Trafalgar Meydanı (Trafalgar Square), Londra’nın Westminster kasabasında ve önceleri Charing Cross adı verilen bölgenin sınırında bulunuyor. Halka açık ve turistlerin çokça ilgisini çeken bir mekan.

Meydanın tam ortasında Nelsons sütununu koruyan dört aslan heykeli bulunuyor. Bu sütun Trafalgar İngiliz donanması koramiral Horatio Nelson adına yapılmıştır. Meydanı süsleyen birçok heykel ve çeşmeler var. Sürekli farklı modern sanat gösterimlerinin yapıldığı tarihi bir taş platform da yine bu meydanın en meşhur özelliklerinden biri.

Trafalgar Meydanı, Londra

Londra gezilecek yerler arasındaki meydanın içinde politik gösterilerinde bulunduğu birçok farklı organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. En meşhuru ise 31 Aralık tarihinde yapılan yeni yıl kutlamaları.

Meydan ismini 1805 yılında yapılan Trafalgar savaşından alıyor. Napolyon savaşlarında İngiliz donanmasının Fransız donanmasına karşı aldığı bir savaş. Orijinal adı Kral William IV meydanıydı fakat George Ledwell Taylor tarafından ikna edilen kral kendi ismi yerine savaşın ismi olarak değiştirilmesine karar verdi. George Taylor İngiliz donanmasıyla bağlantıları olan ve Londra’da arazi sahibi bir mimardı. Meydan’ın doğu tarafına birkaç blok bina inşa etti ve sonunda Morley’s Hotel’e ev sahipliği yaptı.

Trafalgar Meydanı, Londra

Meydan 1820’lerde Kral George IV’ın talimatıyla başka bir mimar John Nash tarafından tekrar dizayn edildi. 20 yıl sonrasında meşhur İngiliz tasarımcı Charles Berry tarafından tekrar tasarlandı. Bu tasarım şu anki görünümünü almasında en önemli rolü oynamıştır. Fikirlerinden bazıları kuzey teras bölümüne merdiven eklenmesi ve iki tane havuzlu çeşme koyulmasıydı.

Meydanın üç bölgesinden Westminster denetiminde bulunan yollar geçiyor. Kuzeyde Ulusal Galeri’nin önü bahsi geçen teras. Caddeler Londra’dan Bristol’e kadar uzanan A4 yoluna bağlanıyor. St. Martin kilisesi meydanın doğusunda bulunuyor. Bu kilise aynı zamanda “Kapıları her zaman açık olan kilise” olarak da bilinir ve muhtemelen Londra’da katedral olmayan en meşhur kilise.

Trafalgar Meydanı, Londra

Meydan büyük bir alışveriş merkeziyle birleşik ve bu merkezin önündeki yol Buckingham sarayına kadar devam ediyor. Alışveriş merkezine giriş Amirallik Kemeri’nin bulunduğu bölgeden yapılıyor. Bu kemer eskiden devlet dairelerine ev sahipliği yapmaktaydı ancak 2012 yılı itibariyle lüks bir otel’e dönüştürülmüş durumda. Güneyde bulunan Whitehall yolu meydandan Chelsea’ye kadar uzanıyor. Yine meydanın güneyinde bulunan bir başka bina da İngiltere’yle diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü Güney Afrika elçiliği. Tam karşısında ise Kanada elçiliği bulunuyor.

Heykeller

Meydanın kuzey tarafında Sir Charles Wheeler tarafından yapılan Lord Jellicoe, William MacMillan tarafından yapılan Lord Beatty ve Franta Belsky tarafından yapılan Lord Cunningham heykelleri bulunuyor. Tasvirleri yapılan bu üç kişi İngiliz donanmasında amirallik yapmış.

Statue of Charles, Londra
Statue of Charles, Londra

1633 yılında yapılan ancak 1678 yılından beri bulunan, Hubert Le Sueur tarafından yapılan Kral Charles I’ı bir at üzerinde tasvir eden bronz heykel “Statue of Charles” adını almış.

Çeşmeler

Trafalgar Meydanı, Londra

Meydanın doğu ve batısında olmak üzere Lord Beatty ve Lord Jellicoe anısına iki çeşme bulunuyor. İkisi de 1930’ların sonlarında Edwin Lutyens tarafından tasarlanmış ve o zamanın parasıyla 100 bin dolardan yüksek bir paraya mal olmuş. Günümüzde ise bu çeşmeler LED aydınlatmalar eklenerek gece görülmeye değer bir görüntü sergilemesi sağlanmış.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here