İtalya‘nın Orta Çağ esintisi taşıyan kenti Verona, kurulduğu Adige Irmağı’nın iki yakasında, yemyeşil ovalar, el değmemiş ormanlar ve etkileyici yapılarıyla muhteşem bir manzaraya sahip.

Verona Hakkında 15 Bilgi

1. Anıtlar ve sanatsal eserler bakımından zengin olan Verona aynı zamanda bir ticaret ve sanayi merkezi. Avrupa’nın en önemli tarım fuarlarının yapıldığı, iletişimin kalbi niteliğinde bir şehir.

Tarihi Verona Şehri Hakkında 15 Gerçek

2. Önemli otoyolların kesişiminde bulunan konumu nedeniyle şehir, II. Dünya Savaşı’nda hava saldırılarının hedefi olmuş. Geri çekilen Almanlar Adige Irmağı’ndaki 9 köprüyü havaya uçurmuş. Kentteki evlerin %44’ü yok edilmiş, ancak şehir o zamandan bu yana yenilenmiş.

Verona Demir Yolları

3. Verona’nın temel sanayisini gıda işleme, baskı, tarım ve sanayi makineleri imalatı, deri ürünler, tıbbi ürünler, plastik ve kağıt oluşturuyor.

Verona Genel Sanayi Tarım

4. Verona’da dört büyük Roma kalıntısı bulunuyor. Bunlar; 22 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro veya arena, Augustus döneminden kalma Arco dei Gavi; eski Roma duvarlarının kapısı Porta dei Borsari ve Adige Irmağı’nın sol yakasında yer alan, günümüzde tiyatro oyunlarının sergilendiği tiyatro.

Arco dei Gavi, Verona

5. Şehrin en kalabalık ve güzel meydanı Piazza delle Erbe. Meydan eski Roma forumunun yer aldığı ve her gün sebze meyve pazarının kurulduğu alanda bulunuyor. Piazza delle Erbe meydanı tabloyu andıran tarihi evlerle çevrili ve ortasında 14. yüzyıla ait bir çeşme yer alıyor.

Piazza delle Erbe, Verona

6. Piazza dei Signori meydanı ise Rönesans dönemi şaheseri olan Loggia del Consiglio binası, kulesi olan belediye binası ve Dante ile Gioto’nun Verona’da bulunduğu sürede geçici olarak konakladığı Palazzo del Governo gibi harika binalarla çevrili ve asil bir atmosfere sahip. Yakında yine Arche Scaligere adında küçük bir meydan yer alıyor.

Piazza dei Signori, Verona

7. Şehrin en etkileyici yapılarından biri Castelvecchio Kalesi. Della Scala ailesinden II. Cangrande’nin 1354–1357 yılları arasında yaptırdığı kale 1375 yılında tamamlanmış. Bitişiğindeki Ponte Scaligero köprüsü ise II. Dünya Savaşı’ndan önce yeniden inşa edilmiş.

Castelvecchio Kalesi, Verona

8. Verona’da en dikkat çeken kiliselerden bazıları İtalyan Rönesans sanatçısı Titian’ın Assumption adlı tablosunun bulunduğu katedral; Roma tarzında büyük ve göz alıcı kilise San Zeno Maggiore; gotik tarzdaki Sant’Anastasia; Rönesans kilisesi San Giorgio; Santa Maria Manastırı ve San Bernardino.

San Zeno Maggiore Manastırı, Verona

9. Bevilacqua, Pompei ve piskopos sarayları şehrin en güzel yapılarından. Verona’nın della Scala ailesi tarafından 14. yüzyılda inşa edilen, iyi korunmuş duvarları Avusturyalılar tarafından güçlendirilmiş.

Bevilacqua Sarayı, Verona

10. Verona kentinin kuruluşuyla ilgili kesin bilgi bulunmuyor. MÖ 89 yılında Romalılar tarafından fethedilmeden önce Raetialılar, Etrüskler ve Galyalılar tarafından yurt edinilmiş. Barbar istilası sırasında Ostrogotların kralı Theodoric ve Lombard kralı Alboin’in en çok sevdikleri konutları bu şehirdeki olmuş.

Verona Kenti

11. 774 yılında Kral Charlemagne’nin eline geçen Verona, 10. yüzyılda I. İmparator Otto tarafından Bavaria düküne verilmiş. Feodal toprak sahipleri ile yükselen tüccar sınıf 12. yüzyılın başlarında özgür bir topluluk oluşturmak üzere işbirliği yapmış. Venota bölgesindeki diğer kentlerle birlikte Alman imparatorlara karşı Verona’da (1164) daha sonra Lombard Birliği (1167) adını alan Veronese Birliği oluşturulmuş.

Veronese Birliği

12. Şehir soylu ailelerin rekabetine de tanık olmuş. Bu olay Shakespeare tarafından Romeo ve Juliet’in bir bölümünde işleniyor.

Verona Julliet'in Evi

13. Ezzelino III da Romano Verona’yı 1236 yılından 1259’da ölümüne kadar yönetmiş. Daha sonra hakimiyeti della Scala ailesi almış ve şehrin 1260 yılından 1387 yılına kadar sürecek olan siyasi ve sanatsal en parlak dönemi böylece başlamış. Cangrande I della Scala ailenin önde gelen ve en başarılı üyesiymiş, ancak arkasından gelenler onun kadar güçlü olamamış. Milan’ın Visconti lordları sonunda ailenin yıkılmasına neden olmuş.

Verona Tarihi

14. Verona 1405 yılında Venedik hakimiyetini kabul ederek 1796 yılına kadar uzun bir süre huzur ve refah içinde yaşamış. İlk Fransızlar tarafından işgal edilen ve bunun üzerine başarısız bir isyana sahne olan şehir 1797 yılında Avusturya’ya bırakılmış. 1801-1814 yılları hariç Verona 1866 yılında İtalya Krallığı hakimiyetine girene kadar Avusturya hakimiyetinde kalmış. Avusturya surları restore ederek dörtgen savunma sisteminin ana kalesi haline getirmiş. Bu surlar risorgimento savaşlarında önemli rol oynamış.

Verona Tarihçe

15. Veronalı sanatçılardan önde gelenleri mimarlar Fra’ Giocondo ile Michele Sanmicheli ve ressamlar Pisanello ile Paolo Veronese.

Paolo Veronese

Köklü tarihi geçmişi ile Avrupa‘nın kaderini değiştiren olaylara sahne olan Verona, tam anlamıyla bir açık hava müzesi görünümünde. Müzeleri, sanat galerileri ve hareketli kültür-sanat yaşamıyla şehir sanat severler için çok sayıda alternatife sahip.

4 YORUMLAR

  1. Verona’nın adını pek duymamıştım. Bir kaç yerden anımsıyor gibiyim. Bilgiler harika, ben bu kadar etkileyici bir yer olacağını düşünmemiştim. Sanat eserlerine ve mimarisine bayıldım. Mutlaka görmeli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here