Arap Yarımadası’nda batı ile doğuyu birleştiren, dünya kültürlerinin buluşma noktası Katar’ın başkenti Doha‘da nüfusun büyük çoğunluğu yabancılardan oluşuyor. Birbiri ardına geliştirilen gayrimenkul projeleriyle çekim merkezi özelliğini güçlendiren şehirde en dikkat çeken bölgelerden biri de The Pearl-Qatar.

Doha, henüz petrol bulunmadan önce inci avcılığı ve balıkçılıkla geçinen küçük bir kasabaydı. Asya’nın en büyük inci tüccarlarından olan Katar’ın zengin geçmişinde en az petrol kadar önemli bir yeri olan inci, The Pearl-Qatar projesine de ilham kaynağı olmuş durumda.

Katar devletinin yerel halka ücretsiz konut vermesi nedeniyle yabancıların kiracı olabileceği seçenekler sınırlı. Uzun yıllar boyunca yabancılara gayrimenkul satışı ülkede yasak kapsamındaydı. Bölgenin en büyük projelerinden The Pearl-Qatar, yabancıların gayrimenkul sorununu ortadan kaldıracak dev projelerden.

Doha’nın en yeni yüzü The Pearl-Qatar

The-Pearl-Qatar-Doha

Toplam yüzölçümü 4 milyon metrekareyi aşan yapay adalar topluluğu olan The Pearl-Qatar, şehir merkezinin kuzeyinde konumlanıyor. Ülke sınırları içerisinde yabancı uyrukluların mülk sahiplenebileceği ilk nokta olma özelliği taşıyan The Pearl’ün önümüzdeki 4-5 yıllık sürede tamamlanması bekleniyor.

Tam olarak tamamlandığında 18,831 konut ve 50,000 nüfusa ulaşacağı düşünülen bölge, 32 kilometreyi aşan kıyı şeridi ile Doha’nın en yeni çekim merkezi. United Development Company tarafından geliştirilen ve mimarlık şirketi Callison tarafından planlanan ada Doha’nın West Bay Lagünü‘nün 350 metre uzağında kurulu.

The-Pearl-Qatar

Projenin ilk kez duyurulduğu 2004 yılında maliyetin 2,5 milyar dolar civarında olacağı belirtilmişse de yeniden değerlemeler ve eklenen yeniliklerle projenin tamamlandığında 15 milyar dolara mal olacağı düşünülüyor.

The Pearl-Qatar projesi konut gelişiminde Arap, Akdeniz ve Avrupa kültüründen esintiler taşıyor. Proje içerisinde 10 farklı bölge yer alıyor. Porto Arabia (31 kule, 4.700 daire), Viva Bahriya Towers (29 kule), Qanat Quartier (31 bina, 977 konut), Abraj Quartier (7 kule), Medina Centrale (540 rezidans), inci şeklindeki tanıtım ofisi ve 9 özel ada öne çıkan yerlerden.

Pearl, Katar

Doha-The-Pearl-Qatar

Geniş kanal sistemi, yaya dostu meydanları, plazaları, sahili ve alışveriş merkeziyle Qanat Quartier, 2012 yılından bu yana yaşamın devam ettiği bir bölüm.

Venedik’ten esinlenilerek hayata geçirilen bu bölgede Venedik’in Rialto Köprüsü’nün bir kopyası da dahil olmak üzere 15 köprü, 200 mağaza, 200 bağlama kapasiteli yat limanı, 1,135 araçlık otopark ve Kempinski Resort and Spa Hotel konuklarını ağırlıyor. Qanat Quartier’ın tamamı bittiğinde 31 yapıda 977 konut, 188 müstakil ev yaşam alanına dönüşecek.

The Oyster – The Pearl-Qatar
P.O BOX 7256 Doha – Qatar. Tel (+974) 4409 5155
www.thepearlqatar.com

Katar’ın başkenti Doha’da farklı bir dünyanın kapılarını açan The Pearl-Qatar, Orta Doğu coğrafyasında insan eliyle yapılmış en büyük projelerden. Doha’yı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken noktalardan olan bu bölge, aynı zamanda şehirdeki hoşgörü ve çok kültürlü havayı solumak için de ideal.

4 YORUMLAR

  1. İnsanoğlunun lüks merakını ve mimari yeteneğini ortaya koyan önemli bir nokta bana kalırsa.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here