Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde, Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer alıyor. Giresun, Gümüşhane ve Rize ile komşu olan Trabzon, bölgenin Samsun’dan sonra ikinci büyük kenti.

Karadeniz denince ilk akla gelen şehir olan Trabzon, tertemiz havası, yaylaları, kaplıcaları, dünyaca ünlü Ayder Balı, rafting tutkunlarının bir numarası Fırtına Deresi, Hristiyanlar için çok önemli bir yapı olan Sümela Manastırı ve güzeller güzeli Uzungöl’ü ile Trabzon cennet kelimesinin karşılığı.

Trabzon-Gezilecek-Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

1. Uzungöl

Uzungol-Trabzon

Uzungöl, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuş, sık ormanları ve doğal güzelliğiyle Trabzon’un simgesi. Tam bir tabiat harikası olan Uzungöl, doğaseverler için doğa yürüyüşü, bisiklet turları, kamp yapma imkanlarının yanı sıra, çevredeki pek çok turistik tesis sayesinde bungalovdan beş yıldızlı konaklamaya dek her türlü seçeneğin bulunduğu bir yer. Yılın neredeyse her mevsimi yağış alan Uzungöl, Trabzon kent merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

2. Ayder Yaylası

Ayder-Trabzon

Ayder Yaylası, Rize’nin gözbebeği eşsiz doğal güzelliği. Deniz seviyesinden 1358 metre yükseklikte bulunan ve dev çam ağaçlarıyla çevrili olan Ayder’de, yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Trabzon’a gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bu güzel yayla doğasıyla eşsiz. Karadeniz’le Fırtına Deresi’nin birleştiği noktadan dereyi takip ederek güneye doğru devam ettiğinizde ulaşabileceğiniz yaylanın etrafında küçük şelaleler, türkülere konu olmuş dereler, bin bir çeşit çiçek ve bitki faunası bulunuyor. Yaylanın ilerisindeki ormanlık bölge ise, dünyada Bal Ormanları olarak tanınan ve yine dünyaca ünlü Ayder Balı’nın kaynağı olan çiçeklere ev sahipliği yapıyor. Ayder Yaylası, yalnızca doğal güzelliğiyle değil şifalı havası ve sularıyla da yeryüzündeki cennet olarak kabul edildiğinden, Şifa Yaylası olarak da biliniyor.

3. Ayder Kaplıcaları

Ayder Kaplıcaları, Türkiye’nin en önemli kaplıcalarından biri. 260 metre derinlikten çıkan 50 derece sıcaklığındaki suları, onlarca çeşit hastalığa şifa olan Ayder Kaplıcaları’nın suyu, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarla da tescillenmiş. Özellikle romatizma ve kireçleme gibi eklem hastalıklarının yanı sıra, sinir, sindirim ve dolaşım sistemi hastalıkları, sedef hastalığı ve sivilce gibi cilt sorunlarında da tedavi edici özelliğe sahip.

4. Trabzon yaylaları

Muazzam güzellikteki yaylalara ev sahipliği yapan Trabzon’da en çok ziyaret edilenler arasında Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası, Sera Gölü Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası, Maçka-Kiraz Yaylası ilk sıralarda geliyor. Bunlarla birlikte zamanınız varsa Maçka-Şolma Yaylası, Maçka-Çakırgöl Yaylası, Karadağ Yaylası, Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları, Tonya-Erikbeli Yaylası, Sazalanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Kadırga Yaylası, Çatma Obası Yaylası, Mızraklı Su ve Düzköy (Haçka Obası) Yaylası’nı da mutlaka ziyaret edin.

5. Sümela Manastırı

Sumela-Manastiri-Trabzon

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan, muhteşem manzarası, ilginç hikayesi, Hristiyanlık tarihindeki önemi ve konumuyla göz kamaştıran bir yapı. Trabzon’un en nadide yapılarından biri olan Sümela, MS 365-395 yılları arasında, sarp kayalar üzerine kurulmuş. Halk arasında Meryem Ana olarak da bilinen ve kentin simge yapılarından biri olan manastır, müze olarak ziyaret edilebildiği gibi zaman zaman da düzenlenen ayinlere sahne oluyor.

6. Trabzon Kalesi

Trabzon-Kalesi

Trabzon Kalesi, Trabzon’u kuş bakışı seyredebileceğiniz, kentin en yüksek tepesinde yer alıyor. Denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesi, hem yeşil, hem kent, hem de hırçın dalgaları panoramik bir karede izleyebileceğiniz tek adres. Yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşan yapının bir tarafı deniz, bir tarafı yeşilliklerle çevrili. Milattan sonra beşinci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapı, Roma ve Osmanlı dönemi boyunca büyük bir bölümü ayakta kalmayı başarmış tarihi bir yapı.

7. Ayasofya Müzesi

Ayasofya-Trabzon

Ayasofya Müzesi, 1250-1260 yılları arasında, Trabzon İmparatorluğu döneminde kilise olarak yaptırılmışsa da sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan bir yapı. Günümüzde müze olarak hizmet veren Ayasofya Müzesi, kentteki Genç Bizans eserleri yapıları arasında en dikkat çekici olanı. Yüksek kubbesi ve freskleriyle dikkat çeken yapı Trabzon’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

8. Atatürk Köşkü Müzesi

Ataturk-Kosku-Trabzon

Atatürk Köşkü Müzesi, Trabzon’a hâkim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alıyor. Kostantin Kabayanidis tarafından 1890’da yazlık olarak yaptırılan ve gösterişli bir köşk olan yapı, aynı zamanda Atatürk’ün 1924’te Trabzon’a geldiğinde iki gece konakladığı yer. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapıda sergilene eserler arasında, on dokuz ila yirminci yüzyıla ait, mobilyalar, porselenler ve halıların yanı sıra, Atatürk’e ait tablolardan oluşan Etnografik nitelikli 344 adet eser de bulunuyor. Haftanın yedi günü ziyarete açık olan müzeye, Atatürk Alanı’ndan her yarım saatte bir kalkan otobüslerle ulaşım mümkün.

9. Trabzon Müzesi 

Trabzon Müzesi olarak düzenlenen Kostaki Konağı, Trabzon şehir merkezindeki Zeytinlik Caddesi’nde yer alıyor. 1900’lerin başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılan konağın Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınması ile milli mücadele yıllarında karargâh binası olarak kullanılmış. Günümüzde müze olarak hizmet veren kalem işlemeli yapıda, alt kat Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin kat Konak Teşhiri, birinci kat Etnoğrafik Eserler Seksiyonu ve asma kat da İdari Bölüm olarak düzenlenmiş.

10. Boztepe

Boztepe, Trabzon’u ve tüm Karadeniz’i kentin en yüksek tepesinden panoramik olarak izleyebileceğiniz şirin bir tepe. Teleferikle ulaşabileceğiniz Boztepe, aynı zamanda Trabzon’un çatısı olarak da biliniyor. Dilerseniz şahane fotoğraf kareleri alabileceğiniz tepede enfes bir Karadeniz çayı içebilir, burada yer alan ufak seyir teraslarında organik bir kahvaltı yapabilirsiniz.

11. Bedesten

Bedesten, Trabzon şehir merkezinde yer alan, kentin en eski yapılarından biri. Tek kubbeli olan yapı, Türk Bedestenleri içerisinde tek kubbeli tek örnek olarak biliniyor. Çarşı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan yapının tarihi kesin olmamakla birlikte on birinci yüzyılda Ceneviz yapısı olduğu ve Osmanlı’nın Trabzon’u fethiyle Bedesten haline getirilmiş.

12. Çal Mağarası

Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul ediliyor. İçinden küçük bir derenin geçtiği mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunuyor. Trabzon’a bağlı Düzköy İlçesi’nin beş kilometre güneybatısında, denizden 1050 metre yükseklikteki Çalköy Beldesi sınırları içerisinde yer alan mağaranın, sekiz milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülüyor. İçerisindeki yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolunun da bulunduğu Çal Mağarası’nın astım ve sinüzit gibi hastalıklara şifa kaynağı olduğu söyleniyor.

13. Maçka

Maçka, Trabzon’un en önemli ve tarihi ilçelerinden biri. Trabzon, Gümüşhane, Erzurum karayolu üzerinde bulunan ve tarih boyuna önemli bir konuma sahip olan Maçka’nın etrafı çam ormanlarıyla kaplı. Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetlerini yaşayan ilçe, 1916’da Rus işgaline uğramış. Gümüşhane karayolu üzerinde, çam ormanları arasında yer alan Vazelon Manastırı, Kuştul Köyü’nde vadiye hâkim bir tepe üzerinde kurulu olan Kuştul Manastırı, Altındere Vadisi Milli Parkı, Lapazan Yaylası ve Peristera Manastırı başlıca gezilecek yerlerinden.

Lapazan Yaylası

Lapazan Yaylası, Maçka’da yer alan, kültürü ve doğası tamamen korunmuş, denizden yüksekliği iki bin metrenin üzerinde olan bir cennet. Alt yapısı olmayan Laplazan’a gelmeyi düşünüyorsanız, uyku setleri ve yiyecek-içecek gibi ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Çakırgöl, Sultanmurat ve Sazalan Yaylaları’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Maçka Yaylaları

Maçka yaylalarının başını, ilçe merkezine merkeze 22 kilometre uzaklıktaki çam ormanları ile çevrilmiş, soğuk suyu düz çimenleri ve çeşitli kokulu çiçekleri ile nefis bir doğaya sahip olan Şolma Yaylası çekiyor. Maçka’da görebileceğiniz diğer yaylalar ise, Kiraz Yaylası, Kulindağı Yaylası ve Maura Yaylası. Her yıl 7 Temmuz günü çevre yaylalar ve köylerden gelenlerle Soğuksu Şenlikleri’nin kutlandığı yayla ise Lişer Yaylası.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı, Maçka’ya 8 kilometre uzaklıktaki Gümüşhane karayolu üzerinde çam ormanları arasında yer alan ve Sümela Manastırı’ndan farklı olarak içerisinde mağaralar ve ayazma barındıran bir yapı. Kuruluş tarihi ve kurucu belli olmayan manastırın, MS 270-317 arasında yapıldığı tahmin ediliyor.

Kuştul Manastırı ve Peristera Manastırı

Kuştul Manastırı, Maçka’nın Esiroğlu Beldesi Kuştul Köyü’nde bulunuyor. Vadiye hâkim bir tepe üzerinde kurulan yapı dışında, tarihi 1400 yıl öncesine uzanan Peristera Manastırı ise, Sümela gibi yine zor bir rotaya sahip.

14. Çaykara

Çaykara, Trabzon’un gölleri ve şifalı sularıyla ünlü olduğu kadar, ilin önemli turistik yerlerinden Taşkıran ve Uzungöl’ü de içerisinde barındıran bir başka ilçesi. Şelale ve gölleri ile görülmeye değer bir yerleşim olan Çaykara, ayrıca deri hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen kaplıcasıyla da ünlü. Çaykara, Trabzon kent merkezin 75 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çaykara Sultan Murat Yaylası, Uzungöl ve Limonsuyu Yaylası, Çaykara’nın başlıca gezilecek yerlerinden.

15. Akçaabat

Akçaabat, Trabzon’un Roma İmparatorluğu’ndan sonra Osmanlı hakimiyetine geçen ve I. Dünya Savaşı’nda Rus işgaline uğrayan ilçesi. Trabzon şehir merkezinden 13 kilometre batıda, Maçka’nın da kuzeyinde yer alan ilçe, kentin nüfusu ile en büyük ilçesi. Köftesi ve horonuyla meşhur olan Akçaabat’a gitmişken, Sera Gölü’ne de mutlaka uğrayın.

Trabzon’a nasıl gidilir?

Trabzon’a ulaşım için havayolu ve karayolu seçenekleri var. Trabzon’a Türkiye’nin birçok şehrinden ve bazı Avrupa ülkelerinden direkt uçak seferi bulunuyor. Şehir merkezine altı kilometre mesafede bulunan Trabzon Havalimanı sahil kenarında ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampüsü’ne yalnızca beş dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım taksi, otobüs, dolmuş ve Havaş araçları ile sağlanıyor. Dilerseniz çevre ilçelere ulaşım için araç kiralayabilirsiniz. Diğer yandan, Trabzon Havalimanı Rize, Giresun gibi yakın şehirlerden de yolcu taşıdığı için bu illere de Havaş servisleri ile ulaşmanız mümkün.

Karayolu ile Trabzon, İstanbul’a 1063 kilometre mesafede ve yaklaşık 13 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Ankara’ya ise 736 kilometre mesafede ve yaklaşık 10 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Trabzon’a Gümüşhane-Bayburt-Erzurum; Giresun-Ordu-Samsun-Ankara ve İstanbul istikameti olmak üzere üç karayolu ağı ile ulaşabilirsiniz. Bunların dışında pek çok kent merkezinden Trabzon’a düzenlenen otobüs seferleriyle de ulaşım mümkün.

Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında kurulu olan kent, tarihi İpek Yolu üzerindeki, Avrupa ile Asya arasında yer alan önemli duraklardan biri. Kültürel, tarihi birçok mimari yapının bulunduğu Trabzon, yerel lezzetleri ve kendine has kültürü ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here