Silifke’ye yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelen Tekir AmbarıTefur Ambarı olarak da bilinen tarihi bir su deposu. Silifke Kalesi’nin bulunduğu tepenin alt kısmında yer alan sarnıç Bizanslılar döneminden kalma. 46 metre uzunluğunda, 23 metre derinliğinde ve 14 metre genişliğindeki Tekir Ambarı Sarnıcı 10 bin metreküp kapasiteye sahip.

Anadolu sarnıç mimarisinde örneği az görülen Tekir Ambarı Sarnıcı’nın tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik vermek için düzgün kesme taşlarla desteklenmiş, uzun kenarında 8, kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş oluşturulmuş. Mevcut ana kayanın oyulmasıyla oluşturulan sarnıca güneydoğu tarafındaki helezonik taş bir merdivenle iniliyor.

tekir-ambari-sarnici

Silifke Kalesi’ni etkileyici manzarasına tanık olabileceğiniz konumda bulunan sarnıç, tarihi dokusu ve heybetiyle keyifli bir rota üzerinde. Uzun yılların verdiği olumsuz etki nedeniyle bakımsız bir halde bulunan sarnıç, tüm bu olumsuzluklara rağmen bölgeye gelenlerin ziyaret ettiği tarihi noktalar arasında. Sarnıca giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Yapı çevresinde koruma ve güvenlik çemberi de yok.

malta

Tekir Ambarı Sarnıcı’na nasıl gidilir

Tekir Ambarı Sarnıcı Silifke ilçe merkezinde yer alıyor. Sarnıcı ziyaret etmek isteyenler bu yapıya yürüme mesafesinde olan Silifke Kalesi’ni, tarihi Taş Köprü’yü ve Hükümet Konağı’nı da aynı rota üzerinde görebiliyor. Yapıya, özel aracınızla gelirken Silifke yolundaki Silifke Kalesi tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Mersin-Silifke arasındaki uzaklık 82 km. İki merkez arasında çalışan otobüsleri kullandığınızda Silifke ilçe merkezinde inerek sarnıca kolayca ulaşabilirsiniz. Mersin ve çevresinde zengin kültürel ve tarihi potansiyeli ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Silifke, farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Tekir Ambarı Sarnıcı Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran yapılar arasında.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here