Avrupa‘nın en köklü kent dokularından birine sahip olan Amsterdam, iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşuyor. Nehirlerin kıyısında, zaman zaman sular altında kalan toprakların üzerinde, suları denetim altına almak için kazılan kanallar üzerine kurulu bir kent olan Amsterdam, kanalların üzerinde yer alan tekne evleriyle sahip olduğu her şeyi avantaja çevirmiş.

The Begijnhof

Spui Meydanı’na yakın alan Begijnhof bir Amsterdam gezisinde yer alması gereken önemli bir avlu. Zira Singel Kanalı’nın iç taraflarında iki gizli girişi bulunan Begijnhof’u bulmak biraz zor olsa da gördüğünüze fazlasıyla değiyor. 1346 yılında  manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak kullanılıyormuş.

17. ve 18.yy’larda yapılmış 47 köy evinin etrafını sardığı avluda bir zamanlar birçok rahibe toplu ayinlere katılıp dua ediyor; burada bir oda sahibi olma karşılığında ise yoksulların eğitimi ve hastalara bakımıyla ilgileniyorlarmış.

Evlenmeye karar veren kadınların bölgeyi terk etmelerine izin veriliyormuş. 20. yüzyılın ikinci yarısında burada bulunan son Begijntjeler ise hep birlikte bölgenin en büyük evi olan Başrahibenin Evi’nde yaşamışlar.

The Begijnhof, Amsterdam

1971’de son Begijnhof tarikat üyesinin ölümüyle buradaki evler kadınlara kiralanmaya başlanmış. Şu anda bekâr kadınların yaşadığı bu avluda Amsterdam’daki en eski ev olan Het Houten Huis ve Katoliklerin gizlice ibadet ettikleri, iyi korunmuş bir yer altı kilisesi olan Begijnhof Şapeli de bulunuyor.

Meydanın güneyinde kalan ve 15. yüzyıl yapısı olan Engelse Kerk Kilisesi ise kamulaştırılarak bir grup İngiliz ve İskoç Presbiteryen’e kiralanmış. 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here