İsmini Tiber Nehri’nin diğer tarafında olması konumundan alan ve Roma şehir merkezinden bu nehirle ayrılan Trastevere Bölgesi, Vatikan’ın güneyinde yer alıyor. Nehrin diğer tarafına geçenlerin hayran kaldıkları, şahane yerel pizza ve pastaları, şarapları, birbirinden şirin kafeleri, mikro birahanelerle dolu Arnavut kaldırımlı sokakları, sarmaşık kaplı tavernalarıyla hem bohem hem de oldukça estetik bir semt.

Trastevere, Roma

Trastevere, Roma

Yerel roma halkının sıcaklığı, manavı, kasabı, çiçekçisi, şarküterisiyle bir yandan küçük sıradan bir mahalleyi, diğer yanda kafeleri, restoranları, barları, kitap kafeleri, entelektüel ortamları ve butikleriyle son derece havalı ve turistik bir bölge. Tek tek baktığınızda eşsiz görünen binaların bir araya gelişlerindeki kusursuz bütünlük Trastevere’yi, Roma’nın en özel yeri kılıyor.

Labirent gibi dar sokakları, renkli evleri, taş sokakları ve yaşam enerjisiyle sizi içine çekecek olan Trastevere’nin Santa Maria isimli küçük bir meydanı bulunuyor. Roma’daki en eski kiliselerden biri Santa Maria Kilisesi ve Gianicolo Tepesi gezilecek yerler arasında. Bununla birlikte Pazar günü yolunuz düşerse Porte Portese’de, sabah 6 gibi kurulan bitpazarının tezgâhları öğlen 2’ye kadar açık kalıyor.

Trastevere, Roma

Pek çok Roma ziyaretçisinin es geçtiği Trastevere’yi görmeden kentten ayrılmayın. Roma’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Adres: Trastevere, 00153 Roma
Ulaşım:
62, 116 ve 117 No’lu otobüsler, 8 ve 3 No’lu Tramvay hatları, Termini’den H otobüsü
Yakın yerler:
Tiber Nehri, Vatikan, Pantheon

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here