Tayland, Burma, Kamboçya, Laos, Malezya, Tayland Körfezi ve Andaman Denizi ile çevrili bir Güneydoğu Asya ülkesi. Bu özelliği ile birden fazla Güneydoğu Asya geleneğini harmanlayan, güçlü aromalarla hazırlanmış hafif yemeklerden oluşan Tay mutfağı, diğer Asya mutfaklarında olduğu gibi yemeklerde denge, detay ve çeşitliliğe çok önem veriliyor. Tayland yemeklerinde, her bir yemekte ya da tüm sofrada, ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört ana lezzetin dengesi gözetiliyor. Baharatların da oldukça yaygın kullanıldığı, Hindistan, Çin ve Okyanusya mutfaklarından da esintiler içeren mutfak, dünyanın en ünlü mutfaklarından.

Tayland mutfağının en önemli bir parçası olan yerel yemekler, restoranların dışındaki sokak lezzetlerinde yaşanıyor. Adeta sokak tezgahlarında kurulan mini-restoranlarda, tavuk, sebze, et, deniz mahsulleri gibi ürünlerin kullanıldığı yüzlerce değişik çeşit ve her damak zevkine uygun yemekler pişiriliyor. Tayland mutfağının bol baharatlı, acı soslu yemekleri ile kızartmaları ve deniz mahsulleri alışkın farklı gelse de ilk günün şaşkınlığınızdan sıyrıldığınızda hayran olacağınız nefis lezzetlerden ve tropik meyvelerden güçlükle ayrılıyorsunuz. Ayrıca yemeklerdeki acı-baharat oranı ise sizin beğeninize göre ayarlanabiliyor, zira eğer yemeğinizin acı olmasını istemiyorsanız, sipariş verirken Mai Pet (No Spicy) diyebilirsiniz.

Tayland Ne Yenir

Tayland’da Ne Yenir

Tayland mutfağı, her biri benzer yiyecekler içeren ve Burma, Yunnan, Laos, Vietnam, Kamboçya ve Malezya mutfağından derlenen yemekler ihtiva eden ve Kuzey Tayland, Kuzeydoğu, Orta Tayland ve Güney Tayland olmak üzere ülkenin dört ana bölgesine karşılık gelen dört yerel mutfaktan oluşuyor. Bu dört yerel mutfağa ek olarak bir de kökleri çok kültürlü Ayutthaya Krallığı’na dayanan bir Tayland Kraliyet Mutfağı bulunuyor.

İnceliği, pişirme teknikleri ve kullanılan malzemelerin çeşitliliği ile bilinen Tay mutfağının uluslararası mutfaklarda tanınması Vietnam Savaşı döneminde Amerikan askerlerinin bölgeye gelmesi ile başladı. Günümüzde İtalyan, Fransız ve Çin mutfağından sonra en çok bilinen 4. mutfak olan Tay mutfağının kendine özgü kültürü ve ritüelleri de bulunuyor.

1. Tom Yum Çorbası

Tom Yum Çorbası Tayland

Tay mutfağının vazgeçilmez ögeleri olan çorbalar, genellikle tôm yam ve kaeng jeut olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Tom yam genellikle deniz mahsullerinden yapılan acı ve ekşi bir tada sahipken, kaeng jeut et suyunun soya ve balık sosu ile terbiye edilmesiyle hazırlanıyor.

Tom Yum Çorbası (Tom Yam Çorbası), dünya çapında bilinen, sıcak tüketilen ekşi bir Tay çorbası. Aynı zamanda da, Tayland mutfağının sembol lezzetlerinden biri olan Tom Yum Çorbası, genellikle jumbo karides veya karides kullanılarak yapılan çorba, et suyu ile hazırlanıp Asya baharatları ile renklendiriliyor. İsteğe göre, havlıcan, limon otu, yeşil limon yaprağı da eklenebiliyor. Baharatlı tatlardan hoşlananların damak tadına uygun. İçerisine istediğiniz eti ekletebilirsiniz, ancak en sevileni Tom Yum Kung olan karideslisi ve tavuklu olanı.

2. Pad Thai

Pad Thai Tayland

Tayland’da en çok tüketilen yemeklerden Pad Thai, sokak tezgahlarının olduğu kadar restoranların da favorisi. Tayland’ın ulusal yemeği ve Türk damak tadına en uygun Uzakdoğu lezzeti olan Pad Thai, bir Thai noodle çeşidi. Sebzeli, karidesli veya tavuklusunu tadabileceğiniz yemeği, çatal yerine çubukla da yiyebilirsiniz. Taze soya, kaju fıstığı ve şekerle de servis ediliyor.

3. Egzotik Meyveler

Tayland Egzotik Meyveler

Tayland’ın egzotik meyveleri çok meşhur. Tayland ile birlikte Kamboçya, Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerde de sık sık karşılaşacağınız egzotik meyveler, tropikal iklimin eşsiz armağanları. Ülkenin Phuket gibi önemli turistik adalarında bu meyvelerden nefis seçkiler görebilirsiniz ancak Bangkok’un restoran ve pazarlarında pitaya, durian, mangosteen, rambutan, mango, rose apple ve guava gibi çok daha fazla egzotik meyvelere rastlayacağınıza emin olun.

4. Pad See Ew

Pad See Ew Tayland Yemek

Taylan’da tadabileceğiniz en özel lezzetlerden, tombul pirinç eriştelerinin yumurta, tavuk ve bok choy ile pişirilmesiyle yapılan Pad See Ew, soya sosu eklenerek daha karanlık bir renk alıyor ve aynı zamanda farklı bir lezzet kazanıyor. Erişteler çok yapışkan olduğundan çatalınıza almaya çalıştığınızda genellikle tabağın yarısı geliyor. Ancak çok lezzetli!

5. Geng Kheaw Wan Gai

Geng Kheaw Wan Gai Tayland Yemek

Geng Kheaw Wan Gai yani Yeşil Körili Tavuk, Tayland mutfağının Hint mutfağından aldığı köri ile yapılan bir yemek. Kullanımı oldukça yaygın olan ve çok tüketilen köri ile yapılan Geng Kheaw Wan Gai’ye, yeşil körili tavuğun içerisinde kullanılan Hindistan cevizi sütü, ana malzemelerin başında geliyor. Biraz acı olsa da yedikçe alışıyorsunuz.

6. Khao Tom

Khao Tom Tayland Yemek

Khao Tom, taze deniz ürünleri, domuz eti, tavuk ya da karidesle pişirilen bir pirinç çorbası. Oldukça lezzetli damak tadımıza uygun bir çorba çeşidi olan Khao Tom’un içine istediğiniz eti koydurabilir, sonrasında da afiyetle yiyebilirsiniz.

7. Khao Phat

Khao Phat Tayland Yemek

Tüm Uzakdoğu ülkeleri gibi Tayland mutfağında da pirinç, yemeklerin temel malzemesi. Kızarmış Tayland pirinci olan Khao phat, tavuk, sığır eti, karides, domuz eti, yengeç eti, Hindistan cevizi, ananas ya da sebzelerle servis ediliyor. Örneğin günün her saati yenilen bir yemek olan Khao Phat Kung, aslında karidesli kızarmış pirinç. Taylan’da özgü bir yemek olan pirinç kızartmasının pek çok çeşidi var. Dilerseniz onların da tadına bakabilirsiniz. Khao phat kai, tavuklu kızarmış pirinç veya Khao phat pu, yengeç etli kızarmış pirinç gibi.

8. Kahvaltılıklar

Tayland mutfağı çok özgün kahvaltılıklar içermemekle birlikte, kızarmış pirinç, erişte çorbaları ve buharda pişirilmiş pirinç ile yanında omlet, kızarmış tavuk eti gibi hızlı atıştırmalıklar kahvaltılık olarak biliniyor. Tayland’da tipik olarak kahvaltıda yenilen bir çeşit pirinç lapası olan Chok; genellikle acı biber sosu ve salatalık dilimleriyle birlikte yenilen bir çeşit omlet Khao khai chiao; çikolata ve şekerli sütle servis edilen kızartılmış ekmek Pathongko ve genellikle tatlı jölelerle servis edilen soya sütü Nam taohu kahvaltılık olarak kabul gören lezzetlerden.

9. Ho Mok Pla

Ho Mok Pla Tayland Yemek

Daha çok Orta Tayland bölgesine özgü bir lezzet olan Ho Mok Pla, muz yaprağından bir kâsede servis ediliyor. Balık, baharatlar, Hindistan cevizi sütü ve yumurta ile buharda pişirilip üzerine kıvamlı Hindistan cevizi kreması gezdirilerek servis edilen bir çeşit pate ya da sufle olan Ho mok pla’yı mutlaka deneyin!

10. Som Tam

Som Tam Tayland Yemek

Kuzeydoğu Tayland mutfağına özgü bir lezzet olan Som Tam, rendelenmiş ve havanda dövülmüş yeşil papaya salatası. Üç ana çeşidi bulunan Som Tam, havuç, fıstık, domates, çalı fasulyesi, palmiye şekeri, balık sosu ve biber ile papayanın karıştırılması ile hazırlanıyor. Salamura siyah yengeçli Som Tam Pu; yerfıstığı, kuru karides ve hurma şekerinden yapılan Som Tam Thai; salamura balığı, beyaz patlıcan, balık sosu ve çubuk fasulyeden yapılan kuzeydoğu Tayland’a özgü Som Tam Pla Ra çeşitlerinden birini deneyebilirsiniz.

Dünyanın en ünlü ilk 10 mutfağı arasında yer alan Tayland mutfağını tanımak, yerel lezzetlerin tadına bakmaktan geçiyor. Egzotik meyveler, soslar, baharatlar ve pirinç mutfağın temel malzemelerini oluşturuyor. Tayland’ın her bölgesinde o yöreye özgü lezzetler bulabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here