Taş Köprü Mersin’in tarih bakımından en zengin yöresi olan Silifke’de yer alıyor. Mersin ziyaretinizde merkezi konumu ile listenize mutlaka eklemeniz gereken tarihi yapı olan Taş Köprü, Silifke ilçe merkezinin ortasından geçen Göksu (Kalykadnus) Nehri’nin üzerine kurulu. 1870’te yapılan bir onarımda bulunan taş kitabeden öğrenildiğine göre köprü, MS 77-78’de Kilikya Valisi L. Octavius Memor tarafından dönemin imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus adına yaptırılmış.

Roma uygarlığı örneklerinden biri olan köprünün orijinal hali 7 gözlü olan köprü şu an 5 gözlü ve 5 kemerli. Uzunluğu 120 metre olan köprünün eni ise 5,40 metre. Tepedeki Silifke Kalesi’nden de güzel bir manzara sunan tarihi köprü hem yerli hem yabancı turistlerin ziyaret ettiği noktalardan biri. Köprü ve nehir kenarındaki park ve kafeler özellikle yazları Akdeniz sıcağında oradan geçenler için harika bir manzara eşliğinde güzel bir dinlence sunuyor.

Silifke-Tas-Kopru

Tarihi Taş Köprü, Silifke

19’uncu yüzyıl sonlarına dek orijinal halini koruyan Taşköprü, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde birçok kez onarılmış. Bilinen en büyük onarımı 1875’te Silifke Mutasarrıfı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan köprü 1922’de bir tamir daha görmüş. 1972’deki restorasyonda ise köprü üzerinde genişletme çalışmaları yapılmış.

malta

Taş Köprü’ye geldiğinizde yakın çevredeki Silifke Kalesi’ni, taştan evlere ve güzel sokaklara sahip eski çarşıyı, Hükümet Konağı’nı, Jüpiter Tapınağı’nı, Tekir Ambarı Sarnıcı’nı görmeden dönmeyin. Ayrıca yine çarşıda, Silifke’nin meşhur yoğurdundan diyabet hastalarının bile yiyebileceği kadar hafif, başka yerde bulamayacağınız ‘yoğurtlu lokumu’ bulan Cezeryeci Ali’ye uğrayarak ağzınızı tatlandırmayı da ihmal etmeyin. 1995’te kurulan ve babadan oğula geçen tek şubeli dükkânda yoğurtlu lokumun yanı sıra, muzlu lokum, narlı lokum ve Mersin’in meşhur havuçlu tatlısı cezeryeden de tadabilir, sevdiklerinize götürebilirsiniz.

Silifke Taş Köprü’ye nasıl gidilir

Taş Köprü Silifke ilçe merkezinde yer alıyor. Taş Köprü’ye Mersin-Antalya yolundaki Silifke sapağından ulaşabileceğiniz gibi, Mersin Otogarı’ndan hareket eden Silifke otobüsleriyle de çarşıya kadar gelebilirsiniz. En yakın havalimanı Adana ve Antalya Gazipaşa’da.

Taş Köprü Mersin’in en tarihi ilçelerinden Silifke’de yer alan ve Romalılardan kalma orijinal yapısını Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine dek koruyan Anadolu’nun önemli tarihi dokularından biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here