Durusu Gölü olarak da bilinen Terkos Gölüİstanbul’un Avrupa yakasında, kentin kuzeybatısında ve merkeze yaklaşık 40-50 km uzaklıkta bulunuyor. Uzun yıllar öncesinde Karadeniz’e bağlı bir koy olan Terkos Gölü, günümüzde özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

Kanlı Dere, Belgrad Deresi, Başköy Deresi ve Çiftlikköy Deresi tarafından beslenen Terkos Gölü, lagün kökenli, az tuzlu bir göl. 39 km² alanı kaplayan ve en derin yeri 11 m olan gölün ortalama genişliği 5 km ve uzunluğu ise 12 km. 162 milyon m³/yıl su potansiyeli ile İstanbul çevresindeki tatlı su rezervlerinin yüzde 22’sine sahip Terkos Gölü, şehir kullanım suyunun önemli bir bölümünü karşılıyor.

Terkos-Golu

Etrafı sazlık, suyu tuzlu fakat berrak olan gölde sudak, yayın, turna, alabalık, kızılkanat, çapak, sazan, kadife balığı, karagöz balıkları yaşıyor. Göl çevresindeki sazlıklarda ise kaz, ördek, karabatak, saka, balıkçıl, martı, yelve, yelkovan gibi kuşlar bulunuyor. Hafta sonu gezileri için ideal olan Terkos Gölü’nde yazın kanoyla gezi yapıp balık tutabilir, kışın ise mutlak sessizliğin içinde, doğanın ortasında ya da şömine karşısında başınızı dinleyebilirsiniz.

Terkos Gölü, İstanbul

Özellikle hafta sonları ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Terkos Gölü kıyısı piknik yapan ailelerle dolup taşarken, gölde balık tutabilir, kanoyla gezintiye çıkabilirsiniz. Dolu dolu bir gün yaşayabileceğiniz, ayrıca yılın belli zamanlarında avcılık sporu da yapılabilen göl ve çevresinde sincap, kokarca, yaban domuzu, porsuk ve çakal gibi çeşitli hayvan türleri de yaşıyor. Özellikle nesli tehlikede olan Sibirya kazı, büyük orman kartalı gibi hayvan türlerine ev sahipliği yapan göl, yemyeşil doğası ve gürültüden uzak ortamıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Diğer yandan İstanbul’un içme suyu ihtiyacını da karşılayan gölde yaz aylarında yüzenleri görmek de mümkün.

Durusu-Golu

Çatalca ilçesine yakın bir konumda bulunan Terkos Gölü, karmaşık bir yapıya sahip olan vadinin ilerleyen dönemlerde alçak bir eşikle Karadeniz’den ayrılmasıyla oluşan bir yapıya sahip. Yerkabuğunun şekillendiği dönemlerde Karadeniz’de bir koy iken günümüzde alçak bir kumsalla denizden ayrılarak içinde yüzlerce canlının barındığı bir göle dönüşen Terkos Gölü, dalgaların biriktirdiği kıyı setti ile denizle bağlantısı kesilerek göle dönüşmüş. Gölü denizden ayıran kum tepeleri ise 2 km genişliğe sahip.

19. yüzyılda İstanbul’a gelen bir Fransız elçisi şehrin susuzluğunu gözlemliyor ve Osmanlı Sarayı’ndan bir heyeti Fransa’ya davet ediyor. İstenirse şehrin su probleminin çözümlenebileceğini belirten Fransızlar, çizilen krokilerde Terkos Gölü’nü su kaynağı olarak gösteriyorlar. 1855’te şimdiki fabrika binasının temeli atılır ve 2 sene süresinde fabrika inşaatı bitirilerek İstanbul’a su sağlanıyor.

Durusu-Park

İlçeye adını veren Terkos Gölü’ne kadar gelmişken, Durusu-Büyükçekmece yolu üzerindeki Durusu Park’a mutlaka uğrayın. Kulüp Otel niteliğindeki tesis, yolun kenarından Terkos Gölü kıyısına kadar uzanan 500 hektarlık doğa harikası bir alanda kurulu. İlçenin tarihi yaklaşık 1000 yıl öncesine dek uzanıyor. Bugünkü köyün kuzey batı istikametinde göl kenarında kale içi olarak bilinen yarımada üzerinde Cenevizliler tarafından bir korsan yatağı olarak kurulu. O zamanlar deniz ve gölün irtibat halinde olduğu, daha sonraları doğal etkenler ile birbirinden ayrıldığı anlaşılıyor. Kaleiçi olarak bilinen yarımada üzerinde bulunan kale kalıntılarında kale içinde Trikos adında bir manastırın bulunduğu ve köy ile gölün adının buradan geldiği düşünülüyor.

Terkos Gölü nerede

Adres: Durusu Terkos, Kaleiçi Sur Caddesi No:52, Arnavutköy, İstanbul Telefon: +90 (212) 767 7404 

Terkos Gölü kahvaltı ve yeme içme

Girişin ücretsiz olduğu Terkos Gölü’nün etrafında bulunan restoran ve kafeteryalarda güzel bir kahvaltı yapabilir ve yemek yiyebilirsiniz. Kahvaltı fiyatları ise açık büfe hafta içi 40 TL, hafta sonu ise 50 TL. Mangal çeşitleri ise 35-55 TL arasında değişiyor. Fiyatlar mekanlara göre değişiklik gösteriyor. Dilerseniz, Trikos Et ve Mangal Restaurant‘ta hem kahvaltı hem de mangal keyfi yapabilirsiniz. Mekânda serpme köy kahvaltısı saat 06.00’da hizmete açılıyor. Kahvaltı hafta içi 40 TL, hafta sonu 45 TL. Et mangal çeşitleri ise 35-55 TL arasında.

Terkos Gölü’ne nasıl gidilir

Terkos Gölü’ne ulaşım için, TEM Otoyolu’nu kullanmayı düşünüyorsanız, Hadımköy gişelerini geçtikten sonra Hadımköy-Durusu tabelasından sağa girip yaklaşık 10 km daha yol aldığınızda karşınıza Tank ve Süngü Heykeli çıkıyor. Heykelin solundan yola devam edip Durusu Köyü tabelalarını takip ederek köye ve göle ulaşabilirsiniz. Terkos Gölü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 80 km, TEM İkitelli gişelerinden 50 km, Hadımköy çıkışından sonra da 35 km uzaklıkta yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmet’ten, II. Murat’a kadar birçok hükümdarın avlandığı bir bölge olan göl çevresi, tarihi ağaç türleri ile yüzlerce canlı türünü barındıran, doğal bir yer. Terkos Gölü’ne hâkim tepede bir otelin de bulunduğu alanda, güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here