Roma’nın sokakları dikkat ederseniz hep tek bir meydana çıkıyor ve bunlara piazzas deniyor. Bu piazzas denilen yerler genelde mimari harikaları sebebiyle turistlerin de ilgi odağı. Bernini tarafından yapılmış garip bir fil heykelinin bulunduğu Piazza della Minerva’yı ziyaret edebilirsiniz.

Piazza Colonna, İtalyan hükümetinin toplandığı yerdir. Bu piazzaların çoğunda meydan olduğunu belirten muhteşem çeşmeler bulunur. Bunlardan en meşhurlarından biri de Trevi Çeşmesi‘dir.

Trevi Cesmesi Roma Trevi

Denizkabuğu şeklinde olan bizlerin daha çok Aşk Çeşmesi olarak adlandırdığı Trevi Çeşmesi’nin özelliği havuzunun şahane heykellerle süslü oluşu. Çeşmenin üzerinde bulunan temel figür olan Poseidon’un solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) ile çeşmeye adı verilen iyi kalpli bakire kız bulunuyor. Poseidon ise denizden çıkan kanatlı atların çektiği bir at arabasını sürmekte.

Mimari yapı ve heykellerin zarif biçimde kaynaştığı Trevi’nin bir diğer özelliği ise ziyaretçilerin dilek dileyip bozuk para atması. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Etrafı gece saatlerinde çok hareketli olan çeşmeden toplanan paralar ise sosyal yardımlara bağışlanıyormuş.

Trevi Cesmesi Roma Gece

Yapısal olarak başyapıt niteliğindeki bu çeşme bir zamanlar standart bir çeşmeyken Hollywood sineması “La Dolce Vita” ve “Three coins in the Fountain” gibi filmleri burada çekmesi sayesinde birden İtalya’nın en meşhur çeşmesi oluverdi. Şimdilerde ise hem yerli hem de yabancı halkın filmlerdeki gibi gerçek aşkı bulmak için bolca ziyaret ettiği bir yer oldu.

Trevi çeşmesini görmek için en güzel zaman gece. Özenle yerleştirilmiş ışıklandırması sayesinde deniz tanrısı Neptün’ün savaş arabası üzerinde güçlü ve usta duruşuyla size yansımasını görebilirsiniz. Yerel halk denizlerin bir sakin bir hiddetli oluşunun çeşme üzerinde de görülebildiğini düşünüyor.

Trevi Cesmesi Roma Gece

Adres: Piazza di Trevi, Roma
Ulaşım: 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 No’lu otobüsler, “Barberini” metro durağı
Yakın yerler: Navona Meydanı, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Roma Forumu

Trevi Çeşmesi klasik Roma ve bugünün sürekli gelişen yeni Roma’nın bir temsilini oluşturuyor. Roma’ya gelirseniz bu yüzden Roma gezilecek yerler arasında yer alan şapeli mutlaka görün. buraya da bir uğrayın. Tatilinizi sonlandırmadan önce Quirinale bölgesine gidip Trevi çeşmesine de birkaç kuruş atmayı unutmayın. En basit tanımıyla, etrafı saran büyü, aşk ve umut ile dolup taşacaksınız.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here