Ana sayfa Mersin Tarsus Tarsus’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Tarsus’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

127
0

Tarsus, 8000 yıllık tarihi geçmişiyle, Kilikya Bölgesi içerisinde yer alan tarihi, kültürel ve turistik özellikleri bakımından Silifke ve Mut ile birlikte Mersin’in en önemli ilçesi. Özellikle inanç turizmi açısından St. Paul’un doğum yeri olması ve İncil’de de iki kez “Tarsuslu Paul” olarak adının geçmesi nedeniyle “Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”nde yer alan St. Paul Kilisesi, Kuyusu ve çevresi Hristiyanlar için çok önemli bir hac yeri.

Hıristiyanlığı yaymasından rahatsız olanlar tarafından öldürülmek istendiğinde Kudüs’ten kaçarak doğduğu yer olan Tarsus’a gelen ve dini yaymak uğruna pek çok mücadele vererek kilometrelerce yol kat eden St. Paul’un istikameti, sırasıyla Tarsus, Silifke ve Mut ilçelerinden geçiyor. Bu güzergah üzerinde kendisi ve diğer azizlerin anısına yapılmış erken dönem kiliseleri bulunuyor.

Tarsus’ta Görülmesi Gereken 10 Yer

Tarsus yalnızca St. Paul ile değil, camileri, bedestenleri, mağaraları, şelaleleri ve efsaneleriyle Anadolu’nun binlerce yıllık köklü tarihinin canlı bir kanıtı. Sıcakkanlı insanları, tertemiz havası, birbirinden lezzetli yemekleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine en içten tebessümünü sunuyor.

1. St. Paul Kilisesi

Tarsus Görülecek Yerler

Ulu Cami Semti’nde yer alan Aziz Paul Kilisesi, MS. 11’inci ila 12’inci yüzyıllar arasında Hristiyanlığı yaymak uğruna pek çok mücadele veren Aziz Paul’e adanarak inşa edilmiş. Anıt Müze olma özelliği de bulunan yapı, 460 metre alan üzerine inşa edilerek dikdörtgen planlı tasarlanmış. Kemerli ana giriş kapısı ve yanlarda birer penceresi bulunan kilisenin sütun başlıkları korinth tarzda boyanmış. Zemini ise beyaz ve siyah mermer plakalarla kaplı olup dua edilen alanın önündeki üçgen form siyah ve beyaz mermerlerle vurgulanmış.

2. Tarsus Ulu Cami

Tarsusta-Gorulecek-Yerler

Camii Nur Mahallesi’nde yer alan ve “Cami-i Nur” adıyla da anılan Ulu Cami, mimarisi, renkli mermer süslemeleri ile oldukça önemli bir yapı. Klasik Osmanlı süsleme sanatının en iyi örneklerinden olan mermerden mihrap, minber ve hünkâr mahfili ile Türk-İslam Sanatının öne çıkan camilerinden olan yapı Halife Memun, Hz. Şit ve Lokman Hekimin mezarlarının yanı sıra Kadri tarikatı şeyhlerinden Şeyh Muhammed Hasan’ın kabrinin bulunmasıyla da inanç turizmindeki yerini sağlamlaştırıyor. Ulu Cami günümüzde etrafındaki türbe, imaret ve saat kulesiyle büyük bir külliye görünümünde.

3. Kırkkaşık Bedesteni

Tarsus-Gorulecek-Yerler-Bedesten

Her dönem hareketli bir ticari ve siyasi merkez olan ve kültürlerin kesişme noktasında bulunan Tarsus’un en önemli tarihi yapılarından biri olan Kırkkaşık Bedesteni, Ramazanoğulları’ndan İbrahim Bey tarafından 1579 tarihinde Ulu Cami ile birlikte yaptırılmış. Medrese ve imarethane olarak kullanılan dikdörtgen planlı yapı, kesme taştan inşa edilerek üzeri beş adet kubbe ile örtülmüş. Ulu Cami’nin hemen yanında yer alan Kırkkaşık Bedesteni, yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma turistik hediyelik ürünler olmak üzere, yöresel damak tatlarının sunulduğu, kent tarihinin, toplumsal ve kültürel yaşamının anlatıldığı çeşitli yayınların sergilenip satıldığı bir çarşı görünümünde.

4. Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi

Tarsus ilçe merkezinin kuzeyindeki antik ismi Kydnos olan Berdan Çayı üzerinde, 5 metrelik bir mesafeden dökülen Tarsus Şelalesi, Roma döneminde nekropol olarak kullanılan bir alan. MS. 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru Jusinyen, kenti su taşkınlarından korumak amacıyla çayın yatağını değiştirmiş. Şelalenin bulunduğu alanda çoğu tahrip olmuş konalemera olarak adlandırılan yapıya sahip kayalara oyulmuş mezarlar bulunuyor.

5. St. Paul Kuyusu

Tarsus-Saint-Paul-Kuyusu

Hristiyanlık tarihinin en önemli simgelerinden St. Paul’ün Tarsus’ta yaşadığı ev olan ve St. Paul Kuyusu olarak adlandırılan yapı, Hıristiyanlığın önemli hac merkezlerinden biri olarak büyük öneme sahip. Aziz Paul’ün evinin avlusu olduğu düşünülen yerde bulunan kuyu, Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor. Kudüs’e hacı olmak için giderken yöreden geçen Hristiyanlar, şifalı olduğuna ve hiçbir zaman eksilmediğine inanılan suyu içerek yollarına devam etmişler.

6. Kleopatra Kapısı

Kleopatra Kapisi

Tarsus’un hemen girişinde yer alan ve Deniz Kapısı olarak da bilinen Kleopatra Kapısı, Bizans döneminde kentin çevresine inşa edilen surların geçiş kapılarından biriymiş. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde adı geçen kapı Horasan harcı kullanılarak, at nalı şeklinde inşa edilmiş. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın Romalı sevgilisi Antonius ile buluşmak üzere girdiği söylenen kapının ismi Kleopatra Kapısı olarak kalmış.

7. Makam-ı Danyal Cami

Makami-Danyal-Kabri

Türkiye’deki tek peygamber kabri olan ve Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlar tarafından peygamber olarak kabul edilen Danyal Peygamberin Mezarı ve Makam Cami Tarsus’un en önemli yapılarından biri. Dikdörtgen planlı, tonozlu ve kemerli bir yapı olan caminin doğusunda yer alan mezarlık, peygamberin na’şının çalınmaması amacıyla Hz. Ömer’in emri ile Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyu geçirilerek yapılmış. Böylece naaş caminin arka ve alt kısımlarında suyun giriş yerinde bulunan kalın mazgal demirleri altına defnedilmiş.

8. Eshab-ı Kehf Mağarası

Ashabi-Kehf-Tarsus

Dünyanın birçok yerindeki yedi uyurlar inanışının Anadolu’daki en önemli merkezi Tarsus’taki Eshab-ı Kehf Mağarası, Encülüs Dağı’nın eteklerinde bulunan bir mağara. Hristiyan ve Müslümanların kutsal kabul ettikleri doğal bir çöküntü mağarası olan oluşuma, 15 basamaklı bir merdivenle iniliyor. 1800’lerde üzerine bir de cami inşa edilen mağara inanç ve kültür turizminin önemli bir parçası. Tarsus’tan Çamlıyayla’ya giden yolun solunda kalan mağara içerisinde 4 mezar bulunuyor. Burada yatan şehitlerin Tozkoparan Müfrezesine mensup oldukları söyleniyor.

9. Antik Yol

Antik Yol ,Tarsus

1993’te otopark yapımı esnasında gün yüzüne çıkan Antik Yol‘un, Roma döneminde MÖ. 1’inci ila MS. 1’inci yüzyıllarda yapıldığı düşünülüyor. Poligonal teknikle yerleştirilmiş bazalt taşlardan oluşan 60 metrelik yolun en önemli özelliği ise halen kullanılır durumda olan kanalizasyon sistemi. Tarsus şehir merkezindeki Cumhuriyet Alanı’nda yer alan antik yoldan geçenler arasında tarihin en ünlü isimleri olan Kleopatra, Cicero, St. Paul ve Hadrian yer alıyor.

10. Kemeraltı ve Tarihi Tarsus Evleri

Tarsusun-Gorulecek-Yerleri

Tarihi Kemeraltı Caddesi, Tarsusluların “Altından Geçme” olarak adlandırdığı “Roma Hamamı” kalıntılarının bir parçası. MS. 2’inci ila 3’üncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen yapının özelliği ise, şemsiyelerle süslü, ressamların ve taş döşeli sokakların bulunduğu Siptilli Çarşısı’na açılması. Bir yağlıboya tuvalini andıran bu güzel sokaktaki rengârenk şemsiyelere vuran güneş ışığı adeta yaşama sevinci aşılıyor.

Tarihi Tarsus Evleri ise, zengin bir geçmişin izlerini yansıtan, taş, kerpiç ve ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Tarsus’un dar sokaklarında karşılıklı duran evler altı ambar, üst katı ise yaşam alanı olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Günümüzde istimlak edilerek restorasyonu gerçekleştirilen bu yapılar, Tarsus’un tarih kokan sokaklarında, görsel zenginliği ile yaşamaya devam ediyor.

Tarsus’un birçok yerini yürüyerek gezmek mümkün olsa da zamandan tasarruf ederek uzaktaki yerleri görmek için araç kiralamak en iyi yol. Adana Havalimanı araç kiralama için önerimizse otorento.com.tr.


Tarsus’a en yakın oteller Mersin şehir merkezinde yer alıyor. Bunların arasında konaklayıp gönül rahatlığı ile önereceklerim Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Silifke’de konaklamayı düşünenler için, deniz kenarında yer alan bölgenin en iyi otellerinden Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir.


Tarsus’un güzellikleri yalnızca bunlarla sınırlı değil elbette, Şahmeran Hamamı, Kubatpaşa Medresesi, Ortadoks Rum Kilisesi, Roma Yolu, Tarsus Müzesi, Gözlükule, Donuktaş, Onur Yazıtı, Justiniaus Köprüsü Gülek Kalesi, tabya, höyük ve ören yerleri ile Nusrat Mayın Gemisi gibi daha pek çok gezilip görülecek yeri bulunuyor. Fırsatınız varsa Tarsus’u tek güne sığdırmak yerine sindirerek gezin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here