Neredeyse tüm Londra’yı görebileceğiniz kadar büyük bir dönme dolap düşünün, işte karşınızda London Eye! Tam 135 metre yüksekliğinde  ve 90 metre genişliğindeki bu dönme dolap, Londra’ya gelen her turistin olmazsa olmazlarından biri.

Şehir manzarasının en iyi göründüğü yer olan London Eye, tüm İngiltere içinde en popüler yer olarak kabul ediliyor. Kentin ikonu haline gelen bu dev teker hemen hemen her turistin ilk ziyaret ettiği yer konumunda.

London Eye, Londra

32 kapalı kapsüle sahip olan dönme dolabın her bir kapsülünde klima bulunuyor. Her bir kapsül ise en fazla 25 kişi kapasiteli. Tam bir turun toplam 30 dakika sürdüğü London Eye, ziyaretçilerin manzaranın tadını rahat rahat çıkarabilmesi için, çok hızlı dönmüyor ve kısa aralıklarla duruyor.

1999’daki resmi açılışından bu yana turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri olan London Eye, günümüzde ise Noel kutlamalarının adresi. Öyle ki, havai fişekler direkt dönme dolap üzerine yerleştirilip oradan ateşleniyor.

London Eye, Londra

Mayıs 2005’te dönme dolabın bulunduğu arsanın sahipleri kirayı yükseltmek istese de London Eye yetkilileri teklif edilen rakamı fazla bulup kabul etmemişler. O zamanın valisi, Ken Livingstone, London Eye’ın Londra’da kalacağı sözünü vermiş ve iki tarafın problemi çözememesi durumunda kendi nüfuzunu kullanıp bölgenin satın alınabileceğini de söylemiş. Sonunda bölge sahipleri pes ederek 25 yıllık bir kiralama opsiyonunu kabul etmişler. Buna göre yılda en az 500,000 Pound ücret alıyorlar.

London Eye, Londra

The London Eye Hakkında Bilgler

Mekanın çok popüler olmasından dolayı erken gelinmesi tavsiye edilir, aksi halde en yoğun olduğu saatlerde uzun süre sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle en yoğun sezon olan yaz ayları bu tavsiye gözardı edilmemeli. Biletleri önceden almak da yine iyi bir seçim.

London Eye’a girişte, içerisinde yiyecek-içecek bulunmayan ufak çantalar kabul ediliyor. Söylemeye gerek yok tabi fakat binmeden önce genel olarak Londra’nın önemli yapıları hakkında önceden bilgi sahibi olmakta fayda var. En tepeye çıktığınızda her şeyi görüp hiçbirine anlam verememek istemezsiniz.

London Eye, Londra

Bazı seyahat acenteleri London Eye’ın da dahil olduğu günlük tur programları sunsa da çoğunun fiyatı pek uygun sayılmaz. Yine de bu turlardan almak isterseniz mutlaka içerdiği yerleri dikkatle okuyun ve gerçekten istedikleriniz olup olmadığını kontrol edin. London Eye’ı ayrıca tek başına ziyaret etmenin oldukça ucuz bir seçim olduğunu da dikkate almayı unutmayın. London EyeLondra’da görmeniz gereken yerler listenizde olmalı.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here