TaraklıSakarya’nın güneydoğusunda, merkeze 65 km, İstanbul‘a 200 km ve Ankara‘ya 250 km mesafede yer alan, doğal bitki örtüsünü ormanların oluşturduğu, şirin bir ilçe. Marmara Bölgesi’nin doğusunda Sakarya ili sınırları içerisinde dar bir vadide kurulu, etrafı yüksek dağ ve tepelerle çevrili olan Taraklı, doğusundaki Bolu’nun Göynük ilçesine 28 km, batısındaki Geyve ilçesine 34 km, güneyinde Bilecik’in Gölpazarı ilçesine ise 30 km uzaklıkta bulunuyor.

Marmara bölgesinde olmasına rağmen Karadeniz iklimine sahip Taraklı, yılda dört mevsimin tüm güzelliği ile yaşandığı, tarihi Osmanlı evleriyle ünlü 100′ü aşkın tescil edilmiş ev ve konaklarıyla Mimar Sinan tarafından yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camii, Taraklı’nın mimari dokusunu oluşturuyor. Taraklı aynı zamanda, Türkiye’de 2016’da seçilen 11 Sakin Kent’ten (Cittaslow) biri.

Tarakli Nerede Tarakli nasıl gidilir

Taraklı Nerede Nasıl Gidilir

Bozulmamış bakir doğası ve kültür mirası tarihi dokusu, ilçeyi önemli bir turistik yerleşim haline getiriyor. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakınlığı ile ulaşım ağlarının merkezindeki konumuyla, yılın her dönemi yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlıyor. İstanbul-Adapazarı ve Beypazarı-Ankara transit yolu üzerinde bulunan Taraklı’ya en yakın demiryolu, ilçenin 37 km doğusunda Ali Fuat Paşa’dan geçiyor.

İstanbul’dan

İstanbul’a yaklaşık 2 saat mesafede eski bir Osmanlı köyü olan Taraklı’ya özel aracınızla geliyorsanız, İstanbul Çamlıca gişelerinden girerek, Adapazarı-Bilecik sapağına kadar devam ediyorsunuz. Bilecik istikametinden ayrıldıktan sonra, Sakarya Nehri boyunca uzanan ve muazzam yeşillikler ve tepeler arasında bulunan yolun 20. km’de yer alan Geyve Kavşağını kullanarak Sakarya Nehri üzerinden geçip, Geyve Taraklı yoluna giriyorsunuz. Rampanın başladığı yerden yaklaşık 30 dakika sonra ilçeye varıyorsunuz.

Otobüs ile ulaşım düşünürseniz, iki farklı seçeneğiniz var. İlki günde bir kez Harem’den hareket eden Göynük otobüslerine binmek. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından ilçeye ulaşım mümkün. Dilerseniz yine her yarım saatte bir, ilçeler otogarından hareket eden Adapazarı’na giden otobüslere binerek de bu şirin beldeye ulaşabilirsiniz.

Tarakli nasıl gidilir

Ankara’dan

Ankara’ya yaklaşık 3 saat mesafede bulunan Taraklı’ya özel aracınızla, Ayaş-Beypazarı-Nallıhan-Göynük yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. TEM’den gelmeyi düşünürseniz İstanbul istikametinde devam edip, Adapazarı-Bilecik sapağına girerek Bilecik yönüne devam edebilirsiniz. Yaklaşık 20 km sonraki Geyve-Göynük-Taraklı sapağına girdikten 35 km sonra Taraklı’da oluyorsunuz.

Otobüs ile seyahat etmeyi düşünürseniz de Ankara’dan Adapazarı’na şehirlerarası otobüslerle gelip, buradaki ilçeler otogarından hareket eden Adapazarı otobüslerine binebilirsiniz.

Sakarya’nın şirin cittaslow ilçesi Taraklı’ya Sakarya’dan otobüslerle de ulaşım mümkün. Eskişehir ve Bursa’ya da yaklaşık ikişer saat mesafede olan bu güzel ilçeyi keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here