Trajan Forum‘u, MS ilk yüzyılın başlarında Apollodorus tarafından tasarlanmış Roma’ya ait anıtlardan bir diğeri ve imparatorluk forumları arasındaki en yakın tarihli olanı. Şu an ki görünümü Benito Mussolini’nin 1930 yıllarında ki etkisi yüzünden orjinalinden oldukça farklı bir durumda.

Roma imparatoru Trajan M.S. 106 yılında Dacia’yı fethettikten sonra savaş ganimetlerini kendi adına bir forum yapmak için kullanmaya karar vermiş. Yapım aşamasında görevlendirdiği mimar ise Appollodorus olmuş ve o zamanın şartları göz önüne alınınca oldukça kısa bir süre içinde M.S. 112 yılında açılışı yapılmış. Açılmasından bir yıl kadar sonra da yapıyı tamamlayacak ve uygun bir sütun sonradan eklenmiş.

Trajan Forum, Roma

Kompleksin hazırlanması sürecinde oldukça yoğun bir kazı çalışması gerektiğinden Capitoline ve Quirinal Tepeleri bundan zarar görmeye başlamış ve sonucunda diğer imparatorluk forumlarının da bulunduğu vadi kapanmak zorunda kalmış.

180 metreye 110 metre olan meydanın iki tarafında yarı dairesel iki cumba ve ana meydanda sütunlar ve kemerler bulunuyormuş. Forum’un girişinde, 6 atlı savaş arabasının üzerinde Trajan’ın zaferini simgeleyen bir ark bulunuyor. Tam karşısında ise imparatorun at üzerinde bir heykelinin bulunduğu Ulpia Bazilikası yer alıyor. Bütün bu bölgenin yapımında mermer ve kaldırım taşları kullanılmış.

Trajan Forum, Roma

Ana meydanın etrafında marketler, bazilikaya yakın olan kuzey kısmında bir başka meydan ve yine Trajan’ın şerefine yapılmış bir tapınağın yer aldığı meydanda, Ulpia Bazilikası’nın her iki tarafında da kütüphaneler bulunuyor. Roma geleneklerinden olan Latince yazılmış birçok doküman burada yer alıyormuş. Tam aralarında ise 30 metrelik Trajan sütunu mevcut.

Dördüncü yüzyıl imparatoru Constantius II, şehri ziyarete geldiğinde çok memnun kalmış, bilhassa Trajan heykelinden çok etkilenmiş. Çağdaş Roma tarihçisi Ammianus Mercellinus’un anlatımına göre gördükleri karşısında hayretler içinde kalmış ve forumu inceledikten sonra “bu kadar olağanüstü bir yapı asla bir daha yapılamaz” demiş.

Trajan'ın Sütunu, Roma

Forum, imparatorluğun çökşüyle birlikte giderek harabeye dönmüş ve 9. Yüzyılda mermerleri başka yerlerde kullanılmak üzere sistematik bir şekilde sökülmüş. Buna rağmen kaldırımlar onarılmış ve meydan orta çağın başlarına kadar halkın kullanımında kalmış.

Mussolini’nin 1933’te yapımını başlattığı Via dei Fori Imperiali Binası kapsamında yapılan şehir düzenlemelerine Ulpia Bazilikası’nın bazı sütunları da dahil edilmişti. Trajan’ın sütunu halen iyi bir halde fakat sürekli kirlilik ve yolların yarattığı trafik yüzünden forum bozulma tehlikesiyle karşı karşıya durumda. Roma’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here