Türkiye’nin KKTC’ye açılan deniz kapısı Taşucu, Silifke ilçesine bağlı bir liman kenti. Mersin Limanı’ndan sonra şehrin en büyük ikinci limanı olan Taşucu Limanı’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne Limanı’na her gün düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılıyor. Yılın 300 günü güneşli olan Taşucu, 321 km’lik sahil şeridine sahip Mersin’in gözde tatil beldelerinden yalnızca biri.

Tertemiz deniz ve plajlarının yanı sıra, bu güzel beldede pek çok antik çağ yerleşimi bulunuyor. Hristiyanlar için kutsal bir mekan olan Ayatekla Kilisesi, 400 amforanın yanında başka eserlerin de sergilendiği Amphora Müzesi ve anıt mezar Mezgit Kalesi Taşucu sınırlarında yer alıyor. Taşucu’nda tespit edilen en eski yerleşim MÖ 7. yüzyılda buraya yerleşen Greklere ait. Bu dönemde yerleşim yeri Holmi olarak adlandırılmış. Korsan baskınları dolayısıyla zor zamanlar yaşayan şehir MÖ 4. yüzyıldan itibaren çöküş dönemine girmiş, Holmi’nin bu zayıf durumunda yararlanan I. Selevkos Nikator şehri fethederek halkı Silifke’ye göndermiş.

tasucu-mersin

MÖ 1. yüzyılda Roma, 4. yüzyılda Emevî ve Abbasi, 13. yüzyılda Selçuklular, 14. yüzyılda Karamanoğullarının eline geçen Taşucu, 1471 yılında Gedik Ahmed Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. Mustafa Kemal Atatürk’ün dört kez ziyaret ettiği ve doğum yeri olan Selanik’e benzettiği Taşucu’nda Atatürk anısını yaşatan Taşucu Atatürk Evi bulunuyor. Sahilde görebileceğiniz denizkızı heykeli Tanrıça Artemis’in aşkını konu olan efsanenin temsilcisi.

malta

Taşucu ayrıca günübirlik tekne ve yat turlarının başlangıç noktası. Mersin’deki birbirinden güzel koy ve adaları dolaşan tekneler sabah yola çıkarak akşam Taşucu Limanı’na geri dönüyor. Tekne turu için önerim zengin seçenekleri ile Göktuğ Yatçılık. Taşucu’ndan dönmeden önce yapılması gerekenlerden bir başkası ise mavi yengeç yemek. Yöreye özgü olan yengeç lezzetiyle denemeye değer. Çevre il ve ilçelerden mavi yengeç yemek için gelenler bile var. Kerim’in Yeri, mavi yengeç konusunda isim yapmış bir mekan.

tasucu-silifke-mersin

Taşucu’na nasıl gidilir?

Mersin’e 96 km olan Taşucu’na özel araçla yaklaşık 1,5 saatte ulaşılıyor. Mersin Otogarı’ndan kalkan Silifke otobüsleri ile ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Şehirlerarası otobüslerle Mersin üzerinden bu güzel sahil kasabasına ulaşılabiliyor. En yakın havalimanı Alanya Gazipaşa ve Adana’da.

Akdeniz‘in en güzel liman kentlerinden Taşucu, tarihi ve kültürel geçmişi, muhteşem sahilleri ve leziz yemek alternatifleriyle yılın her dönemi Mersin çevresinde gezilecek yerler arasında.

1 YORUM

  1. Mersin’in güzelliğini anlata anlata bitiremiyorlar. Üstüne yazıları da okuyunca, Mersin’i gidilecek yerler listemde daha ön sıralara almaktan başka çare bulamıyorum 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here