sakinleri arasında Panagia Pontobasilissa olarak tanınan Kemerli Kilise’nin 13. yüzyılda yapıldığı kabul ediliyor. Dört büyük meleği tasvir eden fresklere sahip kilisenin, dünyada duvarına resim yapılan ilk kilise olduğu söylentiler arasında. Bu nedenle Hristiyan aleminde büyük önem taşıyan kilise günümüzde İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’nin Bursa Metropolitliği’ne atadığı Elpidophoros Lambriniadis tarafından satın alındı. Restorasyondan sonra kilise olarak hizmet vermeye devam edecek.

2. Dündar Evi

Dundar-Evi-Trilye

Dündar Evi, Trilye’nin Rum sakinlerinden kalan yapılarından biri. Eskiden Aziz Yuhanna Kilisesi olarak bilinen bu yapının üçüncü yüzyıldan kaldığı düşünülüyor. 3 kata sahip yapı Rumlar’ın bölgeyi terk etmesinin ardından özel mülkiyet olarak kullanılmaya başlanmış. Bu eski kilise binası günümüzde 3 ailenin yaşam alanı olarak kullanılıyor.

3. Taş Mektep

Tas-Mektep-Trilye

Trilye’nin en görkemli yapılarından biri olan Taş Mektep, İskele Caddesi’nin batısındaki tepede konumlanıyor. Abdülmecid Dönemi’nde gerçekleştirilen reformlar sayesinde bir papaz okulu olarak inşa edilen yap,ı neo-klasik tarzda tasarlandı. 695 metrekarelik bir alana yayılan okul Rumların Trilye’yi terk etmelerinden sonra öksüz, yetim ve şehit çocukları Dar-ül eytam (Öksüz Yurdu) olarak kullanıldı. Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un da eğitim aldığı okul 1988 yılında Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından boşaltıldı. Bina günümüzde kapsamlı bir restorasyona ihtiyaç duyuyor.

4. Fatih Camii ve Osmanlı Hamamı

Fatih-Camii-Trilye

Bizans günümüze kadar ulaşan yapılarından biri olan Fatih Camii, eski adıyla Hagios Stephanos olarak biliniyor. Yapı Rumlar’ın Trilye’yi terketmesinin ardından bir minare ve mihrap eklenerek bir camiye dönüştürülmüş. Fatih Cami yanında yer alan Osmanlı Hamamı ise Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış.

5. Medikion Manastırı

Agios Sergios Manastırı ismiyle de anılan Medikion Manastırı, Trilye’den Eşkel Limanı’na giden karayolu üzerinde bulunuyor. 8. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen manastırın kuzeybatısında bir Rum mezarlığı bulunuyor. 11. yüzyılda şimdiki adını alan manastırın yalnızca duvarları ağırlığı 200 kiloyu bulan kapıları günümüze ulaşabilmiş.

6. Aya Yani Manastırı

Yunan haçı şeklinde tasarlanmış olan Aya Yani Manastırı Trilye’ye 5 km uzakta olan bir noktada konumlanıyor. Kilisenin 709 yılında kurulduğu ve adını papaz Aya Yani’den aldığı rivayet ediliyor.1922 yılına kadar faaliyet gösteren Aya Yani Manastırı günümüzde harap halde bulunuyor.

Bizans Dönemi’nden kalmış tarihi yapıları, ahşap ve kerpiçten yapılmış Rum mimarisini yansıtan evleri, mis gibi ev yapımı ürünlerin satıldığı dükkanları ve muhteşem balık restoranlarıyla Trilye, keşfetmenizi bekliyor!

1 YORUM

  1. Evler ve renklerin uyumu harika! Ben bu sokaklarda hiç sıkılmadan saatlerce dolaşırım 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here