Her tatil takviminde trafiğe çıkan kişi sayısının artması ile beraber trafik kazalarında da artış yaşanıyor. Resmi tatiller, bayramlar ve özel günlerde yaşanan yoğunluk kazalara davetiye çıkarıyor. Tüm bu yoğunluğa rağmen trafikte güvenli seyahat basit önlemlerle sağlanabiliyor.

Kazaları azaltmayı ve trafikte bilinçli bireyleri artırmayı hedefleyen Trafikte Sorumluluk Hareketi, güvenli ve kazasız yolculuk yapmak için önerileri sıraladı. Trafiğin yoğun olduğu dönemde yola çıkacak araç sürücülerinin güvenli seyahat yapmaları için olmazsa olmazları içeren uyarılar hayat kurtarıyor.

Trafik Guvenli Seyahat

İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak adına hayat kurtaran bu 10 basit önleme birlikte bakalım.

Güvenli Seyahat İçin 10 Basit Önlem

1. Araç bakımının, muayenesinin ve seyahat öncesi temel kontrollerin yapılmış olması. (Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri vb. kontrolü; ilkyardım çantası, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması)

2. Başta emniyet kemerlerinin bağlanması olmak üzere trafiğe çıkmadan, doğru ve güvenli sürüşle ilgili hazırlıklarının tamamlanması. (Koltuk, ayna ayarları, eşyaların sabitlenmesi v.b)

3. Aracın, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanılması.

4. Toplam 8 saatten fazla araç kullanılmaması, 2 saatte bir 15 dakikalık mola verilmesi.

5. Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterilmesi.

Emniyet kemerini mutlaka takalım

6. Araç kullanıcısının seyir sırasında kesinlikle cep telefonu kullanmaması.

7. Aracın sakin bir şekilde kullanılması, olası diğer sürücü hatalarına karşılık verme eğilimi gösterilmemesi.

8. Araç kullanıcılarının yolculuğa hazır fiziki duruma sahip olması. (Dinlenmiş, rehavet sağlayıcı ilaç/alkol v.s almamış olması)

9. Gece yolculuklarının görüş zafiyetini artırdığı için mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi.

10. Herhangi bir kazaya karışılması ve rastlanması durumunda, öncelikle çevre ve kişi emniyetinin alınması, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirlerin alınması.

Gece-Surus-Guvenlik

Bu 10 maddelik basit uyarıların dışında özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehirlerarası yollarda trafikte seyahat güvenliği açısından daha da dikkatli davranmak gerekiyor.

Dikkatli ve kurallara uyarak gerçekleştireceğimiz yolculuğun kendimiz ve sevdiklerimiz dışında trafikteki tüm bireylerin güvenliği için önemli olduğunu unutmamak hayati önem taşıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here