İzmir’in Seferihisar ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan Teos Antik Kenti, MÖ. 1,000 yıllarından günümüze ulaşan yerlerden. Kurucusu Boiotia kralı Athamas olan kent, tarih boyunca farklı bölgelerden göç almış.  Bir yarımadaya kurulu olan şehrin, deniz ticaretinden dolayı çok hızlı gelişerek büyük ticari önem kazandığı biliniyor. Burası, aynı zamanda, ticari amaçla Nil Deltası’na kadar uzanan kolları sayesinde Naukratis kentinin de kuruluşuna katkı sağlamış.

Birçok farklı dönemden etkilenen şehirde, çok iyi korunan pek çok kalıntı görülebiliyor. Akropol, antik tiyatro, Helenistik dönemin önemli mimarlarından Hermogenes’in yaptığı Dionysos Tapınağı, aynı dönemden kalma kent surları, agora tapınağı ve antik limanın kalıntıları burada görülebilecek eserler arasında bulunuyor.

Teos Antik Kenti’nde Görülmesi Gereken Yerler

1. Akropol

Teos Antik Kenti

Yarımadanın üzerine kurulu antik kentin ortasındaki akropol, denizden yaklaşık 35 m yükseklikte Kocakır Tepe üzerinde yer alıyor. Şehirde bulunan iki limana da hakim konumdaki akropolde, dikdörtgen şekilli bir tapınak ile bir sunak da bulunuyor. Yaklaşık 5 metre boyundaki ana kaynanın oyularak, üzerine büyük taşların koyulmasıyla oluşturulan akropolün, yazıtlarda adı geçen Zeus Kapitolos’a adandığı biliniyor.

2. Dionysos Tapınağı

Teos-Dionysos-Tapinagi

Teos’ta bulunan Dionysos Tapınağı, Anadolu’da bulunan en büyük tapınak olarak biliniyor. Tapınağın mimarı, Helenistik dönemin en ünlü isimlerinden Hermogenes, burayı üç bölümlü olarak inşa ediyor.

3. Bouleuterion

Teos-oren-yeri-seferihisar

Dionysos Tapınağı’nın doğusunda yer alan bouleutrerion, antik kentteki en iyi korunmuş yapılardan biri. Antik dönemlerde meclisin toplandığı yer olarak bilinen alanın bir bölümü toprak altında.

4. Agora Tapınağı

Teos seferihisar

Tanrıça Apollonis Eusebes Apobateria’ya adanan tapınak, agoranın içinde yer alıyor. Hakkındaki bilgilerin kısıtlı olduğu alan, ilk kez 1924’te Fransızlar tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çıkıyor.

5. Tiyatro

Teos-Antik-Kenti

Akropolün güneyindeki tepe yamacına inşa edilen antik tiyatronun sahne binasına ait bloklar oldukça iyi durumda olsa da seyircilerin oturduğu kısım bütünüyle yıkıntı halinde. Burada, üzerindeki yazılarla kentin kurucusu hakkında arkeologlara önemli bilgiler veren bir heykel kaidesi de bulunuyor.

6. Karagöl Antik Mermer Ocağı

Teos Karagöl

Sığacık Mahallesi, Karagöl mevkiinde bulunan antik taş ocağı, yaklaşık 100 metrelik bir göl ve bu göl çevresindeki geniş bir alanı kaplıyor. Aemilia Bazilikası ve Augustus Formu gibi Roma’daki birçok önemli yapıtın inşasında Teos mermeri kullanıldığı biliniyor.

7. Güney Limanı

Teos Antik Liman

Antik dönemde, bir liman kenti olarak gelişen ve deniz ticaretinde öncü konuma ulaşan Teos’ta, kuzey ve güney olmak üzere iki liman bulunuyor. Kuzey limanından günümüze neredeyse hiçbir kalıntı ulaşamamışsa da güney limanı, Anadolu sahillerindeki en iyi korunmuş limanlar arasında yer alıyor. Roma döneminden günümüze ulaşan iskeletiyle liman, görenleri geçmişe götürüyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here