Tiergarten, Berlin’in aynı adı taşıyan bölgesinde bulunan kentin en popüler şehir parkı. 210 hektarlık bir alana yayılmış olan ve Almanya’nın en büyük kentsel bahçeleri arasında yer alan Tiergarten, büyüklük bakımından Münih‘teki Englischer Garten’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Kurulduğu dönemde av sahası olarak kullanılan ve 1830’dan itibaren modern bir şehir parkına dönüştürülen parkın, 1961-1989 yılları arasında doğu sınırları Berlin Duvarı ile bölünmüş.

Tiergarten, Berlin

Kentin kuzeyinde yer alan Moabit semtinde de aynı isimde bir park bulunduğundan bu parka Großer Tiergarten adı verilirken kuzeydeki daha küçük olanına ise Kleiner Tiergarten denmiş.

Kuzeybatı sınırında Hansaviertel Mahallesi ve güneybatı sınırında Berlin Zoolojik Bahçesi’nin yer aldığı Tiergarten, kuzeyinde Spree Nehri’yle sınır çiziyor.

Tiergarten, Berlin

Doğuda Brandenburg Kapısı’nda sona eren Straße des 17. Juni, parkın en büyük caddesini oluşturuyor. Diğer ana yolları ise Altonaer Straße, Spreeweg ve Hofjägeralleedir.

Parkın ortasında Großer Stern adı verilen Büyük Yıldız isimle meydanın ortasında ise Zafer Sütunu (Siegessäule) bulunuyor.

Tiergarten, Berlin

Brandenburg Kapısı dışında parkın yakınında bulunan önemli yapılar Sovyet Savaş Anıtı, Reichstag, Bundestag, yeni merkez demiryolu istasyonu ve güneydoğu sınırında Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ile Potsdamer Platz.

Tiergarten, Berlin

Tiergarten, Berlin

Adres: Strasse des 17 Juni, Berlin, Almanya

Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi Zoologischer Garten ise, dünyanın en fazla sayıda canlı türüne sahip bahçesi olarak yine Tiergarten’de yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here