Budapeşte’nin Büyük Marketini (The Great Market), Özgürlük Köprüsü’nün (Liberty Bridge) hemen diğer tarafında ki Pest yakasında bulabilirsiniz.

19. yüzyılın sonlarında yapılmış olan bu üç katlı muhteşem bina, sanat eseri ışıklandırması ve soğutma sistemiyle zamanında dünyanın en modern alışveriş merkezi olarak bilinmekteydi.

Büyük Market, Budapeşte

Muhteşem ve havalı görüntüsü ile tüccarların alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak için içinden bir kanal geçen demirden katedral olarak tanımlanıyordu. Kanal artık bulunmuyor.

Bina İkinci Dünya savaşında çok kötü şekilde hasar almış ve hatta çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle de kapatılmıştı.

Büyük Market, Budapeşte

1990’ların ortalarında uzun uğraşlar ve dikkatli çalışmalar ile restore edilerek şehrin en önemli etkinlik bölgelerinden biri olarak tekrar faaliyete geçmiştir.

İçinde yolunuzu bulmak ise çok kolay. Giriş katında genellikle en taze ürünler olan balık gibi ürünler bulunuyor. Alt katta ise bir süpermarket bulunurken 1. Katta ise Macar sanatının en güzel örneklerini de bulabileceğiniz dükkanlar ile bar, kafe ve yemek tezgahları mevcut.

Eğer sadece tek bir şey almayı düşünüyorsanız o da mutlaka tütsülenmiş paprika olmalı. Evinize gittiğinizde pişirirken size burayı hatırlatacak en nadide üründür.

The Great Market, Budapest

Şehir merkezinden metro ile (M3 Mavi Hat) Kalvin Ter’e gidiş daha hızlı olsa da bizim tavsiyemiz tramvayla tüm şehri görerek gitmeniz.

Budapeşte’de 30 dan fazla tramvay bulunuyor ve şehri gezmek için çok iyi bir yol. 2, 47 yada 49 numaralı tramvaylar ile Özgürlük Köprüsü’ne gidebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here