Akdeniz’in saklı cenneti olarak bilinen Tisan, Silifke’nin Yeşilovacık ilçesinde dağların ardında saklı bir yarımada. Bu adaya virajlı yüksek bir tepe aşılarak ulaşılıyor ancak daha yoldayken değdiğini anlayacaksınız. Sağınızda çam ağaçlarının olduğu orman solunuzda sahil kenarındaki beyaz evleriyle Bodrum’u andıran Tisan Koyu’nun kuşbakışı manzarası sizi adeta büyülüyor. Hem bir an önce aşağıya inmek hem de durup dakikalarca bu manzarayı seyretmek istiyorsunuz.

Maviyle yeşilin buluştuğu bu muhteşem koyun Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle oradan uçan bir albay tarafından keşfedildiği söyleniyor. Daha sonra bölgeyi gezen albay arkadaşlarıyla Tisan Yapı Kooperatifi kurarak 1976 yılında bir site inşa ediyor ve tatil bölgesi olan yarımada da adını bu kooperatiften alıyor.

Tisan

Zamanla yazlıkların çoğaldığı Tisan berrak suyu ve sakinliğiyle Ankara başta olmak üzere değişik kentlerden ve yurt dışından gelen tatilcilerin vazgeçilmez adresi oluyor.

Yarımdada doğu ve batı olmak üzere beyaz kumlu, turkuaz renkli iki koy ve doğuya bakan koyun karşısında, tatilcilerin yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki de ada yer alıyor.

Tisan Koyu

Yarımada doğal güzelliği kadar tarihi kalıntılarıyla da dikkat çekiyor. Bazı kaynaklara göre, yarımadanın geçmişi milattan önce 7. yüzyılda kurulan bir Yunan kolonisi olan Aphrodisias’a kadar uzanıyor.

Buna göre Tisan bölgesi aynı zamanda tanrıça Afrodit’e adanan anlamına gelen antik Aphrodisias (benzer isimle Aydın’da da bir yerleşim olduğundan karıştırılmaması için Kilikya Afrodisiası olarak da biliniyor) yerleşiminin de bulunduğu tarihi bir bölge.

Tisan, Silifke

Bugün Tisan adıyla bilinen Aphrodisias antik kenti, beldenin denize uzanan burnunda yer alıyor ve kaynaklara göre doğu ve batı olmak üzere iki limanı varmış. Aphrodisias Doğu Koyu’nun Güneydoğusunda, denizden 7 m yükseklikte, kıyıya 3 m mesafede, M.Ö. 7. yüzyılda yapılıp, M.S. 4. Yüzyılda kiliseye çevrilen mabet bulunuyor.

Bu kiliseden günümüze, haç rölyefli bazı mermer sütunlar, sütün başlıkları, iki sarkofaj ile kitabeli dört adet muhteşem mozaik taban günümüze sağlam olarak ulaşmış. Bu mozaikler tahrip olmaları için kumla örtülmüş.

Tisan Adası

Tisan’da konaklamak isteyenler için kiralık evlerin bulunduğu yarımada, Taşucu  günübirlik tekne ve yat turlarının da uğradığı noktalardan birisi. Yarımadanın karşısındaki Dana Adası’na ve birçok güzel koya da uğrayan bu tekne turlarını denemeden ve balıklarla birlikte yüzmeden dönmeyin. Mersin Taşucu tekne turları için önerimiz ise Göktuğ Yatçılık.

Tisan Nasil Gidilir

Tisan Aphrodisias’a nasıl gidilir

Mersin-Antalya karayolunda, Silifke’ye 31 km mesafede Yeşilovacık Mahallesi’nde bulunan Tisan’a özel aracınızla ulaşmanız mümkün.

6 YORUMLAR

  1. Türkiye’de bizim bilmediğimiz ne kadar çok saklı cennet varmış. Her gördüğümde daha çok şaşırıyorum. Fotoğraflara bakınca eski balıkçı kasabalarına benzettim burayı da. Eline sağlık. 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here